Načeradský v Danubianě

Jiří Načeradský ve sbírce Ivana Melicherčíka

Dva měsíce po úmrtí jednoho z klasiků české poválečné malby, Jiřího Načeradského (1939 - 2014), otevřelo slovenské muzeum moderního umění Danubiana Meulensteen Art Museum, sídlící na dunajském poloostrově nedaleko Bratislavy, velkou přehlídku jeho díla ze sbírky Ivana Melicherčíka.

Právě známý slovenský sběratel a publicista, významný propagátor (nejen) českého umění na Slovensku, Ivan Melicherčík (o něm jsme psali více zde), je velkým obdivovatelem díla Jiřího Načeradského. "Obrazy tohoto malíře evropského významu jsou dnes pýchou mé sbírky", říká. Dílo Načeradského v jeho sbírce představuje vývojově ucelenou kolekci z let 1962 až 2013, obsahuje desítky pláten, zajímavých kreseb, grafik. Dnes jde o autorovu vůbec největší kolekci v soukromém držení.

První malbu, obraz Spirála z roku 1985, koupil Melicherčík do své sbírky přibližně před dvaceti lety. Tvorbu Načeradského však s obdivem a respektem sledoval i dříve. "Snad u žádného jiného malíře jsem se během své, bezmála čtyři desetiletí trvající sběratelské anabáze, neztotožnil natolik s jeho tvorbou, stylem, naturelem i pohledem na svět," dodává sběratel, s nímž malíře poslední roky pojilo i blízké přátelství. Svou kolekci díla Načeradského představil Melicherčík v loňském roce i knižně v publikaci Jiří Načeradský v zbierke Ivana Melicherčíka, vydané bratislavským nakladatelstvím i+i print.

"Ještě v říjnu jsme spolu procházeli Danubianou a on neskrýval radost nad tím, že už na jaře v ní budou viset jeho obrazy. A já jsem se těšil na to, že při vernisáži bude stát vedle mne...", řekl v úvodním slově výstavy k nečekané smrti malíře Ivan Melicherčík. Také se současně netajil tím, že otevřít výstavu z vlastní sbírky v prostorách Danubiany byl vždy jeho sběratelský sen.

Kurátorem výstavy, která je v Danubianě k vidění do konce letošního srpna, je pražský galerista Jiřího Načeradského a editor rozsáhlé, vloni vydané monografie věnované Načeradského kreslířskému a grafickému dílu, Petr Mach. K výstavě nám řekl: "Je pro mne zajímavé být kurátorem výstavy ze soukromé sbírky v Danubianě a hned na 9. září připravovat výstavu děl Jiřího Načeradského ze sbírky Galerie Zlatá husa k nedožitým 75. narozeninám autora."

"Malíř Jiří Načeradský zažil oslnivé přijetí mezi uměleckou elitu v 60. letech i bojkot komunistickým režimem v následujících dvou dekádách, kdy se živil restaurováním. Dnes je v pozici respektovaného klasika české malby, jehož dílo opakovaně obstálo i na bilančních výstavách evropského umění 60. let a bylo dokonce reprodukováno u recenzí v denících The Washington Post a Frankfurter Allgemeine Zeitung. Mezinárodní kvalitu Načeradského tvorby 70. let potvrdila nákupní komise pařížského Centre Georges Pompidou zakoupením sedmi jeho děl z roku 1978 do svých sbírek," píše Mach.

Načeradského tržní autorský rekord drží velké plátno z roku 1964 Běžci Chataway and Pirie prodané vloni na jaře u 1. Art Consulting za částku 720 tisíc korun. V závěsu za ním se drží rovněž rozměrný Jazzový motiv původem ze sbírky MUDr. Stanislava Drvoty (1967), dražený v roce 2012.