Kolekce čtrnácti Šímů vynesla přes 36 milionů korun
Text Koucká Tereza | Foto Art+ | Datum 21.07.2016
V první polovině letošního roku nabídly aukční síně v oblasti starožitností nebývalé množství vynikajících a někdy zcela ojedinělých artefaktů. Není proto divu, že v mnoha případech došlo k prodejům za rekordní částky a s nebývalými nárůsty. Celkem 6 položek se prodalo za více než milion korun, přispěly k tomu zejména kategorie militarií, nábytku, skla a hodin.
1) Osmanská šavle / 1. pol. 17. stol. / zlacené stříbro, jadeit, tyrkysy /délka 97 cm (včetně pochvy) cena: 4 216 000 Kč / Arthouse Hejtmánek 2. 6. 2016
Ke koupi deseti nejdražších starožitností prvního pololetí letošního roku by případný zájemce potřeboval těžko uvěřitelnou sumu 13,7 milionu korun. V pomyslné první desítce se nejčastěji skloňuje jméno aukční síně Arthouse Hejtmánek, která se na ní podílela hned šesti svými prodeji z velmi úspěšné červnové aukce. Jí patří také nový cenový rekord pro starožitnost prodanou na českém trhu. Dosáhla na něj osmanská šavle ze 17. století vydražená za částku přesahující 4,2 milionu korun. Její vyvolávací cena byla přitom téměř čtyřikrát nižší, včetně provize zhruba 1,1 milionu korun. Překonala tak deset let staré maximum komody podle návrhu Otto Prutschera prodané v roce 2006 u Dorothea za částku 2,04 milionu a dokonce i bohatě vyřezávaného nosorožčího rohu, který byl před rokem a půl Galerií Arcimboldo vydražen za 3,35 milionu korun (čínské starožitnosti na českém trhu obecně dosahují vyšších cen než díla evropského či blízkovýchodního původu).
Sklo
Nejdražším předmětem tohoto pololetí v oblasti skla se staly párové historizující vázy Gallé z poloviny 80. let 19. století, které se z vyvolávací ceny 434 tisíc dostaly až na sumu téměř 1,25 milionu korun. Podle databáze ART+ jde vůbec o nejdražší starožitnost této kategorie prodanou v aukci na domácím trhu. S velkým odstupem pak následovala mléčná váza ceněné sklárny Loetz Witwe podle návrhu Josefa Hoffmanna vydražená u Arthouse Hejtmánek za 136 tisíc korun. Za téměř shodné ceny byly pak prodány vyšší růžová varianta Hoffmanovy vázy u Zezuly (94 tisíc) a secesní váza Gallé u Galerie Ustar (96 tisíc).
Keramika
Z kategorie keramiky byl tradičně velký zájem o habánskou keramiku. Džbán s víkem, hluboký talíř i slánka se prodaly na červnové aukci Arthouse Hejtmánek za vysoké ceny a s velkými nárůsty. Džbán vystoupal z minimálního podání 173 až na 310 tisíc korun. Talíř a slánka pak z vyvolávacích cen 81 tisíc na 223 a 174 tisíc korun. Do této kategorie ještě přispěla se zajímavým prodejem lampy Zsolnay aukční síň Dorotheum. Jí nabízená váza ve tvaru krokusů vystoupala z 84 na 168 tisíc korun.
Nábytek
Minulý půlrok měli sběratelé šanci bojovat o ojedinělé nábytkové kusy, které nabídly aukční síně Arthouse Hejtmánek, Sýpka a Zezula. Nábytek také velmi výrazně promluvil do první desítky nejdražších starožitností, když celá polovina z nich byla právě z této kategorie.
Výjimečná kubistická skříňka podle návrhu Josefa Chochola se na aukci Arthouse Hejtmánek vyšplhala z vyvolávací ceny 198 tisíc až na konečnou cenu téměř 1,4 milionu korun. Obdobně skončil i další jedinečný kus, Plečnikovo křeslo navržené pro pracovnu TGM na Pražském hradě, které vystoupalo až na 1,3 milionu korun. Jeho cena se očekávala pouze v rozmezí 250 až 350 tisíc korun (bez provize).
Neobyčejně kvalitním artefaktem, který se na českém trhu objeví zřídka, byl i psací sekretář, francouzská práce z doby kolem roku 1700, zdobený Boullého kombinovanou intarzií. Ten získal nový majitel u Arthouse Hejtmánek za téměř 1,12 milionu korun (vyvolávací cena 434 tisíc). Za minimální podání nebo cenu jemu blízkou (ačkoli velmi solidní) byla prodána zajímavá rozměrná komoda s rondokubistickým tvaroslovím podle návrhu Josefa Gočára (Sýpka, 840 tisíc) i konzolový stůl slavného milánského návrháře Carla Bugattiho z počátku 20. století (Zezula, 1,18 milionu).
6) Psací sekretář / Francie kolem r. 1700
technika Boulle: dřevo, podbarvovaná želvovina,
cín, mosaz, měď, kůže, zrcadla / 150 x 100 x 70 cm
cena: 1 116 000 Kč
Arthouse Hejtmánek 2. 6. 2016 |
Militaria, hodiny, varia
Nejdražší položkou kategorie militarií (a nejdražší starožitností pololetí i celkově) je výše zmiňovná osmanská šavle ze 17. století prodaná v červnu u Arthouse Hejtmánek. U stejné aukční síně pak z militarií následovaly s velkým cenovým odstupem dvojka Lepage s perkusními zámky z doby kolem roku 1830 (372 tisíc) a renesanční kuše (248 tisíc).
Z hodin patřily k nejdražším cestovní astronomické hodiny z konce 16. století prodané u Galerie Ustar za vyvolávací cenu 960 tisíc korun a stejně staré kapesní sluneční hodiny Marcuse Purmana, které nabídl Arthouse Hejmánek s vyvolávací cenou 273 tisíc korun. Tu sběratelé vyhnali až na 595 tisíc. Na stejné úrovni (jen o něco málo níže díky nižší provizi) skončily stolní hodiny v podobě slona s tajnou skříňkou uvnitř těla zvířete, vynikající práce vídeňského zlatníka Karla Bendera (Galerie Ustar, 588 tisíc korun). Za zmínku také stojí zlaté kapesní hodinky Breguet et Fils z první třetiny 19. století, které získal nový majitel v dubnu u Zezuly za necelých 549 tisíc korun (vyvolávací cena 319 tisíc).
Zcela jistě nejzajímavějším artefaktem, které můžeme zahrnout pod kategorii varia, bylo vrcholně středověké bronzové aquamanile německé provenience ve formě lva. Takový předmět se na českém trhu objevil vůbec poprvé. Sběratelé toho náležitě využili a dražili ho až do výše 868 tisíc korun (vyvolávací cena 310 tisíc korun).
23. dubna 2024Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024
21. dubna 2024Přehled trhu s uměním za rok 2023 v Ročence Art+
16. dubna 202423. dubna 2024
18. června 2021
1. června 2021
18. prosince 2020
22. června 2020
16. března 2020
20. září 2017