Kovařík v elitní společnosti Basquiata nebo Joan Mitchell
9. května 2024
Text Koucká Tereza | Foto Arthouse Hejtmánek, Art+ | Datum 06.06.2023
V rámci své tradiční červnové zahradní aukce, která se letos uskuteční ve čtvrtek 8. června, představí Arthouse Hejtmánek nový objev. Velkoformátový olej Karla Vítězslava Maška Hra slunečních skvrn ležel podle Tomáše Hejtmánka dlouho v neobývané vile.
„Více než sto let starý obraz, který jsem znal jen z obrázku v Maškově knižní monografii, čekal na své znovuobjevení v jedné již neobývané pražské vile. Za léta skladování byl ušpiněn a svrchní laková vrstva zešedla, takže malba skoro nebyla vidět. Jeden víkend jsem tedy obětoval jeho vyčištění a nanesení nového ochranného laku. V průběhu práce jsem s nadšením sledoval, jak z plátna znovu vystupují jeho barvy a skryté detaily,“ poznamenává k provenienci a restaurování díla Tomáš Hejtmánek.
Podle aukční síně obraz, který zachycuje pětici tančících žen v odlescích slunečních paprsků mezi rozkvetlými keři oleandrů, pochází přímo od umělcových blízkých příbuzných. Jde o více než dvoumetrové plátno, v němž umělec zachytil podobu své dcery Zdeňky v různých obdobích. Nejspíše jde o dílo soukromé, které Mašek vytvořil poté, co se stáhl z veřejného života, nevystavoval a navenek pracoval pouze na zakázkových pracích. Vyvolávací cenu aukční síň stanovila na 3,5 milionu korun bez aukční provize.
Z volné tvorby jsou pak obdivuhodné Maškovy závěsné obrazy, jeden z nejznámějších, věštící kněžnu Libuši z první poloviny 90. let, má ve sbírkách pařížské Musée d´Orsay. Mezi jeho architektonické realizace patří především vlastní vila ve Slavíčkově ulici v Bubenči z roku 1901 pojatá jako Gesamtkunstwerk, tedy celistvé umělecké dílo, kdy umělec navrhl celou stavbu včetně všech detailů interiéru, jeho vybavení a výzdoby.
Maškovy architektonické realizace konce 80. let zastupuje válcovna a drátovna v Praze na Žižkově, nynější divadlo Ponec. Jako architekt se zapojil také do výstavby asanovaného židovského města, je autorem několika nájemních domů v Široké, Maiselově nebo Pařížské ulici. V posledním roce svého života vypracoval plán a model ZOO Praha v Troji.
V průběhu nultých let 20. století převládla v Maškově životě pedagogická činnost a nadále už svá díla neprezentoval, k čemuž ho nejspíše donutila i nesmlouvavá dobová moderní kritika, které se již nechtěl podrobovat. Od konce 90. let učil na Uměleckoprůmyslové škole obor dekorativní malba, jeho ateliérem prošel mimo jiné například Josef Čapek, ale také Bohumil Waigant, později žák Jana Kotěry, který byl stavitelem umělcovy vily v Bubenči.
Maškovy práce jsou na aukcích i s ohledem na velký počet umělcových děl, který podlehl zkáze za bombardování Prahy na konci druhé světové války, velkou vzácností. Dražily se jich doposud zhruba tři desítky, mezi nejzajímavější patřil pointilistický obraz Zahrada prodaný v roce 2017 za rekordní cenu 537 tisíc korun a s velkým nárůstem u Galerie Art Praha.
S pointilismem se Mašek seznámil na konci 80. let při svém ročním studijním pobytu v Paříži, kam vyjel společně s Alfonsem Muchou a Františkem Dvořákem (Brunnerem), a v některých svých dílech ho pak rozvíjel. Na podobnou cenu vystoupala již v roce 2009 symbolistní Dívka u jezera (Čarodol) u Adolf Loos Appartment and Gallery.
Výběr z květnové nabídky u newyorských aukčních síní, 13. – 16. 5. 2024
9. května 2024Letošní rok zahájí pražská galerie a aukční síň Etcetera Art přehlídkou 155 děl napříč výtvarnými kategoriemi. Těžištěm nabídky jsou známá jména tuzemského poválečného umění a jejich realizace v malbě, kresbě či plastice. S nejvyšší vyvolávací cenou...
26. dubna 2024European Arts 28. 4. 2023, Galerie Kodl 26. 5. 2024
24. dubna 20249. května 2024
26. dubna 2024
24. dubna 2024
2. května 2024
24. dubna 2024