Malba i grafiky Jiřího Balcara

Dorotheum 23. 9. 2017

Dorotheum bude v sobotu mezi bezmála 400 položkami dražit také jednu zásadní malbu a několik grafik Jiřího Balcara. Právě Balcarovy malby jsou na domácím trhu poměrně vzácným úkazem. Aukce nabídne i sedm zajímavých umělcových tisků.

Jiří Balcar: Pokus o autoportrét mojí přítelkyně, 1966

Jiří Balcar: Pokus o autoportrét mojí přítelkyně, 1966,
olej a písky na plátně, 75 x 50 cm,
vyvolávací cena: 180 000 Kč (+20% provize), Dorotheum 23. 9. 2017

Olej Pokus o autoportrét mojí přítelkyně namaloval Balcar v roce 1966, tedy na vrcholu své malířské kariéry a dva roky před svou tragickou smrtí. Jde o vzácný příklad sloučení figurativního a nefigurativního přístupu k malbě. Aukční síň tento obraz přirovnává k Balcarovým malbám vzniklým v témže roce, které se nacházejí ve veřejných sbírkách, například Náhrobku králů (Galerie hlavního města Prahy) nebo Malé společnosti (Národní galerie v Praze). Nabízený obraz za sebou nemá podle dostupných zjištění žádnou předchozí aukční historii.

Balcarových maleb prošlo trhem od roku 2001 něco kolem 120, šlo však většinou o kvaše. Ty, které by bylo možno srovnat s aktuálně nabízeným obrazem, bychom však mohli napočítat takřka na prstech jedné ruky. Aktuální umělcovo aukční maximum je dva roky staré a postaral se o něj obraz Událost I z roku 1962 vydražený za 660 tisíc korun. Následuje v roce 2006 prodaný olej Údolí z roku 1968, jehož konečná cena dosáhla na 484 tisíc korun.

Zájem o Balcarovo dílo začal na domácím trhu růst především díky poslední autorově souborné výstavě v Alšově jihočeské galerii v roce 2011. Záhy po ní začal objem umělcových děl na trhu velmi výrazně stoupat. Rozprodej několika částí autorovy pozůstalosti zahájila hned v roce 2012 aukční síň Prague Auctions (více o nárůstu Balcarových děl na trhu zde).

Jiří Balcar: Událost I, 1962, olej na plátně,  135 x 82 cm dosažená cena: 660 000 Kč, 1. Art Consulting 22. 2. 2015

Jiří Balcar: Událost I, 1962, olej na plátně,  135 x 82 cm
dosažená cena: 660 000 Kč, 1. Art Consulting 22. 2. 2015

Kromě představeného obrazu nabídne Dorotheum také pět velkoformátových grafik datovaných rokem 1968, v technice tzv. měkkého krytu kombinovaného buď se suchou jehlou nebo akvatintou: Večírek, Čtyři, Debata, Odpolední pausa a Delegace. Všechny tisky byly zhotoveny v nízkém nákladu deseti kusů (jedná se vždy o první, čtvrtý či pátý otisk nákladu a jeden autorský tisk). Vyvolávací cena každé z grafik je 8 tisíc korun bez provize.

Jiří Balcar: Odpolední pausa, 1968,  měkký kryt a suchá jehla na papíře, 50 x 32 cm vyvolávací cena: 8 000 Kč (+20% provize), Dorotheum 23. 9. 2017

Jiří Balcar: Odpolední pausa, 1968,
měkký kryt a suchá jehla na papíře, 50 x 32 cm
vyvolávací cena: 8 000 Kč (+20% provize), Dorotheum 23. 9. 2017

Další dvě grafiky menších rozměrů, DE-6 a Figura (Postava k podpírání) jsou datovány rokem 1965 a jejich vyvolávací cena činí 6 tisíc korun bez provize.

Nejdražší Balcarovou grafikou je doposud suchá jehla a lept s názvem “X”, vystavovaná v Galerii hlavního města Prahy, která v roce 2013 vystoupala z 10 tisíc korun (bez provize) na konečných 56 tisíc. Právě grafické práce společně s kresbami tvoří zhruba čtyři pětiny Balcarových děl na domácím trhu.