Picasso za 106 milionů dolarů

Picassův obraz Akt, zelené listy a busta z roku 1932 se v úterý 4. května prodal v Christie's za 106 482 500 dolarů. Jde o nejvyšší cenu zaplacenou v aukci za umělecké dílo.

Pablo Picasso: Akt, zelené listy a busta / 1932

olej na plátně / 162 x 130 cm / cena: 106 482 500

Picasso se tak po třech měsících vrátil na post nejdražšího autora. Do začátku letošního roku držel titul nejdražšího uměleckého díla prodaného kdy v aukci jeho obraz Chlapec s dýmkou z roku 1905. Ten byl v květnu 2004 vydražen v Sotheby's za 104 168 000 dolarů. Letos v únoru jej o několik set tisíc dolarů trumfla Giacomettiho socha Kráčející I., která byla v Sotheby's v Londýně vydražena za 65 milionů liber (více zde).

Pablo Picasso: Chlapec s dýmkou / 1905

olej na plátně / 100 x 81 cm / cena: 104 168 000 USD

Obraz Akt, zelené listy a busta byl hlavním lákadlem dražby sbírky paní Sidney F. Brody, která byla součástí večerní aukce impresionistů a klasické moderny, která zahajovala letošní sérii květnových aukcí v New Yorku. Stejně zaměřená aukce Sotheby's se koná ve středu 5. května večer. Aukce poválečného a současného umění obou společností se uskuteční příští týden.

Aukční síň Christie's cenový odhad dopředu nezveřejnila, vysoká cena se však očekávala. Obraz Dora Maarová s kočkou z roku 1941 byl v květnu 2006 v Sotheby's vydražen za 95 milionů dolarů. Obraz Sen, který Picasso stejně jako nyní vydražený obraz namaloval v roce 1932, měl být před čtyřmi lety privátně prodán za 139 milionů dolarů. Z prodeje sice nakonec sešlo, ale cena byla jasně nastavena.

Pablo Picasso: Dora Maarová s kočkou / 1941

olej na plátně / 129,5 x 97 cm / cena: 95 216 168 000 USD

Důvodem zrušení prodeje obrazu Sen nebylo, že by kupující odmítl požadovanou cenu zaplatit, ale to, že prodávající plátno krátce před odesláním novému majiteli nešťastnou náhodou protrhl.

Pablo Picasso: Sen / 1932

olej na plátně / 130 x 97 cm / cena: 139 000 000 USD (z prodeje nakonec sešlo)