Příběh Dr. Gacheta

Příběh obrazu Portrét doktora Gacheta, který Vincent van Gogh namaloval v roce 1890 jen pár týdnů před tím, než spáchal sebevraždu, jako by kopíroval dramatický osud svého autora. Nejde jen o to, že z téměř bezcenného plátna se v průběhu let stal jedním z nejznámějších děl moderního umění, ale i to, že jeho osud je opředen řadou tajemství a stínem tragičnosti.

Vincent van Gogh: Portrét doktora Gacheta / 1890 / olej na plátně / 66 x 57 cm

Prvním kupcem byla sběratelka Alice Ruben, která obraz pořídila v roce 1897 za pouhých 300 franků (v dnešních cenách za zhruba 1500 dolarů). Po dalších třech vlastnících se obraz v roce 1911 jako dar mecenáše Victora Mössingera dostal do Städelsches Kunstinstitut und Städtische Galerie ve Frankfurtu nad Mohanem, o což se významně zasloužil ředitel této galerie Georg Swarzenski, budoucí Mössingerův zeť. V roce 1935 byl Swarzenski pracovně v Paříži, kde potkal Alfreda Barra, ředitele newyorské MoMA, s nímž se snažil domluvit van Goghovu výstavu a zapůjčení portrétu do USA. Vývoz však nebyl berlínskými úřady povolen a obraz byl místo toho nacisty zkonfiskován coby příklad „degenerovaného umění“. Před zničením jej zachránil prodej Franzi Koenigsovi, německému bankéři žijícímu v Amsterodamu, který zprostředkoval Hermann Göring. Podle dostupných zdrojů Koenigs za portrét zaplatil zhruba 53 tisíc dolarů. Nutno dodat, že vdova Victora Mössingera obraz ihned po konfiskaci opakovaně nárokovala zpět, nicméně neuspěla.

Dalším z řady majitelů byl Siegfried Kramarsky, který k obrazu přišel za blíže neznámých okolností. Koenigs jím pravděpodobně splácel Kramarskému dluh u jeho banky Liesser & Rosenkrantz a plátno se pak s odchodem Kramarských v roce 1939 dostalo do New Yorku. V roce 1984 potomci Kramarských obraz dlouhodobě zapůjčili do Metropolitního muzea, nicméně po šesti letech se rozhodli obraz prostřednictvím aukčního domu Christie's prodat. Předaukční odhad činil 40 až 50 milionů dolarů. Některé údaje o provenienci byly ale v katalogu záměrně vynechány. Především úplně chyběla informace, že obraz byl v roce 1937 zkonfiskován nacisty.

Portrét v květnu 1990 vydražil japonský sběratel Ryoei Saito za senzačních 82,5 milionu dolarů. Předchozí van Goghův aukční rekord měl hodnotu 53,9 milionů dolarů. Prodej se odehrál v době, kdy byl trh s impresionisty a postimpresionisty na svém vrcholu a to právě díky japonským kupcům. V absolutních číslech byl sice tento rekord v minulých dvaceti letech překonán již několikrát, podle některých výpočtu však Portrét Dr. Gacheta dodnes zůstává jedním z nejdražších děl vůbec. Když zohledníme inflaci, odpovídá zaplacená částka 145 milionům dolarů v dnešních cenách.

Od roku 1990 nebylo toto plátno na veřejnosti k vidění. Jeho nový majitel byl pět let po aukci uznán vinným z podvodu v úplatkářské aféře a zbankrotoval. Krátce poté podnikatel prohlásil, že se se svými nejcennějšími obrazy (konkrétně s Portrétem Dr. Gacheta a s jedním Renoirem) nechá pohřbít. I když následně uvedl, že to nemyslel vážně, vyvolal v odborných kruzích bouřlivé debaty. Po jeho smrti v roce 1996 byl obraz kvůli pokrytí dluhů, které po něm zůstaly, prodán. Již v roce 1991 byl však publikován článek podrobně mapující historii malby, a to včetně její právně sporné konfiskace v roce 1937. Kvůli obavám z možných restitučních nároků se proto všechny další prodeje portrétu odehrály privátně.

Začátkem nového tisíciletí jej koupil německý podnikatel Wolfgang Flöttel. Zprostředkovatelem prodeje byla společnost Sotheby's a cena měla činit 90 milionů dolarů. Flöttela však záhy potkal podobný osud jako jeho japonského předchůdce. Byl uznán vinným z bankovního podvodu a obraz musel v roce 2007 prodat. Prodej byl v tichosti zprostředkován přes stejný aukční dům a cena vzrostla o dalších 10 milionů dolarů. Kde se obraz nachází dnes, není známo. Plátno koupil jistý švýcarský obchodník skrývající se pod krycím jménem Lugano Man. O něm se však ví jen tolik, že dnes je již také po smrti.

Odborníci se shodují, že v případě dalšího prodeje by Gachetův portrét bez problémů překonal stávající aukční rekordy. Sotheby's tvrdí, že v minulosti za tento olej padly nabídky v hodnotě 150 až 180 milionů dolarů. Simon de Pury přišel dokonce s odhadem 250 milionů dolarů.

Pokud si chcete přečíst více, opravdu
detailně příběh zpracovala Cynthia
Salzman v knize Portrait of Dr. Gachet
– The Story of van Gogh Masterpiece.