Art+Antiques Pictura 16. 3. 2010

Hlavním úspěchem první letošní aukce Galerie Pictura není ani tak celkový výnos 17,3 milionu korun, nýbrž velký počet prodejů s výraznými cenovými nárůsty.

(všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize) Z 29 děl vydražených za více než sto tisíc korun jich jen šest bylo prodáno za vyvolávací ceny. Prodejní úspěšnost aukce byla 43 procent.

Hlavním lákadlem byl obraz Poutníci od Otakara Nejedlého, expresivní malba z roku 1916. Obraz byl nabízen za velice příznivou cenu, necelých 460 tisíc korun. U ní však nezůstalo, vítěz aukce za tuto pestrobarevnou krajinu nabídl 1,33 milionu korun. Z necelých 80 na 180 tisíc korun se dostal drobný Nejedlého obraz Prales na Cejlonu z let 1909 až 1910.

Otakar Nejedlý: Poutníci / 1916
olej na plátně / 109,5 x 134 cm / cena: 1 332 000 Kč

Nejdražším dílem aukce se stalo pražské nokturno Z Nového Světa, velmi netypická práce Jakuba Schikanedera pocházející podle katalogu z malířovy pozůstalosti. Obraz, respektive pastel na papíře fixovaném na plátno, byl vydražen za 1,44 milionu korun, dvojnásobek vyvolávací ceny. Poslední milionovou položkou se stal pozdní obraz Václava Ženíška Svatební průvod, který se prodal za vyvolávací cenu 1,08 milionu korun.

Jen 40 tisíc do milionu chybělo obrazu Pocta Arcimboldovi od Zdeňka Sklenáře, který dražitelé vyhnali na čtyřnásobek vyvolávací ceny. Na zadní straně rámu obrazu se dochovala poznámka původního majitele, za kolik dílo od malíře koupil. V roce 1970 jej včetně rámu získal za 1100 Kč (více zde). Na tehdejší dobu to nebylo málo – přibližně jeden měsíční plat –, těžko si však představit lepší investici. Co jiného, co šlo před čtyřiceti lety pořídit za tuto částku, má dnes vůbec nějakou cenu?

K úspěchům aukce lze dále počítat dražbu drobného bronzu Bugatka od Bedřicha Stefana a Maroldovy skici k slavnému obrazu Vaječný trh. Stefanova socha z roku 1926 byla nabízena za 456 tisíc, nakonec se prodala za 588 tisíc korun. V případě Maroldova obrazu se cena vyšplhala ze 420 na 600 tisíc korun.

Luděk Marold: Skica k Vaječnému trhu / olej, lepenka / 57 x 74 cm / cena: 600 000 Kč

K ještě výraznějším cenovým nárůstům došlo u několika děl s vyvolávacími cenami do 50 tisíc korun. Dva obrazy Oty Bubeníčka byly vydraženy shodně za 180 tisíc korun, Krajina s rybníkem od Jaroslava Panušky se dostala na 216 tisíc korun a melancholická krajina od Karla Langra z počátku století dokonce na 252 tisíc korun.

Jiří Trnka: Vánoční kapr / přelom 30. a 40. let
olej, tempera, karton / 21 x 13 cm

cena: 216 600 Kč

Z prací na papíře se stejně jako na předchozí aukci galerie nejurputněji bojovalo o návrhy vánočních pohledů od Jiřího Trnky. Pětice drobných temper byla vydražena za částky v rozmezí od 70 do 216 tisíc korun. Začínalo se přitom na pouhých 15 tisících korun. Podobně dramatický průběh měla také dražba kresby Zrcadlení od Toyen. Z 30 tisíc se dostala až na 240 tisíc korun. Rozměrná kresba Jana Zrzavého, přípravná studie k slavnému obrazu Veles, bůh stád, se prodala za 156 tisíc korun, tři příhozy nad vyvolávací cenou.

Nejzajímavějšími položkami poválečného umění byly vedle již zmiňovaného Sklenářova obrazu dvě abstraktní krajiny Karla Malicha z počátku 60. let, které se prodaly shodně za 252 tisíc korun. Z 54 na 192 tisíc korun se dostal variabilní reliéf Postavy od Vladimíra Janouška, charakteristická ukázka jeho tvorby z počátku 70. let.

Z neprodaných položek je třeba jmenovat alespoň dva milionové obrazy – Huculku od ukrajinského malíře Andreje Kocky a V restauraci od Karla Černého. Neúspěch Černého obrazu částečně kompenzovala dražba malířova rozměrného pastelu Dva muži ze sbírky Jaroslava Borovičky, který se prodal za 408 tisíc korun, více než dvojnásobek vyvolávací ceny.

Karel Malich: Krajina s kopcem / 1960

kombinovaná technika, karton / 67,5 x 87,5 cm / cena: 252 000 Kč

Převzato z AA 2010/04