Nejdražší starožitnosti prvního pololetí roku 2016

Nová aukční maxima pro starožitnosti na českém trhu

V první polovině letošního roku nabídly aukční síně v oblasti starožitností nebývalé množství vynikajících a někdy zcela ojedinělých artefaktů. Není proto divu, že v mnoha případech došlo k prodejům za rekordní částky a s nebývalými nárůsty. Celkem 6 položek se prodalo za více než milion korun, přispěly k tomu zejména kategorie militarií, nábytku, skla a hodin.

1)Osmanská šavle / 1. pol. 17. stol. zlacené stříbro, jadeit, tyrkysy / délka 97 cm (včetně pochvy) cena: 4 216 000 Kč Arthouse Hejtmánek 2. 6. 2016

1) Osmanská šavle / 1. pol. 17. stol. / zlacené stříbro, jadeit, tyrkysy /délka 97 cm (včetně pochvy)
cena: 4 216 000 Kč / Arthouse Hejtmánek 2. 6. 2016

Ke koupi deseti nejdražších starožitností prvního pololetí letošního roku by případný zájemce potřeboval těžko uvěřitelnou sumu 13,7 milionu korun. V pomyslné první desítce se nejčastěji skloňuje jméno aukční síně Arthouse Hejtmánek, která se na ní podílela hned šesti svými prodeji z velmi úspěšné červnové aukce. Jí patří také nový cenový rekord pro starožitnost prodanou na českém trhu. Dosáhla na něj osmanská šavle ze 17. století vydražená za částku přesahující 4,2 milionu korun. Její vyvolávací cena byla přitom téměř čtyřikrát nižší, včetně provize zhruba 1,1 milionu korun. Překonala tak deset let staré maximum komody podle návrhu Otto Prutschera prodané v roce 2006 u Dorothea za částku 2,04 milionu a dokonce i bohatě vyřezávaného nosorožčího rohu, který byl před rokem a půl Galerií Arcimboldo vydražen za 3,35 milionu korun (čínské starožitnosti na českém trhu obecně dosahují vyšších cen než díla evropského či blízkovýchodního původu).

Za Arthouse Hejtmánek následuje se dvěma prodeji v první desítce aukční dům Sýpka. Zezula a Galerie Ustar mají shodně po jednom prodeji. Nutno však dodat, že desítku uzavírají kapesní sluneční hodiny prodané u Arthouse Hejtmánek, které předčily cenou hodiny v podobě slona vydražené v Galerii Ustar jen díky vyšší provizi aukční síně (viz níže). Skutečnost různě vysokých provizí aukčních síní je nutno brát v potaz i u sobě blízkých cen v rámci samotné desítky nejdražších předmětů.

1) Osmanská šavle / 1. pol. 17. stol.
2) Josef Chochol: Kubistické trumeau / 1912−13
3) Josip Plečnik: křeslo prezidenta Masaryka / 1923−25
4) Émile Gallé: Párové vázy / 1885
5) Carlo Bugatti: Konzolový stůl se zrcadlem / zač. 20. stol.
6) Psací sekretář / Francie kolem 1700
7) Cestovní astronomické renesanční hodiny / Německo, konec 16. stol.
8) Aquamanile / Německo 13.-14. stol.
9) Josef Gočár: komoda Cyrila Bartoně / první čtvrtina 20. stol.
10) Marcus Purman: kapesní sluneční hodiny / 1589

Deset nejdražších starožitností je u obrázků označeno číslicemi, které určují jejich pořadí. Všechny ceny jsou uvedeny včetně provize.

