Art+Antiques Nejen Kokoschka

Adolf Loos Apartment and Gallery 24. 4. 2013

Již druhá letošní aukce společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery, která se konala ve středu 24. dubna večer, vynesla přes 18 milionů korun (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize).

Oskar Kokoschka: Akt dívky v krajině před Avignonem / 1925Oskar Kokoschka: Akt dívky v krajině před Avignonem / 1925 / olej na plátně / 38 x 45 cm / cena: 9 072 000 Kč

Celou polovinou této částky se na konečném výsledku podílel jediný obraz, akt od Oskara Kokoschky. Obraz Akt dívky v krajině před Avignonem z roku 1925, který byl titulním dílem aukce, se prodal jeden příhoz nad vyvolávací cenu za 9,07 milionu korun. Za více než milion korun byl vydražen ještě obraz Cihelna II. od Bohumíra Matala a za částky nad sto tisíc korun se prodalo 29 děl.

Jádrem dražené kolekce bylo 37 oboustranných koláží od Toyen, které představovaly necelou polovinu nabízených položek. Sběratelé však na tento pozoruhodný soubor dokumentující malířčinu pozdní tvorbu (podrobněji jsme jej představovali v minulém čísle) reagovali jen vlažně. Prodalo se 10 koláží, a to jen za vyvolávací ceny, které byly shodně stanoveny na 157 tisíc korun za koláž.

Bohumír Matal: Cihelna II. / 1945Bohumír Matal: Cihelna II. / 1945 / olej a písek na
plátně / 62 x 78 cm /
cena: 1 633 500 Kč

Již zmiňovaný obraz Cihelna II. z roku 1945, který je špičkovou ukázkou Matalovy tvorby z dob Skupiny 42, se postaral o nový autorův aukční rekord. Již vyvolávací cena 726 tisíc korun odpovídala malířovu rok starému aukčnímu maximu, finální cena je však nakonec překonala víc jak dvojnásobně. Vítěz aukce za obraz nabídl 1,63 milionu korun. Dráž byl Matal dražen jen jedinkrát – na aukci Hascoe v Londýně se jeho čtyřmetrové plátno Milenci z roku 1956 prodalo za 2 miliony korun. Na květnové aukci 1. Art Consulting bude shodou okolností nabízena první varianty Cihelny. Startovat bude na ceně 540 tisíc korun a bylo by velkým překvapením, kdyby zůstalo jen u ní.

Druhým autorským rekordem aukce je cena 665 tisíc korun za Krajinu s rozkvetlou loukou a statkem od pozapomenutého česko-německého malíře přelomu 19. a 20. století Huga Baara. Obraz, který svým čtvercovým formátem i malířským zpracováním připomíná krajiny Gustava Klimta ze stejné doby, se prodal za víc jak dvojnásobek minimálního podání. Baarova díla se na trhu objevují jen výjimečně, databáze ART+ za posledních deset let eviduje jen 8 jeho obrazů. Dosavadní, osm let starý autorův cenový rekord měl hodnotu 312 tisíc korun.

Hugo Baar: Krajina s rozkvetlou loukou a statkem / kolem 1905Hugo Baar: Krajina s rozkvetlou loukou a statkem / kolem 1905
olej na plátně / 99 x 98 cm / cena: 665 500 Kč

Novým autorským maximem je také částka 224 tisíc korun za obraz Před zrcadlem v ateliéru od Miloslava Holého, jehož figurativní díla jsou na trhu rovněž velice vzácná. Předchozí cenový rekord měl hodnotu 210 tisíc korun a vydržel bezmála deset let. Obdobným případem je i Dalibor Matouš, jehož kubizující zátiší z roku 1960 se prodalo s téměř dvojnásobným nárůstem za 206 tisíc korun. Za velmi dobrý výsledek je možné považovat i 375 tisíc korun za obraz Kráska z Martinique od Antonína Pelce.

Poněkud za očekáváním naopak zůstaly Dva bílé stoly od Jakuba Bauernfreunda (726 tisíc) a Akt od Miloše Jiránka (181 tisíc korun). V obou případech šlo o prodeje za vyvolávací ceny. Bauernfreundův obraz navíc již trhem jednou prošel, před šesti lety byl podle ART+ vydražen za částku o 40 tisíc korun vyšší. Z nevydražených položek zmiňme krajinu Údolí Váhu u Trenčína od Leopolda Stephana (nabízena za 1,27 milionu), Kouřící zemi od Jiřího Johna (nabízena za 1,03 milionu) a Interiér s hodinami od Jakuba Schikanedera (nabízen za 3,27 milionu korun).