Art+Antiques Pictura 16. 10. 2011

Galerie Pictura pořádala svou podzimní aukci druhou říjnovou neděli na Žofíně. Celkový obrat aukce činil 5,1 milionu korun, ve dvou dražbách prvního pololetí se Pictuře dařilo lépe. Majitele změnilo na 28 procent položek. Za více než sto tisíc korun se prodalo 10 děl.

Květa Válová: Postavy

Květa Válová: Postavy / 70. léta / olej na plátně / 145 x 160 cm / cena: 660 000 Kč

Nejdražším dílem odpoledne se stalo plátno Květy Válové Postavy ze 70. let, pocházející z významné pražské sbírky. Jeho cena se dostala z 264 až na 660 tisíc korun. Dva příhozy nad prvním podáním, u částky 600 tisíc korun, skončila malba Václava Brožíka Nad dopisem. Překvapivý nárůst zaznamenal rozměrný olej Karla Součka Červnový den v Paříži z roku 1962. Jeho cena poskočila z 96 na 420 tisíc korun. S dosaženou částkou jde o druhé nejdražší Součkovo dílo vůbec, dráže se prodalo u Galerie Art Praha už jen plátno V dešti z roku 1952. S více než polovičním nárůstem odešlo také rané Zátiší s kloboukem a květinami od Václava Boštíka z konce 30. let (492 tisíc korun).

Z poválečného umění našlo kupce například plátno česko-francouzského malíře Jaroslava (Laroslava) Serpana (168 tisíc), kombinovaná technika s jednou ze ženských postav Teodora Rotrekla (102 tisíce) či olej Václava Stratila V Olomouci (96 tisíc korun). Dále pak dvě plátna z 60. let od málo známého Libora Wagnera (60 a 66 tisíc korun), Kraj lesa Františka Hodonského a Dívka Vladimíra Komárka (shodně po 78 tisících korunách).

Tradičně byl zájem o krajinářské práce. Za 180 tisíc se prodala Zimní krajina Josefa Ullmanna, za 108 tisíc korun pak Dům u rybníka Václava Jansy. Z klasické moderny pak zaujal karton Bedřicha Feigla V dešti z období kolem skupiny Osma (144 tisíc korun) a tempera přes šablonu Hlava signovaná Otakar Mrkvička za 102 tisíce korun. Kupce nenalezlo titulní plátno aukce, obraz Františka Foltýna z roku 1925 Ulice v Paříži s vyvolávací cenou 2,16 milionu korun, ani raný Přístav v Hamburku v zahraničí dobře prodávaného Augusta Herbina.