Kupka a Toyen za víc jak 10 milionů

Rekordní ceny na aukci 1. Art Consulting

Obrazy Františka Kupky a Toyen byly na nedělní aukci společnosti 1. Art Consulting vydraženy za úctyhodných 15,75 a 13,65 milionu korun.

(Není-li uvedeno jinak, jsou ceny včetně aukční provize.)

František Kupka: Apoteóza Heleny / 1906

František Kupka: Apoteóza Heleny / 1906 / olej na plátně / 72,1 x 97 cm / cena: 15 750 000 Kč

Obraz Apoteóza Heleny (Paridův soud) z roku 1906 je unikátní ukázkou Kupkovy rané tvorby odkazující se na archaické řecké umění. Charakteristickými znaky je výrazná stylizace postav a ornamentalita kompozice. Stylově blízko k tomuto obrazu mají Kupkovy ilustrace k bibliofilským vydáním Písně písní (1905) a Prométhea (1905–10), v malbě bychom však další příklady tohoto stylu hledali obtížně. O tom, že Řecko, starý Egypt a Persie byly pro Kupku důležité, nicméně svědčí například obrazy Cesta ticha (1903) a Babylón (1906) v pražské Národní galerii.

František Kupka na výstavě v Obecním domě

Pohled do výstavy v Obecním domě / foto: Tomáš Souček; www.amedeomodiglianiprague.com

Obraz, který je opatřen původním zlatě natřeným dřevěným rámem, byl české veřejnosti poprvé představen před rokem na výstavě Amadea Modiglianiho v pražském Obecním domě. Organizátoři výstavy vyšli z toho, že oba autoři se na počátku 20. století v Paříži účastnili stejných skupinových výstav, a do expozice zařadili několik Kupkových obrazů ze soukromých sbírek. Do České republiky se obraz patrně dostal o pět let dříve. V prosinci 2006 byl na aukci Christie’s v Paříži vydražen v přepočtu přibližně za 5,5 milionu korun. O třináct let dříve prošel také aukcí Sotheby’s v Londýně, jeho cena tehdy byla necelý 1 milion korun.

aukce 1. Art Consulting, dražba obrazu Františka Kupky

Nyní byla vyvolávací cena stanovena na 12 milionů korun, bez aukční provize. Minimální výše příhozů byla 250 tisíc korun a o obraz se utkali jeden zájemce v sále a jeden na telefonu. Na konečných 15 milionů korun se cena vyšplhala během pouhých několika minut. Vítězem aukce se stal starší muž v džínové bundě dražící pod číslem 84. Včetně aukční provize, která byla v tomto případě snížena na 5 procent, za obraz nabídl 15,75 milionu korun. Mezi v Česku vydraženým autorovými obrazy jde o čtvrtou nejvyšší cenu. Dráže byla dražena jen trojice Kupkových abstraktních pláten.

Toyen: Le Plongeur / 1926
olej na plátně / 83 x 64 cm / cena: 13 650 000 Kč

I obraz Toyen nazvaný Potápěč, artificialistické dílo z roku 1926, byl nabízen se sníženou pětiprocentní provizí. Jeho dražba začínala na 9,5 milionech korun a dvojice zájemců dražících po telefonu cenu rychle vyhnala až na 13 milionů. Včetně provize tedy na 13,65 milionu korun. Ačkoliv jde o malířčinu třetí nejvyšší cenu realizovanou na aukci v Česku, prodávající z ní asi příliš velkou radost neměl. Obraz získal před necelým rokem a půl na aukci Sotheby’s v Paříži v přepočtu za 15 milionů korun (zpráva o aukci zde).