Art+Antiques Překvapení z Budějic

Obraz malířky Toyen nazvaný Ile de Sein z roku 1950 byl v neděli 31. května na aukci společnosti Trans Ars vydražen za nečekaných 7,6 milionu korun.

Otázky vzbuzuje už samotná skutečnost, že takto drahé dílo bylo draženo v aukční síni, která jinak nabízí položky v řádu desetitisíců, maximálně statisíců. Poslední milionovou položkou vydraženou společností Trans Ars byl nanejvýš sporný Kupka prodaný v říjnu 2007 za 3,5 milionu korun (AA 11/2007).

Toyen: Ile de Sein / 1950 / olej na plátně / 32 x 120 cm / cena: 7 590 000 Kč

Problémem obrazu Ile de Sein nebyly pochybnosti o jeho pravosti – posudek k dílu napsal Karel Srp –, ale skutečnost, že obraz se na trh vrátil po pouhých třinácti měsících. V dubnu 2008 byl na aukci Galerie Art Praha vydražen za 3,3 milionu korun. Kupec však podle majitele galerie Vladimíra Neuberta nezaplatil a původní majitel si vzal dílo zpátky.

Toyen: Buditelka něhy (cyklus Sedm mečů) / 1957 / olej na plátně / 50 x 150 cm / cena: 6 490 000 Kč

Největším překvapením je však dosažená cen. Mimořádným výsledkem by byl i prodej za vyvolávací cenu 5,5 milionu korun. Že ale konečná částka bude ještě o dva miliony vyšší, nečekal asi nikdo. Nejenže dosažená cena výrazně překonala částku, za niž byl obraz dražen loni, ale neodpovídá ani ostatním prodejům malířčiných poválečných obrazů. Rekord dosud drželo rozměrné plátno Buditelka něhy, vydražené loni v únoru za 6,5 milionu korun.

Toyen: Odraz odlivu / 1969 / olej na plátně / 60 x 120 cm / cena: 4 602 000 Kč

Na večerní aukci společností 1. Art Consulting a Adolf Loos Apartment and Gallery letos v březnu se malířčin obraz Odraz odlivu z roku 1969, opět dílo většího formátu než olej Ile de Sein, prodal za necelých 4,7 milionu korun. Argument, že vysoká cena je reakcí na rekordní prodej obrazu Spící, nedává příliš smysl. Jde jednak o díla z naprosto rozdílných období, jednak i zmiňovaná večerní dražba se konala až pár dní po tomto rekordu.