Sklo

Nejdražším předmětem tohoto pololetí v oblasti skla se staly párové historizující vázy Gallé z poloviny 80. let 19. století, které se z vyvolávací ceny 434 tisíc dostaly až na sumu téměř 1,25 milionu korun. Podle databáze ART+ jde vůbec o nejdražší starožitnost této kategorie prodanou v aukci na domácím trhu. S velkým odstupem pak následovala mléčná váza ceněné sklárny Loetz Witwe podle návrhu Josefa Hoffmanna vydražená u Arthouse Hejtmánek za 136 tisíc korun. Za téměř shodné ceny byly pak prodány vyšší růžová varianta Hoffmanovy vázy u Zezuly (94 tisíc) a secesní váza Gallé u Galerie Ustar (96 tisíc).

4) Émile Gallé: Párové vázy / 1885 vrstvené sklo / výška 28 cm  cena: 1 240 000 Kč Arthouse Hejtmánek 2. 6.2016 4) Émile Gallé: Párové vázy / 1885
vrstvené sklo / výška 28 cm
cena: 1 240 000 Kč
Arthouse Hejtmánek 2. 6. 2016

Josef Hoffmann / sklárna Johann Loetz Witwe: váza / 1912  čiré a bílé sklo, leptaný ornament / výška 11.3 cm cena: 136 400 Kč  Arthouse Hejtmánek 2. 6. 2016 Josef Hoffmann / sklárna Johann Loetz Witwe: váza / 1912
čiré a bílé sklo, leptaný ornament / výška 11.3 cm
cena: 136 400 Kč
Arthouse Hejtmánek 2. 6. 2016

Émile Gallé: váza / kolem r. 1900 čiré, topasové a růžově přejímané sklo, přebrušovaný,  leptaný a řezaný dekor / výška 16 cm cena: 96 000 Kč Galerie Ustar 14. 5. 2016 Émile Gallé: váza / kolem r. 1900
čiré, topasové a růžově přejímané sklo, přebrušovaný,
leptaný a řezaný dekor / výška 16 cm
cena: 96 000 Kč
Galerie Ustar 14. 5. 2016

Keramika

Z kategorie keramiky byl tradičně velký zájem o habánskou keramiku. Džbán s víkem, hluboký talíř i slánka se prodaly na červnové aukci Arthouse Hejtmánek za vysoké ceny a s velkými nárůsty. Džbán vystoupal z minimálního podání 173 až na 310 tisíc korun. Talíř a slánka pak z vyvolávacích cen 81 tisíc na 223 a 174 tisíc korun. Do této kategorie ještě přispěla se zajímavým prodejem lampy Zsolnay aukční síň Dorotheum. Jí nabízená váza ve tvaru krokusů vystoupala z 84 na 168 tisíc korun.

Habánský džbán s cínovým víkem / Slovensko, 1703  fajáns, bílá glazura, malba / výška 38.5 cm cena: 310 000 Kč Arthouse Hejtmánek 2. 6. 2016 Habánský džbán s cínovým víkem / Slovensko, 1703
fajáns, bílá glazura, malba / výška 38.5 cm
cena: 310 000 Kč
Arthouse Hejtmánek 2. 6. 2016

Habánský hluboký talíř / Slovensko, 1697  fajáns, bílá glazura, malba / průměr 63 cm cena: 223 100 Kč Arthouse Hejtmánek 2. 6. 2016 Habánský hluboký talíř / Slovensko, 1697
fajáns, bílá glazura, malba / průměr 63 cm
cena: 223 100 Kč
Arthouse Hejtmánek 2. 6. 2016

Habánská slánka / Morava 1674 fajáns, bílá glazura, malba / 6 cm x 9.5 x 9 cm cena: 173 600 Kč Arthouse Hejtmánek 2. 6. 2016 Habánská slánka / Morava 1674
fajáns, bílá glazura, malba /
6 cm x 9.5 x 9 cm
cena: 173 600 Kč
Arthouse Hejtmánek 2. 6. 2016

Vilmos Zsolnay (připsáno): lampa "Krokusy" / kolem r. 1900 pestře glazovaná keramika / výška 60 cm cena: 168 000 Kč Dorotheum 28. 5. 2016 Vilmos Zsolnay (připsáno): lampa "Krokusy" / kolem r. 1900
pestře glazovaná keramika / výška 60 cm
cena: 168 000 Kč
Dorotheum 28. 5. 2016

Nábytek

Minulý půlrok měli sběratelé šanci bojovat o ojedinělé nábytkové kusy, které nabídly aukční síně Arthouse Hejtmánek, Sýpka a Zezula. Nábytek také velmi výrazně promluvil do první desítky nejdražších starožitností, když celá polovina z nich byla právě z této kategorie.

