Opakované úspěchy

European Arts 31. 5. 2015

Dvě nejdražší díla květnové aukce společnosti European Arts, která se uskutečnila v neděli 31. května, se na trh vrátila po čtyřech, respektive pěti letech. Artificialistic- ký obraz Jindřicha Štyrského Déšť se prodal s mírným nárůstem za 9,36 milionu korun.

Jindřich Štyrský: Déšť / 1927
Jindřich Štyrský:
Déšť / 1927

olej na plátně /
48 x 60 cm /
cena: 9 360 000 Kč

Obraz z roku 1927 se tak zařadil na desátou příčku malířových nejdražších děl. Před čtyřmi lety bylo toto dílo neúspěšně nabízeno za částku ještě o téměř 2,5 milionu vyšší. Nutno dodat, že vyvolávací cena byl už tenkrát komentována jako nerealistická.

Opačným příkladem je obraz Umírající mladík od Otakara Kubína. Zatímco na podzim 2010 byl prodán za vyvolávací cenu 1,14 milionu, nyní se prodal s milionovým nárůstem za skvělých 5,88 milionu korun, což je druhá nejvyšší cena za Kubínovo dílo. Nárůst o více než 400 procent vysvětluje celkový nárůst zájmu o malířovo dílo v poslední době. V loňském roce hned tři jeho obrazy překonaly aukční rekord, který platil od listopadu 2006, a na aukci v Londýně se Kubínova raná kubistická figura prodala dokonce za 6,6 milionu korun.

Dohromady aukce vynesla 45,9 milionu korun, přičemž kupce našla polovina z 268 nabízených položek. Za více než milion korun bylo vydraženo šest obrazů, dalších 28 děl – mezi nimi i jedna socha a několik prací na papíře – se prodalo za částky nad sto tisíc korun. Poprvé se za více než milion korun na českém trhu prodal nejdražší autor slovenských aukcí Ladislav Mednyánszky. Jeho charakteristická krajina V měsíčním svitu byla vydražena s nárůstem o několik desítek tisíc za konečných 1,14 milionu korun.

Otakar Kubín: Umírající mladík / 1935

Otakar Kubín:
Umírající mladík / 1935

olej na plátně / 146 x 114 cm
cena: 5 880 000 Kč

Dalšími milionovými položkami byly obrazy Václava Špály (2,88 milionu), Emila Filly (1,98 milionu) a Francisca Picabii (5,1 milionu korun). V případě Picabiovy pointilistické krajiny z roku 1908 šlo o teprve druhý jeho obraz nabízený na aukci v Česku. Poměrně pravidelně se naopak v posledních letech na českém trhu objevuje jiný francouzská modernista, André Derain. Jeho Krajina u Camiers se tentokrát prodala za 912 tisíc korun. Za 804 tisíc korun se prodal ještě kvaš od Fernanda Légera.

Dílčím rekordem je cena 528 tisíc korun za kresbu uhlem Lidová slavnost v Neuilly od Františka Kupky. Za takto vysoké částky byly dosud draženy jen Kupkovy kvaše a akvarely, dosud však žádná kresba v užším slova smyslu. I toto dílo trhem v nedávné době již jednou prošlo – kresba byla v roce 2011 součástí aukce Hascoe v Londýně, kde se prodala v přepočtu za necelých 300 tisíc korun. Stejnou provenienci měla i bronzová socha Život uniká od Jana Štursy, která se prodala s výrazným nárůstem za 300 tisíc korun, což je pátá nejvyšší autorská cena.

Umění 19. století v nabídce zastupovaly drobnější práce od Václava Brožíka, Julia Mařáka, Beneše Knüpfera a Haushoferova žáka Leopolda Stephana, které se prodaly za částky od 150 do 420 tisíc korun. Nejvýraznější nárůst zaznamenal Brožíkův dívčí portrét, jnež vystoupal ze 108 na 360 tisíc korun. Z klasické moderny je třeba zmínit alespoň dva akty z poloviny 30. let od Vojtěcha Tittelbacha a Karla Černého. Dílo prvně jmenovaného odešlo za 528 tisíc, druhý obraz pak za 444 tisíc korun.

Ladislav Mednyánszky: V měsíčním svitu

Ladislav Mednyánszky:
V měsíčním svitu

olej na plátně /
101 x 126 cm /
cena: 1 140 000 Kč

Z poválečného umění se nejdráže prodal Gehinnom od Roberta Piesena – po dvou příhozech za 684 tisíc korun. S výraznými nárůsty se prodaly práce na papíře, respektive koláž a papírový objekt, od Karla Malicha (216 tisíc) a Adrieny Šimotové (132 tisíc korun). Jeden z vůbec největších nárůstů aukce pak zaznamenala kolorovaná kresba Adolfa Borna Fitness Center z konce 80. let. Z 52 tisíc vystoupala na 240 tisíc korun.

Autorským rekordem v případě grafiky je cena 66 tisíc za autoportrét Bohumila Kubišty. Loni vydaný soupis umělcova grafického díla uvádí, že v soukromých sbírkách jsou zjištěny jen dva exempláře tohoto leptu. Za stejnou částku se prodala kolorovaná kresba Josefa Váchala Zoologie L. L. Roubala. Za tradičně vysokých cen byly draženy také kresby Jana Zrzavého (456 tisíc) a Josefa Lady (108 tisíc korun).

Artslimit 24. 3. 2024