Art+Antiques Milionový šperk

Dorotheum 23. 5. 2015

Katalog květnové aukce společnosti Dorotheum měl na obálce netradičně diamantový diadém z počátku 20. století, mistrovskou šperkařskou práci z majetku rodiny Vojtěcha Mastného, jednoho z nejvýznamnějších prvorepublikových právníků a diplomatů. Sázka na tento pozoruhodný šperk osázený více než tisícovkou diamantů v celkové hmotnosti přibližně 12 karátů se osvědčila – z vyvolávací ceny 432 tisíce se dostal na více než trojnásobek, na 1,44 milionu korun.

Diamantový diadém / 1890–1920

Diamantový diadém / 1890–1920 / platina / celková hmotnost diamantů 12 ct

cena: 1 440 000 Kč

Dohromady aukce, která se konala v sobotu 23. května v pražském hotelu Marriott, vynesla 15,1 milionu korun. Nového majitele našla necelá polovina z více než 650 nabízených uměleckých děl a starožitností. Vedle zmiňovaného diadému hranici milionu korun překonaly ještě květinové zátiší rakouského biedermeierového malíře Franze Xavera Pettera a jedna z Venuší Ladislava Sutnara. Za více než sto tisíc korun bylo draženo dalších 15 položek.

Od Pettera šlo o teprve druhé jeho zátiší, nabízené na aukci v Česku. Obraz z roku 1855, nazvaný Alpské květiny, není tradiční dekorativní kyticí ve váze, ale zaujatým pohledem na trs trávy a lučního kvítí. Obraz startoval na 288 tisících, několik zájemců v sále i na telefonu však jeho cenu vyhnalo až na 1,44 milionu korun, což je velice dobrý výsledek i v mezinárodním kontextu. Začátkem roku byla jedna z tradičněji pojatých Petterových kytic v Londýně vydražena za třetinovou částku.

Franz Xaver Petter: Alpské květiny / 1855

olej na plátně /
65,5 x 91,5 cm /
cena: 1 440 000 Kč

Sutnarova výrazná Venuše (In Central Park) – obraz, který se mimo jiné, což katalog neuváděl, před čtyřmi lety objevila na obálce letního dvojčísla Art+Antiques – se prodala s nárůstem o sto tisíc za 1,02 milionu korun. Dosažená cena je ve srovnání s některým minulými prodeji poněkud zklamáním, ve skutečnosti se však jen šest Sutnarových obrazů prodalo dráž a před dvěma lety jiný rozměrný obraz z téže série zůstal se stejnou vyvolávací cenou nevydražen.

Za vyvolávací cenu 600 tisíc korun se prodal olej Václava Špály z roku 1940 Anemony ve džbánečku. S nárůstem z 360 na 540 tisíc korun našla kupce historická malba Přechod přes brod od rakouského malíře Rudolfa von Ottenfeld, který v roce 1899 převzal ateliér po Júliu Mařákovi na pražské akademii. Ještě výraznější nárůst zaznamenal obraz Salome s hlavou Jana Křtitele od neznámého středoevropského barokního malíře, který vystoupal z 96 na 408 tisíc korun. Letos již podruhé se za více než sto tisíc prodala jedna z lokomotiv Viléma Kreibicha. Malířův dosud největší obraz, jaký se objevil v akci, startoval na 60 tisících a vítěz aukce za něj nabídl 168 tisíc korun.

Ladislav Sutnar: Venuše (In Central Park)

Ladislav Sutnar: Venuše
(In Central Park)

akryl na masonitu / 109 x 180 cm /
cena: 1 020 000 Kč

Z nabízených soch se nejdráže prodalo barokní torzo mužské postavy. Kvalitní řezba z první poloviny 18. století se dostala z 36 na 102 tisíc korun. Za stejnou částku odešla i o něco mladší dvojice dřevěných andělů. Ze 90 tisíc korun, trojnásobek minimálního podání, se prodala 90 cm vysoká kopie Venuše Mélské, italská práce ze dvou druhů mramoru z 19. století.

Poměrně dobře se tentokrát prodávaly starožitnosti, na které připadá třetina celkového obratu. Šest položek se prodalo za částky nad sto tisíc korun, přičemž mezi nimi najdeme nábytek, hodiny i sklo a keramiku. Nejvíce dražitelé bojovali o dva džbány z 18. století ze západního Slovenska, které vystoupaly ze 17 a 24 tisíc na 102 a 168 tisíc korun. Tradičně dobře se prodávalo secesní sklo a keramika – za 120 tisíc odešla vysoká váza z produkce francouzské sklárny Daum, za 90 tisíc váza Vládce noci teplické porcelánky Amphora a za 84 tisíc korun miska s motivem vlčích máků značená G. Argy-Rousseau. Z hodin se nejdráže, za 180 tisíc korun, prodaly barokní kočárové hodiny. Za 156 a 132 tisíc odešly ještě dvoje stolní empírové hodiny. Z nábytku se přes sto tisíc dostala jen tří zásuvková barokní komoda, která vystoupala z 96 na 132 tisíc korun.