Výjimečná kubistická skříňka podle návrhu Josefa Chochola se na aukci Arthouse Hejtmánek vyšplhala z vyvolávací ceny 198 tisíc až na konečnou cenu téměř 1,4 milionu korun. Obdobně skončil i další jedinečný kus, Plečnikovo křeslo navržené pro pracovnu TGM na Pražském hradě, které vystoupalo až na 1,3 milionu korun. Jeho cena se očekávala pouze v rozmezí 250 až 350 tisíc korun (bez provize).

Neobyčejně kvalitním artefaktem, který se na českém trhu objeví zřídka, byl i  psací sekretář, francouzská práce z doby kolem roku 1700, zdobený Boullého kombinovanou intarzií. Ten získal nový majitel u Arthouse Hejtmánek za téměř 1,12 milionu korun (vyvolávací cena 434 tisíc). Za minimální podání nebo cenu jemu blízkou (ačkoli velmi solidní) byla prodána zajímavá rozměrná komoda s rondokubistickým tvaroslovím podle návrhu Josefa Gočára (Sýpka, 840 tisíc) i konzolový stůl slavného milánského návrháře Carla Bugattiho z počátku 20. století (Zezula, 1,18 milionu).

2) Josef Chochol: Kubistické trumeau / 1912 - 1913  tmavě mořený dub, uvnitř červeně mořený mahagon, původní mosazné kování 78 cm x 98 cm x 50 cm cena: 1 396 000 Kč  Arthouse Hejtmánek 2. 6.2016 2) Josef Chochol: Kubistické trumeau / 1912 - 1913
tmavě mořený dub, uvnitř červeně mořený mahagon, původní mosazné kování /
78 cm x 98 cm x 50 cm
cena: 1 396 000 Kč
Arthouse Hejtmánek 2. 6. 2016

3) Josip Plečnik: křeslo prezidenta Masaryka / 1923−25 dřevo, koženka / 99 x 66 x 64 cm cena: 1 310 000 Kč  Sýpka 28. 2. 2016
dřevo, koženka / 99 x 66 x 64 cm
cena: 1 310 000 Kč
Sýpka 28. 2. 2016

Carlo Bugatti / Konzolový stůl se zrcadlem / zač. 20. stol. dřevo, intarzie perletí a kovem, měděné reliéfní vložky, pergamen   260 x 111 x 38 cm vyvolávací cena: 1 121 000 Kč
5) Carlo Bugatti / Konzolový stůl se zrcadlem / zač. 20. stol.
dřevo, intarzie perletí a kovem, měděné reliéfní vložky, pergamen / 260 x 111 x 38 cm /
cena: 1 180 000 Kč
Zezula 9. 4. 2016

6)Psací sekretář / Francie kolem r. 1700 technika Boulle: dřevo, podbarvovaná želvovina,  cín, mosaz, měď, kůže, zrcadla / 150 x 100 x 70 cm cena: 1 116 000 Kč Arthouse Hejtmánek 2. 6.2016 6) Psací sekretář / Francie kolem r. 1700
technika Boulle: dřevo, podbarvovaná želvovina,
cín, mosaz, měď, kůže, zrcadla / 150 x 100 x 70 cm
cena: 1 116 000 Kč
Arthouse Hejtmánek 2. 6. 2016

