Malostranský pohled Ferdinanda Lepié

Lempertz 20. 9. 2017

Kolínská pobočka aukční síně Lempertz nabídne na své nadcházející aukci k prodeji pohled na Prahu Ferdinanda Lepié, malíře, který se zde v roce 1824 narodil. Tento velkoformátový olej, zobrazující s velkou topografickou přesností Malou Stranu s Pražským hradem, za sebou dosud nemá žádnou aukční historii.

Ferdinand Lepgé (Lepié): Praha, 1858 olej na plátně, 95 x 127 cm, odhadní cena: 6 000 - 8 000 EUR, Lempertz Kolín n. Rýnem 20. 9. 2017

Ferdinand Lepgé (Lepié): Praha, 1858
olej na plátně, 95 x 127 cm,
odhadní cena: 6 000 - 8 000 EUR, Lempertz Kolín n. Rýnem 20. 9. 2017

Ferdinand Lepié (také Lepgé), vlastním jménem Georg Fels, jímž také někdy své obrazy signoval, se narodil roku 1824 v Praze. V letech 1841–1844 studoval na pražské akademii a později, mezi lety 1850 a 1860 byl učitelem ve Strahovském klášteře. Jako učitel kreslení byl povolán na císařský dvůr do Vídně, v níž působil až do své smrti v roce 1883. K Lepgého žákům patřil například krajinář Alois Kirnig.

Námětově se soustředil především na malbu městských vedut a krajin. Ztvárňoval mnohokrát Prahu, ale také Šumavu nebo rakouské regiony, například Solnou komoru, povodí Dunaje či okolí Vídně. Jeho díla mají kromě nesporných uměleckých a estetických kvalit také vysokou dokumentární hodnotu, neboť je pořizoval s velkou přesností a smyslem pro detail.

nabízený obraz včetně rámu...

...a jeho zadní část

Obraz nabízený Lempertz, signovaný F. Lepié a opatřený letopočtem 1858, zachycuje pohled na Malou Stranu a Hradčany. První plán celého obrazu tvoří dvojice loděk s rybáři u staroměstského břehu. Jako provenienci aukční dům uvádí obchod s uměním Henryho de Ruitera ve Vídni, později měl být v privátní sbírce v Nizozemí. Bližší informace k obrazu nejsou bohužel známy. Jeho odhadní cena se pohybuje v rozmezí mezi 6 a 8 tisíci euro, díky svým reprezentativním rozměrům by však mohl dosáhnout na výrazně vyšší konečnou cenu.

Ferdinand Lepgé nepatří k příliš často draženým umělcům. Celosvětově se na trhu objevily necelé dvě stovky jeho děl. V našem prostředí pak bývají jeho obrazy nabízeny velmi ojediněle. Od roku 2001 prošla trhem pouze dvacítka jeho maleb. Na nejvyšší cenu nejen u nás, ale i celosvětově, dosáhl před dvěma lety obraz Staroměstské náměstí, který vystoupal z minimálního podání 350 tisíc korun (bez provize) až na konečných 660 tisíc.

Ferdinand Lepié: Staroměstské náměstí

Ferdinand Lepié: Staroměstské náměstí, 1872
olej na plátně, 73 x 100 cm,
cena: 660 000 Kč, Galerie Kodl 24. 5. 2015

______________________
Doplněno 21. 9. 2017: Obraz se nakonec v Kolíně nad Rýnem včetně provize prodal za 22,3 tisíc eur, tedy asi 580 tisíc korun.