Art+Antiques Meissner-Neumann 6. 11. 2011

V neděli 6. listopadu se konaly letošní 4. a 5. aukce společnosti Meissner-Neumann. Z 260 položek výtvarného umění jich změnilo majitele 53 procent, přičemž tržby dosáhly částky 4,3 milionu korun (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize). Na výtvarnou aukci navázala první specializovaná dražba 140 katalogových čísel asiatik. Její úspěšnost byla přibližně čtvrtinová a tržby činily 900 tisíc korun. Za více než sto tisíc korun se na obou aukcích prodalo 7 děl.

Nejdražší položkou odpoledne se stala Kytice ve váze od Václava Špály, která odešla za vyvolávací cenu 978 tisíc korun. Dobře se prodal kvaš signovaný „Josef Lada 47“. Cena malby s názvem Ponocný vzrostla v dražbě o polovinu až na 311 tisíc korun. Více než trojnásobný cenový skok na výsledných 150 tisíc korun zaznamenal krajinný žánr Cikánský tábor od Augustina Mervarta. O dva příhozy dráže už se prodalo pouze Mervartovo Valašské panorama, dražené před třemi lety u 1. Art Consulting.

František Thiele: Koupání

František Thiele: Koupání / 1905 / olej na plátně / 95,5 x 105 cm / cena: 115 000 Kč

Z původních 69 na 115 tisíc korun vzrostla cena také u výjimečného plátna Koupání Františka Thieleho, profesora pražské Akademie prvních let 20. století. U tohoto autora, na trhu se v podstatě nevyskytujícího, jde o mimořádnou cenu. Velmi dobře šly na odbyt zejména práce na papíře. Poměrně vysoko se například prodala kresba Karla Špillara Dívčí akt na pohovce (58 tisíc korun). Ze současného umění zmiňme plechový reliéf Jana Antonína Pacáka Prodaná nevěsta (81 tisíc korun) a ze starožitností psací stůl s židlí architekta Jindřicha Halabaly z 30. let (98 tisíc korun).

Zbroj typu tósei gusoku / Japonsko, poč. 17. stol.
cena: 230 000 Kč

Zájem nebyl o žádnou z velkých položek, bez kupce zůstala raná práce Jana Zrzavého Zjevení (Zelená víla), Alpská krajina Maxe Haushofera i další nabízená zahraniční díla. Je však zřejmé, že v nižších cenových relacích si zkušení sběratelé již dokážou dobře zajímavé položky vytipovat.

Z kolekce asiatik se nejdráže prodala japonská zbroj typu tósei gusoku z počátku 17. století (230 tisíc) a japonský meč ze 14. století s doplňky (173 tisíc korun). V obou případech nicméně šlo o prodeje za vyvolávací cenu.