Panoramatický Čapek

European Arts 6. 3. 2016

Velkoformátový olej na plátně V červnu (Kraj) Josefa Čapka nabídne první březnovou neděli na své aukci společnost European Arts. Čapkova malba podobného významu se na českém trhu delší dobu neobjevila.

Josef Čapek: V červnu (Kraj) / 1938 olej na plátně / 51 x 150 cm /  vyv. cena: 10 800 000 Kč

Josef Čapek: V červnu (Kraj) / 1938
olej na plátně / 51 x 150 cm /
vyv. cena: 11 178 000 Kč

Tento obraz velmi netypického, panoramatického a dosti rozměrného formátu Josef Čapek namaloval roku 1938. Je signován a opatřen autorským přípisem tužkou na rámu a výstavními štítky Umělecké besedy (1938 a 1939-40) a Národní galerie (2015). Pochází ze soukromé sbírky v Praze. Vyvolávací cena díla je 11,2 miliony korun (včetně provize).

Ve svém posudku tohoto obrazu upozorňuje Pavla Pečinková na zajímavé spojení několika ikonografických detailů pro Čapka typických právě ve 30. letech. Jedním jsou figurky dětí v popředí, které symbolizují Čapkem tolik oblíbený dětský svět. Druhým je postava kráčejícího muže v pozadí, jež pravděpodobně odkazuje na Čapkovo filozofické zamyšlení Kulhavý poutník z roku 1936. Žena oděná do barev trikolóry, která působí dojmem zcela obyčejné figurální stafáže, pak předznamenává Čapkovy pozdější angažované obrazy rozsáhlých cyklů Touha a Oheň (takto nazvanými až v poválečném období v souvislosti s výstavou v Umělecké besedě), kdy používá postavy žen v barvách trikolóry jako alegorie ohrožené vlasti.

Čapkovy malby se na domácím trhu neobjevují až tak často, běžně se obchodují především jeho grafické práce. Od roku 2000 bylo u nás v aukcích draženo pouze 44 Čapkových maleb (z toho některé opakovaně). Byly mezi nimi i velmi významné práce, například kubofuturistická malba Král Lear z cyklu Chlapů, slavná Prodavačka výšivek, velkoformátový obraz Neděle, hravá malba Děti u domu či dvojice obrazů z cyklu Touha.

Prozatím nejdráže prodaným dílem zůstává raný olej Děvče v růžových šatech z roku 1916 vydražený v roce 2007 za téměř 14,2 milionu korun. Následuje Koupel nohou, která v roce 2006 získala nového majitele za necelých 11 milionů korun (později byla opětovně prodána za nižší cenu). Třetím nejdražším obrazem je již zmíněný Král Lear vydražený před třemi lety za 7,5 milionu korun. Je možné, že v případě aktuálního prodeje se dočkáme nového autorského rekordu.

Artslimit 24. 3. 2024

European Arts

Toyen nakonec za třicet pět milionů

23. listopadu 2022

Rekordní Wachsman i Reynek

Rekordní Wachsman i Reynek

24. listopadu 2021

Medek celkem za 157 milionů

Medek celkem za 157 milionů

29. ledna 2020