Na co myslí... Albert Trnka

Fejeton z nového cyklu "Viděno zevnitř"

V cyklu fejetonů, který jsme zahájili letošní podzim, dáváme prostor těm, kteří sledují náš obchod s uměním "zevnitř". Tentokrát jsme se zajímali o to, na co myslí Albert Trnka z aukčního domu Meissner-Neumann, po změnách, které zde nedávno proběhly (více zde), v plné práci při přípravě vánoční aukce. Z jeho příspěvku čiší svěží energie mládí a křehká radost z drobných krás světa. Ruku na srdce, kdy vám naposledy učarovala dívka na obraze?

Albert Trnka, aukční dům Meissner-Neumann

V dejvickém sídle naší firmy řadím položky do katalogu k předvánoční aukci, která proběhne v prosinci, jako vždy v pražském hotelu InterContinental. Musím říct, že mi tato práce dělá velkou radost. Přemýšlím nad tím, jak správně obrazy poskládat k sobě, aby jeden pomáhal druhému a dostal tak v aukci ten správný kontext. Něco Vám prozradím, první položkou aukce bude Portrét mladé dámy s perlovým náhrdelníkem od Vojtěcha Suchého, jednoho z nejlepších miniaturistů v rakouském císařství své doby. Ta dívka je nádherně namalovaná, pořád ji vidím před sebou, ten pronikavý pohled. Myslím, že vám učaruje, až otevřete na první straně nový katalog.

Také mám neustále v hlavě jeden z chef-d´oeuvres naší aukce, Zátiší s koroptví od Emila Filly, ze sbírky slavného architekta Otakara Novotného, o kterém napsal prof. Lahoda v autorově monografii, že se jeho prostřednictvím „…potřeboval autor vrátit k ryzí realitě, ke kořenům, snad aby se ujistil, že je schopen s ní komunikovat v jiném jazyce než přísně kubistickém.“ Je to naprostá pravda, z toho obrazu je cítit silná energie, Filla zde vystihl podstatu zátiší v té nejčistší podobě. A mé myšlenky směřují k dalším obrazům z prosincového souboru, například Krajina z Pacova od Karla Černého, která je prodchnuta nebývalou dávkou optimismu, mi dokáže kdykoliv zvednout náladu. Ten obraz by měli předepisovat doktoři místo antidepresiv!

Karel Černý: Krajina z Pacova

Karel Černý: Českomoravská vysočina (Pacov) / 1939 / olej na plátně / 60,5 x 80,5 cm

Další zajímavou položkou aukce bude Paysage de Provance od André Deraina. Dílo pochází ze sbírky Paula Guillaume, obchodníka a sběratele světového formátu, který se na počátku 20. století stal jednou z určujících sil sběratelství a obchodu s uměním v Paříži. Takováto provenience obrazu se neobjevuje na českém trhu každý den, je to událost, které si velmi vážím.Také musím stále nahlížet do vitríny, kde je uloženo užité umění, které pro aukci shromáždil ing. Jan Neumann. Klobouk dolů, výjimečné šperky, zbraně a sklo. Nejvíc mě těší stříbro. Například dostat do ruky hroznový pohár z padesátých let osmnáctého století od slavného stříbrnického mistra picích nádob Ephraima Wischkeho, je neobyčejný zážitek.

Na závěr bych se s vámi chtěl podělit o jeden jinotaj, který skrývá pohár řezaný v roce 1838 Morizem Oppitzem v Praze, který se bude taktéž dražit v prosincové aukci. Je na něm řezaná alegorie ženy – pavouka mezi mužskými hlavami a německý text, který by se dal přeložit takto: Kroť konečně svoje touhy, jinak Ti na konci nezůstane žádný viset! Není to krásné?

Sklenice Oppitz

Moriz Oppitz: Pohár s ouškem / Čechy, Praha / 1838 / výška 13,2 cm

 Předchozí fejetony Magdaleny Juříkové a Miroslava Koreckého zde a zde.