Art+Antiques Meissner-Neumann 22. 5. 2011

Nejdražším dílem květnové aukce síně Meissner-Neumann se stal obraz Antonína Hudečka z jeho okořského období, datovaný 1904–05. Cena oleje Partie z Okoře, s jedním z nejtypičtějších Hudečkových motivů cesty vinoucí se mezi domy, vzrostla o více než polovinu na téměř 1,5 milionu korun (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize). S touto dosaženou částkou jde o čtvrté nejdražší Hudečkovo dílo na našem trhu. Celkově změnilo majitele slušných 60 procent z více než sedmi set nabízených položek, a to v celkové ceně 8,7 milionu korun. Hudečekova krajina byla jediným dílem draženým za více než milion korun, stotisícovou hranici překonalo 14 položek.

Antonín Hudeček: Partie z Okoře / kolem 1904–05 / olej na plátně / 80 x 90 cm / cena: 1 495 000 Kč

Nejlépe se prodávaly krajinářské práce. Za vyvolávací cenu 276 tisíc korun našel kupce olej Aloise Kalvody Bílý štít, Zbečno u Křivoklátu. Obraz zakoupený v Topičově salonu, jež následně prošel dvěma významnými sbírkami, vznikl v prvních letech 20. století. Téměř o polovinu vzrostla cena u plátna odborníky nepříliš oceňovaného, mezi sběrateli však oblíbeného krajináře Josefa Procházky, žáka Otakara Nejedlého. Jeho Lesní partie s potokem z roku 1939 vyšla na 368 tisíc korun. Dále se za 173 tisíce korun prodalo plátno Vincence Beneše U jezu, vystavované v Mánesu roku 1930, a za 184 tisíc korun pak krajina Otakara Nejedlého Před bouří. Zde vzrostla cena přesně dvojnásobně. Za vyvolávací cenu 52 tisíc korun si odnesl zájemce rané civilistní plátno Jana Kotíka V kavárně.

Z nabídky řady zahraničních autorů se prodal nejlépe akvarel na papíře Ilji Repina, dívčí akt signovaný a datovaný rokem 1894 (322 tisíc korun). A po 173 tisících korun oba oleje polského malíře historických scén Piotra Michalowského. Nejvýrazněji, téměř čtyřnásobně, vzrostla cena u signované krajiny U potoka neznámého ruského malíře (150 tisíc korun).

Ilja Repin: Stojící dívčí akt / 1894

akvarel na papíře / 35 x 25 cm / cena: 312 000 Kč

Mezi starožitnostmi kralovaly troje hodiny: raně barokní horizontální ze zlaceného bronzu vyšly na 380 tisíc, skříňový orloj z dílny Plánička-Pacovský, vyrobený ve 20.–30. letech 20. století v Kralupech nad Vltavou, se prodal za vyvolávací cenu 219 tisíc a cestovní budík z konce 18. století přišel nového majitele na 138 tisíc korun. Za 126 tisíc korun se prodal renesanční pohár ze zlaceného stříbra, dílo norimberských zlatníků z druhé poloviny 16. století.

Z děl, která zůstala bez kupce, je třeba zmínit dvě milionová plátna francouzské provenience, dívčí akt od modernisty Andrého Lhota a obraz Posel lásky od salonního malíře Alexandra Cabanela. Propadl i obraz Odpočívající poutníci od předního vlámského krajináře přelomu 16. a 17. století Joose de Mompera (nabízen za 402 tisíc korun).