Art+Antiques Napříč časem i kontinenty

První z letošních aukcí aukční síně Meissner-Neumann vynesla v sobotu 28. března 10,5 milionu korun. Prodejní úspěšnost aukce byla 69 procent. Za více než milion korun byl vydražen jeden obraz, hranici sta tisíc korun překonalo 11 položek.

Nejdražším dílem aukce se stal obraz Dva muži na břehu jezera od Augusta Piepenhagena, dílo restituované z Národní galerie. Z vyvolávací ceny necelých 750 tisíc korun se jeho cena vyšplhala až na 1,38 milionu korun. Vysokou cenu vysvětluje skutečnost, že srovnatelné dílo se na trhu dlouho neobjevilo, i jeho dobrá provenience.

August Piepenhagen: Dva muži na břehu jezera / olej na plátně / 59 x 75 cm / cena: 1 380 000 Kč

Intenzivně se přihazovalo také v případě děl několika zahraničních autorů. Mužský portrét, pravděpodobně malířův autoportrét, od Chorvata Vlaho Bukovace, někdejšího profesora pražské Akademie, se vyšplhala z 58 na 299 tisíc korun. Obraz Matka od slovenského malíře Františka Reichentála se z 38 tisíc dostal na 287 tisíc korun a Švadlenka od maďarského malíře Adolfa Fényse, nabízená za 32 tisíc korun, nakonec kupujícího přišla na 161 tisíc korun.

Lebky orangutaního páru k rituálním účelům / kost řezaná / výška 17 a 15,5 cm / cena: 299 000 Kč

Mezi starožitnostmi se nejdráže prodala dvojice řezbou bohatě zdobených lebek orangutánů, kultovní předmět z oblasti Bornea. Nový majitel za ně nabídl 299 tisíc korun, o 90 tisíc víc, než kolik bylo minimální podání. Z tradičnějších položek se největším úspěchem stala dražba biedermeierového šálku s vyobrazením Hradčan (z 21 na 86 tisíc korun) a drobné číšky z lihyalinového skla ze stejného období (ze 40 na 98 tisíc korun).

Velký zájem byl opět o hodinky. Nejen o ty historické kapesní, ale i moderní náramkové z 80. let minulého století. Pravda šlo o hodinky značky Rolex, vyvedené navíc ve zlatě. Jedny dámské a dvoje pánské se prodaly za částky v rozmezí od 138 do 161 tisíc korun.

Z neprodaných položek je třeba zmínit obraz s nejvyšší vyvolávací cenou, dívčí portrét Pařížanka nabízený jako dílo francouzského malíře Julese Lefebvra. Nabízen byl neúspěšně za 920 tisíc korun.