Nosorožec z kunstkomory

Arcimboldo 18. 11. 2018

Inventář pražské kunstkomory Rudolfa II., který mezi lety 1607–11 zpracoval malíř Daniel Fröschel začíná kategorií naturalia, konkrétně pak výčtem "nejrůznějších vynikajících rohů". Jeden z nich, pohár z nosorožčího rohu bude v neděli dražit aukční síň Arcimboldo.

Mikuláš Pfaff: Pohár z nosorožčího rohu, Praha 1607–11


Mikuláš Pfaff: Pohár z nosorožčího rohu, Praha 1607–11,
výška 17,7 cm, vyvolávací cena: 875 000 Kč (+ 24% provize), Arcimboldo 18. 11. 2018

Renesančními vzdělanci byl nejvíce ceněn roh bájného jednorožce (většinou šlo o kel narvala). Rohy nosorožců byly hned na druhém místě a Rudolf II. jich nashromáždil třináct. Byly vyhledávané nejen pro svou exotičnost, věřilo se také, že pokud slouží jako poháry, dokáží odhalit přítomnost jedu a mají afrodiziakální účinky. Rohy byly většinou bohatě vyřezávané a často umisťované do zlatých montáží. Řezby z nosorožčích rohů mají dlouhou tradici v Čině, do Evropy se dostaly až v souvislosti se zámořskými objevy, zejména přes portugalské přístavy v Indii.
 

Kvaš ukazující roh z afrického nosorožce, zub, kus kůže a pohár vyřezaný z nosorožčího rohu. Obrázek v roce 1579 nechal pro Rudolfa II. namalovat velvyslanec ve Špa


Roh z afrického nosorožce, zub, kus kůže a pohár vyřezaný z nosorožčího rohu.
Kvaš v roce 1579 nechal pro Rudolfa II. namalovat velvyslanec ve Španělsku,
aby jej informoval o nových akvizicích pro jeho kunstkomoru.

Za autora rudolfínských řezeb z rohů a dalších exotických materiálů bývá považován císařský řezač Mikuláš Pfaff, který se narodil v Norimberku a nejpozději od roku 1601 působil v císařových službách v Praze. Roku 1609 si koupil dva domy na Starém Městě, spíš než služba u dvora mu k majetku měl pomoci sňatek s dcerou bohatého pražského pekaře. Pfaffovi jsou připisovány mimo jiné dva poháry z nosorožčích rohů ve sbírce Kunsthistorisches Museum ve Vídni, nádoba z obřího semene palmy Lodoicea seychelská tamtéž (ve spolupráci se zlatníkem Antonem Schweinbergerem) nebo rozměrná slonovinová soška Merkur ve voze v pražském Národním muzeu.


Mikuláš Pfaff: Pohár z nosorožčího rohu


Mikuláš Pfaff: Pohár z rohu jávského nosorožce, Praha kolem 1610,
výška 22,5 cm, Kunsthistorisches Museum, Vídeň

Pfaff je patrně též autorem nabízeného poháru, který je ozdoben dvěma charakteristickými manýristickými maskaróny, které po stranách doplňují akantové listy. Nápaditá je zejména práce s hloubkou řezby a tedy i s průsvitností rohoviny, kterou prostupuje světlou s různou intenzitou. Necelých 18 centimetrů vysoký pohár bude startovat na částce 875 tisíc kroun (bez provize). Stejná aukční síň před čtyřmi lety již jeden nosorožčí pohár dražila, tehdy však šlo o čínskou řezbu z 18. století. Prodal se za 3,35 milionu korun.

 


Související články

Znovuobjevený Klimt za desítky milionů eur

Znovuobjevený Klimt za desítky milionů eur

Auktionshaus im Kinsky, Vídeň 24. 4. 2024

Obrazy rakouského modernisty hýbou světovým trhem téměř dvě dekády. Klimtománie vrcholila v předloňské a loňské sezóně, kdy padaly částky ve vyšších desítkám milionů dolarů a žebříček autorových nejdražších děl se přepisoval hned několikrát. V nastav...

19. dubna 2024
Kupkova mašinistická Danae si troufá na rekord

Kupkova mašinistická Danae si troufá na rekord

Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024

Obraz Početí/Danae vytvořený kolem roku 1930 by se mohl stát nejdražším dílem Františka Kupky, který se kdy prodal na tuzemských aukcích. Dražit se začne na 85 milionech korun bez aukční provize. Tu po dohodě s majitelem aukční síň snížila na 10 proc...

11. dubna 2024
Galerijní Eva Kmentová online

Galerijní Eva Kmentová online

Artslimit 24. 3. 2024

Monumentálnější plastiky Evy Kmentové se na trhu téměř nevyskytují. Nyní jde do aukce doposud největší autorčina realizace, práce na zakázku státního podniku z roku 1968.

21. března 2024
Zobrazit všechny

Další články


<