Art+Antiques Nejen Kupka

Adolf Loos Apartment and Gallery 18. 4. 2012

Praha – Ve středu 18. dubna se v Kaiserštejnském paláci na Malé Straně uskutečnila první samostatná aukce Adolf Loos Apartment and Gallery. Společnost, která byla poslední tři roky partnerem aukční síně 1. Art Consulting při pořádání „evening sales“, ji pojala jako večerní aukci s pouhými 43 položkami.

Jakub Schikaneder: Večer u mořského břehu

olej na plátně / 97 x 147 cm / cena: 7 920 000 Kč

Nejvíce sledovaným dílem večera byl obraz Františka Kupky Tvar modré, který se prodal za rekordních 57,42 milionu korun (zde). Nového majitele našlo 70 procent nabízených položek, dohromady – nepočítaje v to Kupku – za 22 milionů korun. Za více než milion se prodalo 5 obrazů, dalších 21 děl bylo draženo za částky nad sto tisíc korun (všechny ceny jsou včetně aukční provize).

Z položek starého umění se s nárůstem prodal stojící portrét Ferdinanda II. od neznámého autora první třetiny 17. století (252 tisíc) či dvojice kvašů Josefa Navrátila Hornatá krajina s rybáři I. a II. (312 a 336 tisíc korun). Z 432 na 576 tisíc korun se dostal olej Na ledě od Norberta Grunda. Na trh se tento drobný obraz ze sbírky Jindřicha Waldese vrátil po dvou letech, v listopadu 2010 byl neúspěšně nabízen za 600 tisíc korun. Za vyvolávací cenu 900 tisíc korun našla kupce krajina Jana Jakuba a Františka Antonína Hartmanna Na lovu

Antonín Pelc: Šička / 192

Antonín Pelc: Šička / 192
olej na plátně / 65 x 49 cm / cena: 720 000 Kč

Z položek umění počátku 20. století zaznamenala výrazný nárůst drobná olejová studie k obrazu Žlutý slunečník (Léto) od Maxe Švabinského, který se nachází ve sbírkách Národní galerie. Švabinského oleje se na trhu v podstatě nevyskytují, a tak se cena tohoto známého a líbivého námětu dostala ze 720 tisíc až na 1,32 milionu korun. Boj byl sveden také o plátno Jakuba Schikanedera Večer u mořského břehu, které se nakonec prodalo za 7,92 milionu korun, což je třetí nejvyšší Schikanederova cena.

Z klasické moderny je třeba upozornit zejména na autorské rekordy Antonína Pelce a Jana Štursy. Za Pelcovo rané plátno Šička s atmosférou komorního sociálního civilismu 20. let zaplatil kupec 720 tisíc korun. Jeho dražba přitom začínala na částce 300 tisíc korun. Štursovi na aukční rekord stačila vyvolávací cena. Jeho unikátní skulptura Pohřeb v Karpatech, půlmetrová dřevěná socha pocházející taktéž ze sbírky Jindřicha Waldese, se prodala za 900 tisíc korun. Dosud nejdražším Štursovým dílem byl reliéf Prométheus přináší oheň lidstvu pocházející ze stejné kolekce a prodaný před třemi lety za 483 tisíc korun.

Jan Štursa: Pohřeb v Karpatech / 1918

hruškové dřevo / výška 45 cm / cena: 900 000 Kč

S třetinovým nárůstem na 1,98 milionu korun se prodaly také Dvě ženy u stolu od Emila Filly, menší plátno z roku 1936 s pařížskou proveniencí sbírky Marca Galitzina. Za první podání, 1,9 milionu korun, odešla akvarelová koláž Zátiší s tabákem, dílo z Fillova holandského období. Výzvou byl pro sběratele také drobný olej Františka Hudečka Park v zimě s nostalgicky ponurou válečnou atmosférou. Odešel po krátkém boji za 384 tisíc korun, což odpovídá významu díla i vzrůstajícímu zájmu o tvorbu autorů Skupiny 42. Překvapivě velký zájem vzbudil olej Interiér Endreho Nemese, rané dílo z počátku 30. let, jehož cena se dostala téměř na dvojnásobek prvního podání. Konečných 564 tisíc korun z obrazu dělá Nemesův třetí nejdražší aukční prodej.

Běla Kolářová: Variace na dva trojúhelníky I. / 1968

asambláž / 60 x 60 cm / cena: 180 000 Kč

V kategorii poválečného umění je novým autorským rekordem cena 180 tisíc korun za asambláž Běly Kolářové Variace na dva trojúhelníky I. Je to vůbec poprvé, co se Kolářové dílo v aukci dostalo přes hranici sto tisíc korun. S nárůstem ze 120 na 192 tisíc se prodal raný olej Adrieny Šimotové Strom a Undulační válec od Vladislava Mirvalda se dostal ze 168 na 288 tisíc korun. Nejdražším dílem v této kategorii byl nicméně drátěný objekt Karla Malicha Oblak, který našel kupce za vyvolávací cenu 960 tisíc korun.

Z nevydražených položek zmiňme dvoumetrové plátno Karla Vítězslava Maška Kupalo (nabízené za 3,72 milionu) a obdobně monumentální krajinný triptych Motiv z Průhonického parku od Josefa Ullmanna (nabízen za 780 tisíc korun). Experimentem, na který však kupci nezareagovali, byla dražba sochy My Light Is Your Life od Krištofa Kintery. Víc než tři metry vysoká socha poskládaná z nejrůznějších lamp, lustrů a svítidel, která je momentálně k vidění na Kinterově výstavě v Galerii hlavního města Prahy, byla nabízena za 840 tisíc korun.