8) Josef Gočár/ Pražské umělecké dílny: komoda Cyrila Bartoně masivního dřevo, světlá a tmavá lesklá dýha / 94,6 x 129,6 x 64,7 cm cena: 840 000 Kč Sýpka 28. 2. 2016 9) Josef Gočár/ Pražské umělecké dílny: komoda Cyrila Bartoně
masivního dřevo, světlá a tmavá lesklá dýha / 94,6 x 129,6 x 64,7 cm
cena: 840 000 Kč
Sýpka 28. 2. 2016

Militaria, hodiny, varia

Nejdražší položkou kategorie militarií (a nejdražší starožitností pololetí i celkově) je výše zmiňovná osmanská šavle ze 17. století prodaná v červnu u Arthouse Hejtmánek. U stejné aukční síně pak z militarií následovaly s velkým cenovým odstupem dvojka Lepage s perkusními zámky z doby kolem roku 1830 (372 tisíc) a renesanční kuše (248 tisíc).

Z hodin patřily k nejdražším cestovní astronomické hodiny z konce 16. století prodané u Galerie Ustar za vyvolávací cenu 960 tisíc korun a stejně staré kapesní sluneční hodiny Marcuse Purmana, které nabídl Arthouse Hejmánek s vyvolávací cenou 273 tisíc korun. Tu sběratelé vyhnali až na 595 tisíc. Na stejné úrovni (jen o něco málo níže díky nižší provizi) skončily stolní hodiny v podobě slona s tajnou skříňkou uvnitř těla zvířete, vynikající práce vídeňského zlatníka Karla Bendera (Galerie Ustar, 588 tisíc korun). Za zmínku také stojí zlaté kapesní hodinky Breguet et Fils z první třetiny 19. století, které získal nový majitel v dubnu u Zezuly za necelých 549 tisíc korun (vyvolávací cena 319 tisíc).

Zcela jistě nejzajímavějším artefaktem, které můžeme zahrnout pod kategorii varia, bylo vrcholně středověké bronzové aquamanile německé provenience ve formě lva. Takový předmět se na českém trhu objevil vůbec poprvé. Sběratelé toho náležitě využili a dražili ho až do výše 868 tisíc korun (vyvolávací cena 310 tisíc korun).

7)Cestovní astronomické renesanční hodiny / Německo, konec 16. století zlacená mosaz, stříbřený číselník / 12 x 12 x 4.6 cm cena: 960 000 Kč Galerie Ustar 14.5.2016 7) Cestovní astronomické renesanční hodiny / Německo, konec 16. století
zlacená mosaz, stříbřený číselník / 12 x 12 x 4.6 cm
cena: 960 000 Kč
Galerie Ustar 14. 5. 2016

10) Marcus Purman: kapesní sluneční hodiny / 1589  zlacená mosaz /průměr 15 cm cena: 595 200 Kč Arthouse Hejtmánek 2. 6.2016 10) Marcus Purman: kapesní sluneční hodiny / 1589
zlacená mosaz /průměr 15 cm
cena: 595 200 Kč
Arthouse Hejtmánek 2. 6. 2016

Karl Bender: miniaturní stolní hodinky / kolem r. 1870 stříbro,smalt, perleť, horský křišťál / 15,5 x 8 x 7 cm  cena: 588 000 Kč Galerie Ustar 14. 5. 2016 Karl Bender: miniaturní stolní hodinky / kolem r. 1870
stříbro, smalt, perleť, horský křišťál /
15,5 x 8 x 7 cm
cena: 588 000 Kč
Galerie Ustar 14. 5. 2016

7) Aquamanile / Německo 13.-14. stol. bronz / 31 x 28 x 10 cm cena: 868 000 Kč Arthouse Hejtmánek 2. 6. 2016 8) Aquamanile / Německo 13.-14. stol.
bronz / 31 x 28 x 10 cm
cena: 868 000 Kč
Arthouse Hejtmánek 2. 6. 2016