Text Skřivánek Jan | Datum 23.10.2013
Raný akvarel Františka Kupky Lekníny se na aukci společnosti Bonhams ve středu 23. října prodal za 8 tisíc liber (necelých 250 tisíc korun). Předaukční odhad původně počítal s přibližně poloviční částkou.
Ve srovnávání s cenami, kterých Kupkovy práce dosahují na českém trhu, jde stále o cenu, která dává prostor pro další růst. Nebylo by tedy až takovým překvapením, kdyby se Lekníny záhy objevily na některé z pražských aukcí (stalo se tak v březnu 2016).
Nutno však dodat, že zdaleka ne všechny Kupkovy kresby a akvarely, jež jsou v aukcích nabízeny, se prodají. V posledních pěti letech jimi prošlo na čtyřicet takovýchto děl, kupce však našla jen méně než polovina z nich.
Nejdráže se prodal akvarel Moře na francouzském jihu z roku 1905, který byl před rokem Galerií Kodl vydražen za 2,76 milionu korun. Cenu v tomto přípádě výrazně ovlivnilo, že šlo o známé a publikované dílo, které bylo kdysi součástí Waldesovy sbírky.
Lekníny nejsou datované, pocházejí však přibližně ze stejné doby, či jsou jen o něco málo starší. Na přelomu století Kupka vytvořil několik symbolistních kreseb (Duše Lotusu, Počátek života-Lekníny), s nimiž by v Londýně vydražený akvarel mohl souviset.
Dílo se na trh vrátilo téměř na den přesně po dvaceti letech. Prodávající jej získal v říjnu 1993 na aukci Sothebyʼs v Londýně za 4 tisíce liber.
19. dubna 2024150 let od první výstavy impresionistů
15. dubna 2024Christie’s New York 19. 3. 2024
27. března 202419. dubna 2024
11. listopadu 2023
1. března 2023
5. února 2024
2. ledna 2024