Art+Antiques Milionový Lada

Dorotheum 10. 3. 2012

Jarní dražební sezonu v definitivně zahájila aukce Dorothea, která se konala v sobotu 10. března. Ze tří set položek výtvarného umění našlo nového majitele velmi dobrých 44 procent, tedy lehce nad dlouhodobým průměrem Dorothea, což mluví ve prospěch motivačně nastavených vyvolávacích cen. Stotisícovou hranici překonalo 24 položek, za více než milion korun bylo vydraženo jediné dílo. Celkové tržby činily přes 12 milionů korun (ceny jsou uváděny včetně provize).

Josef Lada: Mikuláš, anděl a čert / 1944

kvaš na kartonu / 37,5 x 59,5 cm / cena: 1 020 000 Kč

Prodávaly se především položky v řádu do 500 tisíc korun a některé se těšily velmi výrazným nárůstům. Nejdražším dílem aukce se stal rozměrný kvaš Josefa Lady Mikuláš, anděl a čert z roku 1944, opatřený razítkem „Galerie Mánes“ na rubové straně. Z hlediska námětu i formátu jde na trhu o ojedinělé dílo, které se po právu dostalo z vyvolávací ceny 480 tisíc na 1,02 milionu korun. Milionovou hranici překonalo Ladovo dílo teprve podruhé v historii. Poprvé se tak stalo v roce 2006, kdy byl obraz Hon na vsi vydražen ještě o 6 tisíc dráž (více zde). Výrazně vzrostla cena i u dvou menších Ladových kvašů, pandánů s motivy Jara a Zimy. Ze 180 tisících se dostaly na 432 a 480 tisíc korun.

František Hudeček: Koupající se dívky / 1932

olej na plátně / 39,5 x 39 cm / cena: 540 000 Kč

Překvapením byl více než trojnásobný nárůst u raného plátna Františka Hudečka Koupající se dívky, o které dražitelé bojovali až do částky 540 tisíc korun. Nečekaný zájem vzbudil také obraz Hermíny Laukotové, zajímavé pražské malířky konce 19. a počátku 20. století. Její dílo bylo v tuzemských aukcích draženo vůbec poprvé. Cena obrazu vylétla čtyřnásobně na 144 tisíc korun. Bitvu svedli sběratelé také o námětově nezvyklou lavírovanou kresbu Otakara Lebedy Maškarní ples s atmosférou fin de siècle, z 22 tisíc se dostala na 84 tisíc korun. Fakt, že roste zájem o takováto zdánlivě marginální díla, svědčí o stále větší informovanosti a sběratelské kultivovanosti kupců.

Hermína Laukotová: Dívka mezi kosatci

olej na plátně / 94 x 65 cm / cena: 144 000 Kč

Za vyvolávací ceny naopak odešly položky 19. století, drobný olej na plechu Krajina s mlýnem od Josefa Navrátila (336 tisíc) nebo dvojice pláten Václava Brožíka, která se objevila v nabídce trhu za výrazně poníženou cenu již podruhé (456 a 336 tisíc korun). Z poválečného umění se s nárůstem prodaly obě Venuše Ladislava Sutnara vystavené loni v Galerii Rudolfinum (540 a 720 tisíc), plátno Detail katedrály Jana Baucha nesoucí několik štítků ze zahraničních výstav Národní galerie (384 tisíc) nebo raný diptych Mrknutí Michaela Rittsteina (540 tisíc korun). Cenný svařovaný kovový objekt Vladimíra Janouška Kováci, který jsme představovali v únorovém čísle (zde), se prodal s mírným nárůstem za 384 tisíc korun.