Art+Antiques Meissner-Neumann 18. 9. 2011

Na zářijové aukci Meissner-Neumann se neprodala žádná z titulních položek, obrazy Jana van Goyena i Jana Jakuba Hartmanna zůstaly bez kupce. Nového majitele našla polovina ze 740 nabízených obrazů a starožitností v celkové hodnotě 5,8 milionu korun (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize).

Jakub Nauernfreund: Ze snu

Jakub Nauernfreund: Ze snu / 1946-48 / olej na plátně / 60 x 80 cm / cena: 529 000 Kč

Nejdráže, jeden příhoz nad vyvolávací cenu, odešlo plátno slovenského malíře Jakuba Bauernfreunda Ze snu, vyšlo na 529 tisíc korun. S touto cenou se podle databáze ART+ jedná o třetí nejdražší autorovo dílo prodané na českých aukcích.

Z 333 na 402 tisíc korun se dostal Ležící ženský akt od Alfréda Justitze, opatřený posudkem Magdaleny Juříkové. Tento obraz se přitom na trh vrátil po pouhých 18 měsících. Loni na jaře byl v brněnské aukční síní Zezula vydražen za částku, na které nyní startoval. Ještě výraznější cenový nárůst zaznamenal akvarel Františka Tichého Commedia dell’arte z roku 1938, který vyletěl z 67 na 172,5 tisíc korun. Za více než sto tisíc korun se prodal ještě Portrét dívky od Vojtěcha Hynaise (103,5 tisíc korun). Za vyvolávací cenu 92 tisíc korun odešel žánrový olej Giovanniho Battisty Lampiho. Z novějšího umění se nejvíce bojovalo o olej Josefa Jíry Oči z roku 1968, jehož cena vzrostla dvouapůlnásobně, až na 80,5 tisíc korun.

Párové míšeňské vázy / Míšeň, 1760–70

glazovaný porcelán s celoplošným dekorem / výška 39 cm / cena: 322 000 Kč

Ze starožitností se nejdráže prodaly, byť byly přiklepnuty za vyvolávací cenu, párové míšeňské vázy s celoplošným květinovým dekorem z 60. let 18. století. S cenou 322 tisíc korun se jedná o druhý nejdražší v tuzemsku prodaný míšeňský porcelán. Svého zájemce našla i barokní polychromovaná dřevěná plastika Sv. Šebestián (37 tisíc korun), mechanický stříbrný hrací automat se zpívajícím ptáčkem (57,5 tisíce korun) nebo skleněný broušený pohár s víkem a řezaným medailonem od Franze Antona Pelikána z období vrcholného biedermeieru (80,5 tisíce korun).