Nejdražší tisk Františka Kupky

Sýpka 9. 12. 2018

Nedělní aukční odpoledne společnosti Sýpka přineslo výrazný rekord v rámci Kupkových tisků. Nebyl nijak nečekaný, jeho výše však přesto překvapila.

František Kupka: Cesta ticha II, 1903, barevný lept na papíře, 34,5 x 34,5 cm, cena: 720 000 Kč, Sýpka 9. 12. 2018

František Kupka: Cesta ticha II, 1903,
barevný lept na papíře, 34,5 x 34,5 cm,
cena: 720 000 Kč, Sýpka 9. 12. 2018

Téměř s jedenáctinásobným nárůstem minimálního podání odešel z aukce raný lept Františka Kupky Cesta ticha II, o kterém jsme podrobněji psali zde. Jeho minimální podání bylo 66 tisíc korun včetně provize, jeho cenu však zájemci vyšroubovali až na konečných 720 tisíc korun, což je o neuvěřitelných 564 tisíc korun více než předchozí maximum litografie Oranžový kruh z počátku 50. let, které padlo před osmi lety. Prodej tak vysoce překonal i dražbu jiné varianty této grafiky, akvatinty se stejným názvem před dvěma týdny v Paříži, která se vyhoupla na cenu 7 920 euro, tedy zhruba 206 tisíc korun (horní hranice odhadu byla stanovena pouze na 1200 euro). Cena vydaná za raný symbolistní Kupkův lept byla zároveň nejvyšší cenou nedělní aukce Sýpky.

Druhou nejvyšší sumu sběratelé vydali za malbu Přítomnost člověka Bohumíra Matala vzniklou na konci 60. let. Tento velkoformátový olej patřící do stejnojmenného cyklu byl vícekrát vystavován a jeho varianty jsou uloženy v domácích veřejných sbírkách. Vyvolávací cena této práce činila 348 tisíc korun, výsledná částka pak byla téměř dvojnásobná, 660 tisíc korun. Vejde se tak do autorovy desítky nejdražších obrazů.

Bohumír Matal: Přítomnost člověka, 1969  olej na plátně, 130 x 100 cm cena: 660 000 Kč, Sýpka 9. 12. 2018

Bohumír Matal: Přítomnost člověka, 1969
olej na plátně, 130 x 100 cm
cena: 660 000 Kč, Sýpka 9. 12. 2018

Zájem byl i o olejovou studii Václava Brožíka k monumentálnímu obrazu Mistr Jan Hus na koncilu kostnickém pocházející podle údajů aukční síně z restituce. Podobizna Arcibiskupa milánského z aukce odešla za 576 tisíc korun.

Vysoké nárůsty zaznamenaly obě rozměrné malby Vladimíra Komárka Zvěstování a Dvě židle (78 a 60 tisíc korun), obě z 90. let, a také bezejmenné koláže Jiřího Koláře z let šedesátých, které vystoupaly z 22 tisíc na 48 a 60 tisíc korun.

Ze žijících umělců zaznamenal nové aukční maximum Jiří Petrbok, jehož velkoformátový olej na sololitu Lyžař ze sbírky Nadace pro současné umění Praha více než zdvojnásobil svoji cenu a nový majitel ho získal za 192 tisíc korun.

Pavel Janák (výrobce Graniton): šestiboká dóza,1911  kamenina, výška 8 cm cena: 38 400 Kč, Sýpka 9. 12. 2018

Pavel Janák (výrobce Graniton): šestiboká dóza,1911
kamenina, výška 8 cm
cena: 38 400 Kč, Sýpka 9. 12. 2018

Z kategorie starožitností se prodala nejdráže šestiboká dóza s florálním dekorem podle návrhu Pavla Janáka vyrobená v keramičce Graniton.

Rekordní Václav Boštík a nástup Zorky Ságlové

1. Art Consulting CZ 10. 3. 2024

Na letošní první aukci 1. Art Consulting se prodaly více než tři čtvrtiny nabízených položek a souhrnný obrat přesáhl 48 milionů korun. Kategorii obrazů ovládla malba Václava Boštíka za rekordních téměř 6,6 milionu korun. Pestře zastoupeny byly i dal...

14. března 2024
Důvěra v internetové aukce roste

Online aukce v roce 2023

7. března 2024