Art+Antiques Překvapivé miliony

Poslední dubnovou neděli patřil velký sál pražského Žofína aukci výtvarného umění, kterou pořádaly Aukční síň Vltavín a Galerie Kodl. Téměř čtyři sta položek, převážně obrazů, ale také kreseb, grafických listů a soch, v celkovém součtu vyvolávacích cen za 20 milionů korun (bez aukční provize) nadchlo nemalý počet zájemců o nákup umění, takže nakonec bylo prodáno 68 procent všech prací v celkové hodnotě 27,7 milionu korun. Za více než milion korun bylo vydraženo 6 obrazů, stotisícovou hranici překonalo 29 položek. Dosažené ceny za některé práce rozhodně nepotvrdily, že by čeští kupci v době světové ekonomické krize začali být nějak extrémně vybíraví.

Rudolf Kremlička: Přívoz v Tróji / kolem 1912 / olej na plátně / 48 x 60 cm / cena: 3 120 000 Kč

Aukce nabízela hned několik obrazů, které si zasloužily velkou pozornost. Kromě Kremličkova Přívozu v Troji, který jsme představili v dubnovém čísle a který se z vyvolávací ceny 1,32 milionu dostal až na částku 3,12 milionu korun, se jednalo také o soubor několika prací převážně českých umělců 19. století, pocházejících ze sbírky Smíchovského pivovaru. Nejvyššího výsledku dosáhla z tohoto konvolutu raná malba Jakuba Schikanedera, prodaná za vyvolávací cenu 1,44 milionu korun. Jen o sto tisíc méně stál Praporečník, velice chabá práce Václava Brožíka. Cenový a kvalitativní rozdíl mezi tímto dílem a loni prodaným Brožíkovým obrazem Cestou do pole rozhodně neodpovídá oněm čtyřem stům tisíc, které obě práce ve výsledku dělí.

Další Brožíkova práce se stejnou proveniencí Měšťanský interiér se prodala za 960 tisíc korun, dvojnásobek minimálního podání. Ze sbírky Smíchovského pivovaru pocházel také uhel Vnitřek lesa od Julia Mařáka. Takticky dobře nasazená vyvolávací cena 60 tisíc korun zapůsobila na dražitele jako červený hadr, takže se konečná cena vyšplhala až na 336 tisíc korun (!). Na aukci se také přepisovaly světové tabulky. Rozměrné plátno Návrat z lovu od Maxmiliana Haushofera, nabízené za rekordní vyvolávací cenu 1,32 milionu korun, se prodalo za ještě rekordnějších 1,8 milionu korun. To je skutečně nejvyšší cena za dílo tohoto autora nejen u nás, ale i ve světě.

Nádherný kvaš Alfonse Muchy Příjezd maharádžův byl z vyvolávací ceny 300 tisíc prodán za 660 tisíc korun. S dvojnásobným či téměř dvojnásobným nárůstem byly prodány i oba oleje, jimiž byl zastoupen Václav Špála. Za krajinu U Berounky byl zájemce ochoten zaplatit 2,4 milionu korun, za drobné Zátiší s košíkem třešní musel nový majitel zaplatit 840 tisíc korun. Poslední, zatím nejmenovanou milionovou položkou byla Figurální kompozice od Josefa Váchala, vydražená za vyvolávací cenu 1,14 milionu korun.

Třemi obrazy byl zastoupen Kamil Lhoták a všechny tři práce se prodaly. Nejvíce musel nový majitel zaplatit za obraz Americká železnice z roku 1940, který byl prodán za vyvolávací cenu 576 tisíc korun. Nárůst o pět příhozů zaznamenal Les z roku 1967 (516 tisíc korun), z 324 na 480 tisíc se dostal obraz Modrý stroj pouště z roku 1979.

Za vyvolávací cenu byly mimo jiné vydraženy Medúzy Františka Muziky (840 tisíc korun), Vodník Josefa Lady (420 tisíc korun) nebo drobná skica od Jindřicha Pruchy (600 tisíc korun). Poněkud překvapivé – byť v posledních měsících nešlo o první případ – zůstala nevydražena Mlhovina od Václava Boštíka nabízená za 2,28 milionu korun. Zdá se, že po vrcholu, kterého ceny dosáhly na říjnové akci poválečného umění Dorothea, zájem o Boštíka výrazně ochladl. Neprodán zůstal také obraz Josefa Istlera Bažiny z roku 1945 s vyvolávací cenou 2,16 milionu korun.