Poválečné umění u Topiče

Aukce poválečného umění 1. Art Consulting

Téměř definitivní tečkou za letošní jarní dražební sezónou bude ve čtvrtek 7. června specializovaná aukce poválečného umění v Topičově salonu. Večerní prodej nabídne na pět desítek položek. Objevují se mezi nimi některé sběratelsky cenné práce z 60. a 70. let s vyvolávacími cenami v řádu do čtvrt milionu korun.

Bedřich Dlouhý, Příhoda, 1977

Bedřich Dlouhý: Příhoda / 1977 / olej na plátně / 70 x 60 cm

Kromě ukázek více či méně zajímavé poválečné tvorby v rámci trhu dostatečně protěžovaných klasiků ještě předválečné moderny jako Toyen, Josef Šíma, František Kupka lze v katalogu nalézt i několik cenově zatím dostupných prací poválečných autorů. Objevuje se zde například plátno Bedřicha Dlouhého Příhoda z poloviny 70. let, náležející do autorovy "galerie portrétů banality" a čerpající z ikonografie dobových módních časopisů. Práce s nádechem zajímavé socio-kulturní patiny, která s léty z obrazu vystupuje, bude nabízena za180 tisíc korun (ceny jsou uváděny včetně 20 procentní provize). Totéž plátno prošlo už letošní únorovou aukcí Prague Auctions. Se stejnou vyvolávací cenou zůstalo tehdy bez zájemce. Teď budou mít dražité druhou šanci.

Jan Kubíček: Dělení půlkruhu, 1986

Jan Kubíček: Dělení půlkruhu / 1986 / olej na plátně / diptych 65 x 65 cm

Na stejné vyvolávací ceně začíná i malba Květy Válové Cesta života ze stejného období nebo o desetiletí mladší, vystavované a publikovanéTajemství (Pootevřené dveře) Jánuše Kubíčka. Hezká série prací je k mání také od autorů konstruktivisticky zaměřeného seskupení Křižovatka. Zde je třeba zmínit především pochromovaný Černý reliéf Huga Demartiniho z roku 1971. Zatím nejrozměrnější práce tohoto běžně nedostupného autora začíná na 300 tisících korunách.

Milan Gragar: Obraz / 1962

Milan Grygar: Obraz / 1962 / olej na plátně / 73 x 81 cm

Demartinimu zdárně sekunduje Variabilní objekt Radoslava Kratiny nabízený za 216 tisíc korun, papírový Reliéf Jiřího Hilmara (312 tisíc korun) nebo jeden z modulačních válců Vladislava Mirvalda už z 90. let (108 tisíc korun). Velmi cenným ziskem je pak do katalogu olejový diptych Jana Kubíčka Dělení půlkruhu z roku 1986, začíná na částce 420 tisíc korun. Za stejnou cenu je nabízen i jeden z mála dostupných raných olejů Milana Grygara Obraz. Raná matrice Aleny Kučerové z perforovaného plechu z konce 60. let začíná na 180 tisících korunách, kombinovaná technika Dalibora Chatrného Odtud tam (1987) z nedávné výstavy v Topičově salonu na 80 tisících korunách.