Art+Antiques Nejen avantgarda

Druhá letošní aukce společnosti Dorotheum se uskutečnila 23. května v pražském hotelu Marriott. Z více než pěti set uměleckých předmětů, které aukce nabízela, bylo prodáno něco málo přes 200, což představuje 39procentní úspěšnost.

Celkový obrat aukce činil 16,9 milionu korun. Nad sto tisíc korun bylo prodáno 29 děl. Nejdražším obrazem aukce se stalo zátiší Emila Filly z roku 1930. Z vyvolávací ceny 2,76 milionu korun byla tato práce středního formátu prodána za 3,12 milionu korun.

Oldřich Blažíček: Jaro / 1942 / olej na plátně / 50 x 70 cm / cena: 720 000 Kč

Dražba nabídla také několik hodně překvapivých výsledků, kdy byly výrazně překonány i dvojnásobky odhadních cen. Tím nejpřekvapivějším byla dosažená cena za obraz Jaro Oldřicha Blažíčka. Tato tempera na kartonu z roku 1942 byla z vyvolávací ceny 120 tisíc korun vydražena za 720 tisíc korun, což je cena, která hravě překonává i ceny za Blažíčkovy oleje. Poslední z nabízených obrazů aukce, Lesní potok Antonína Hudečka, byl z vyvolávací ceny 96 tisíc vydražen za 432 tisíc. Hudečkovy práce z počátku století byly již draženy i za vyšší ceny, zde však šlo o pozdější dílo.

Úspěchu se dočkaly i malby, jimž podobné jsme měli příležitost vidět na výstavě Bytosti odnikud. Koupající se ženy T. F. Šimona se prodaly za 384 tisíc korun, což je více než dvojnásobek vyvolávací ceny. Téměř dvojnásobku minimálního podání dosáhla i Salomé Jakuba Obrovského vydražená za 336 tisíc korun. Velkým úspěchem skončila dražba obrazů Františka Vobeckého. Zátiší z roku 1931 se prodalo za 336 tisíc, Ovoce před oknem z roku 1970 za 312 tisíc a Kočka s vázou za 180 tisíc korun. Rozměrné Zátiší s citronem z roku 1931 bylo vydraženo dokonce za 720 tisíc korun, jeho dražba přitom začínala na částce o tři sta tisíc nižší. Z pěti nabízených obrazů zůstal neprodán pouze Dívčí akt z roku 1962.

Z umění 19. století jmenujme drobnou olejovou studii Antonína Chittussiho Krajina s řekou (312 tisíc korun), žánrový obraz Malířka Václava Brožíka (288 tisíc korun) a anonymní Přímořskou krajinu, jejíž cena vylétla z 72 na 384 tisíc korun. Kupci patrně dokázali identifikovat autora díla lépe než aukční síň.

Z výsledků prací na papíře vyčnívá dosažená cena 216 tisíc korun za Muchův plakát k Všesokolskému sletu. Akvarelová předloha k tomuto dílu stála v roce 2006 přes milion korun. Lavírovaná kresba tuší stejného autora pak byla prodána za 180 tisíc korun. Z neprodaných obrazů zmiňme malby Květy Válové a Jana Kotíka. Vyvolávací ceny 720, respektive 780 tisíc korun byly nad síly a představy dražitelů.

Jen skromně byly zastoupeny plastiky a sochy. Stejného výsledku, 84 tisíc korun, dosáhly bronzová studie ruky od Josefa Mařatky a Raněná volavka od Vincence Vinglera. V nabídce byla také necelá čtyřicítka asiatik, z nichž se prodalo 17 položek v celkové hodnotě 270 tisíc korun. Za 240 tisíc, dvojnásobek vyvolávací ceny, byla vydražena ruská ikona z poloviny 19. století.

Z bohatě zastoupeného nábytku vypíchněme alespoň ty nejlepší výsledky. Renesanční dřevěná truhla z počátku 17. století byla vydražena za 156 tisíc korun, víc než dvojnásobek vyvolávací ceny. Český barokní sekretář z 18. století si nový majitel odvezl za 336 tisíc. Nabízeno bylo také několik krásných kousků biedermeierového nábytku. Elegantní sofa bylo vydraženo za 114 tisíc, psací komoda za 156 tisíc korun. Luxusní vitrínu si zájemci cenili natolik, že se její cena zastavila až na 456 tisících korun.