Poválečné a současné umění v New Yorku

Podzimní večerní aukce Sotheby's a Christie's 2011

Po rozporuplných výsledcích aukcí předchozího týdne proběhly v New Yorku 8. a 9. listopadu večerní aukce moderního a současného umění. Na aukcích Christie's a Sotheby's nového majitele našla díla za celkovou částku 563,4 milionů dolarů.

Roy Lichtenstein: I Can See the Whole Room!...and There's Nobody in it!

Roy Lichtenstein: I Can See the Whole Room!...and There's Nobody in it! / 1961
olej a grafit na plátně /
121,9 x 121,9 cm /
cena: 43 202 500 USD

Po vyloženě nepovedené dražbě impresionistů a klasické moderny si při aukci moderního a současného umění aukční dům Christie's vedl naopak skvěle. Nového majitele našlo 90 procent z 91 nabízených položek. Celkový výnos činil 247,6 milionů dolarů a během večera padlo 16 aukčních rekordů. Stěžejní část nabídky tvořila kolekce současného umění ze sbírky Petera Nortona, softwarového podnikatele ze Silicon Valley. Prodalo se všech 26 nabízených položek. Zájem byl tak velký, že jejich dražba trvala celou hodinu. O atraktivnosti materiálu svědčil i fakt, že řada položek měla sjednané tzv. garance (finanční záruky třetí strany).

Skutečnost, že se Nortonova sbírka objevila na aukci, bylo v odborných kruzích velkým překvapením, neboť Norton většinu děl nakoupil přímo od galeristů. V takových případech je prodej v aukci považován za nestandardní krok. Obvykle totiž platí, že pokud se sběratel rozhodne díla prodat, galerie mají předkupní právo, které se snaží využít a udělat maximum pro to, aby se jejich předměty na aukci neobjevily.

Louise Bourgeoise: Pavouk

Louise Bourgeoise: Pavouk / 1996 / bronz /
338 x 668 x 632 cm /
cena: 10 722 500 USD

Nejdražší položkou večera byl olej na plátně Roye Lichtensteina Vidím celou místnost! ...a nikdo tam není! z roku 1961, vydražený za 43,2 milionů dolarů. Další skvěle prodanou položkou byla monumentální socha Pavouka od Louise Bourgeois, jež našla nového majitele za 10,7 milionů dolarů, což je jeden z nejlepších aukčních výsledků dosažených ženskou autorku. Z dalších rekordů aukce stojí za zmínku fotografie Andrease Gurskeho Rýn II., podaná za 4,3 milionů dolarů, čímž Gursky znovuzískal titul nejdražšího fotografa.

Andreas Gursky: Rhein II

Andreas Gursky: Rhein II / 1999 /
barevná fotografie /
185,4 x 363,5 cm /
cena: 4 338 500 USD

Stejně zaměřená aukce Sotheby's o den později skončila třetím nejlepším výsledkem v dané kategorii. Celkový výnos aukce dosáhl 315,8 milionů dolarů, což odpovídá horní hranici předaukčních odhadů (192 až 270,8 milionů bez aukční provize). V aukční nabídce převažovala abstraktní díla autorů jako Gerhard Richter, Still, Rothko nebo Willem de Kooning. Richter, který nechybí v žádné významné aukci posledních let, byl tentokrát zastoupen osmi abstraktními pracemi. Ta se dohromady prodala za 74 milionů dolarů. Monumentální plátno Abstraktní obraz vydražené za 20,8 milionu dolarů, čímž se stalo nejdražším Richterovým dílem prodaným na aukci. Skvělé Richterovy výsledky řada komentátorů spojuje s probíhající retrospektivou v londýnské Tate Modern i se smutnou skutečností, že po smrti Luciana Freuda je právě Richter považován za nejvýznamnějšího žijícího umělce.

Gerhard Richter nejdražší obraz

Gerhard Richter: Abstraktní obraz / 1997 / olej na plátně /
260 x 340 cm /
cena: 20 802 500 USD

Nejdražším dílem večera se stal abstraktní olej Clyfforda Stilla 1949-A-NO. 1, jenž byl přiklepnut novému majiteli za 61,7 milionu dolarů. Jde o rekord tohoto autora i o jednu z vůbec nejvyšších cen za poválečné umění dosaženou v aukci. Dráž se dosud prodala jen díla Andyho Warhola a Marka Rothka. Jak vyplývá z názvu díla, tento olej autor namaloval v roce 1949, a jde tedy o dílo z autorova nejvýznamnějšího období. Mezi abstraktními díly večera však nezapadl ani portrétní triptych Francise Bacona Tři studie autoportrétu. První z jeho autoportrétů provedených v triptychu se prodal za 19,7 milionu dolarů. Další dvě Baconova plátna byla z aukce vyřazena, a to z důvodu posouzení kulturní hodnoty a potenciálních komplikací při jejich vývozu z Velké Británie.

Clyfford Still: 1949-A-No. 1

Clyfford Still: 1949-A-No. 1 / 1949
olej na plátně / 236,2 x 200,7 cm / cena: 61 682 500 USD