Podhrázský v máji

European Arts 20. 5. a galerie Kodl 25. 5. 2014

Květnové aukce představí, po nedávné retrospektivě, hned několik děl malíře, kreslíře a grafika Stanislava Podhrázského, představitele české poválečné malby a člena umělecké skupiny Máj. Bude se dražit cenná raná Krajina měsíční i pozdní plátno Tři dívky.

Stanislav Podhrázský / Tři Dívky / 1978 / olej na plátně / 140 cm x 100 cm / signováno: S. Podhrázský 78. / vyvolávací cena: 750 000 Kč / European Arts 20. 5. 2014
Stanislav Podhrázský: Tři Dívky / 1978 / olej na plátně / 140 cm x 100 cm / vyv. cena: 750 000 Kč / European Arts 20. 5. 2014

Nedávno proběhlá umělcova retrospektiva Neklidná krása v Galerii hlavního města Prahy v Domě U Kamenného zvonu násobí počet jeho děl, která jsou autorovými dědici skrze aukční tuzemský trh nově nabízena. Následujících čtrnáct dní by pak měli zájemci o dílo Stanislava Podhrázského zbystřit.

První Podhrázského práci nabízí již tento čtvrtek 1. Art Consulting. Jde o intimně laděnou uhlovou Erotickou kresbu z roku 1965, impozantní vyvážené kompozice i tématu s vyvolávací cenou 120 tisíc korun. V nižší cenové hladině pak bude příští týden pražské Dorotheum dražit Podhrázského kresbu Sedící dívky na zeleném míči (40 tisíc korun). O pár dní později Vltavín představí studijní kresbu Studie postavy ze 70. let (35 tisíc korun) a především pak galerie Kodl surrealistickou olejomalbu Krajina měsíční z roku 1954. Tato zajímavá raná malba původem z kvalitní kolekce textaře Eduarda Krečmara je vyvolávána za 50 tisíc korun, její konečné cenové ambice budou bezpochyby ale mnohem vyšší.

Stanislav Podhrázský / Dívka s diviznou / 1972 / olej na plátně / 120 cm x 100 cm / signováno: S. Podhrázský 72 / konečná cena: 516 000 Kč / Galerie Art Praha 27. 4. 2014
Stanislav Podhrázský: Dívka s diviznou / 1972 / olej na plátně / 120 cm x 100 cm / 516 000 Kč / Galerie Art Praha 27. 4. 2014

Nabízeným dílům svým rozměrem a vyvolávací cenou vévodí olejomalba Tři dívky z konce 70. let, kterou má ve svém katalogu společnost European Arts. Vyvolávací cena 750 tisíc korun je vůbec nejvyšší, jaká se zatím v případě díla Stanislava Podházského v aukci objevila. Obraz je přiřazován k vrcholným dílům autora, rozvíjí baladický námět zasněné dívky v imaginární krajině, jemuž se autor věnoval v nesčetných variacích v poválečných letech. Obdobný motiv se objevil i letos v dubnu u vydražené Dívky s diviznou (1972), kterou Galerie Art Praha prodala za 516 tisíc korun. Nebo v senzuálním erotickém olejovém diptychu Milenci I, Milenci II, který se na konci roku 2011 prodal celkem za 360 tisíc korun.

Na malbě Tři dívky zachytil autor v pastelových odstínech s kresebnými ozvuky, tentokrát však vymalovanými, důvěrný rozhovor tří křehkých dívek, jejichž mladistvými tvářemi prosvítá snové blankytné prostředí celého obrazu. Dívky v okamžiku dospívání a snad i erotického probuzení v civilních jednoduchých šatech uprostřed imaginárního prostoru upomínají na surrealistickou etapu Podhrázského a též na autorovu fascinaci italskými renesančními mistry, která vyvěrá v celkovém ladění jeho protagonistek.

Stanislav Podhrázský / Erotická kresba / 1965 / uhlová kresba na kartonu / 89 cm x 58 cm / signováno: S. Podhrázský 65 / vyvolávací cena: 120 000 Kč / 1. Art Consulting 15. 5. 2014
Stanislav Podhrázský: Erotická kresba / 1965 / uhlová kresba na kartonu / 89 cm x 58 cm /vyv. cena: 120 000 Kč / 1. Art Consulting 15. 5. 2014

Neuchopitelnost malby — tajuplnou vizi, posvátnost, poetický sen či snovou halucinaci s trny napětí - souhlasně oceňují také autorky doprovodného obsáhlého posudku, Rea Michalová a Marie Klimešová. Druhá z jmenovaných je současně autorkou nedávné umělcovy výstavy. Připomeňme, že přesně před rokem European Arts nabídla Podhrázského bronzovou sochu Sedící. Ta se prodala s nárůstem na 660 tisíc korun a je zatím nejdražším Podhrázského dílem na tuzemském trhu.

Nutno ovšem dodat, že kromě této plastiky, dubnové Dívky s diviznou a nyní nabízených maleb Tři dívky a Krajiny měsíční zatím trh nic podstatného z Podhrázského díla nepřinesl. Většina klíčových malířských prací zůstává a zůstane ve veřejných galerijních fondech. Kvalitativně se jim z nabízených děl svou úrovní vyrovná snad právě jen raná Krajina měsíční.

Stanislav Podhrázský / Krajina měsíční / 1954
Stanislav Podhrázský: Krajina měsíční / 1954 /olej na plátně / 42 cm x 50 cm / vyv. cena 50 000 Kč / Galerie Kodl 25. 5. 2014

Artslimit 24. 3. 2024