Art+Antiques Provenience prodává

Galerie Art Praha 29. 4. 2012

Vzestupný trend českého trhu letošního jara a neutuchající zájem kupujících potvrdila i aukce Galerie Art Praha o posledním dubnovém víkendu. Prodala se téměř polovina z 460 dražených položek, přičemž celkové tržby představovaly 36,2 milionu korun (všechny ceny včetně aukční provize).

Nad jeden milionu korun se prodalo celkem osm děl, statisícovou hranici překonalo 36 položek, některé se zajímavými nárůsty. V katalogu bylo také několik prací se sběratelsky zajímavou proveniencí, ty vzbudily zaslouženou pozornost. Šlo především o olej Mikuláše Medka Jako 1951 – Pytel původně ze sbírky manželky Vratislava Effenbergera, historika surrealistické skupiny, o kterém jsme více psali zde.

Mikuláš Medek: Jaro 1951 – Pytel / 1951

olej a tuš na plátně / 85 x 61 cm / cena: 3 720 000 Kč

Takto raná Medkova malba se na trhu řadu let neobjevila. Ze startovní ceny 1,92 milionu korun se obraz dostal až na 3,72 milionu, což z něj dělá nejdražší Medkovo dílo prodané v aukci. Přitom hranice tří milionů korun Medek poprvé překonal teprve loni na podzim, kdy se za tuto částku prodala rozměrná realizace z počátku 70. let Velká Iviška. Privátně nicméně již byl Medek prodáván i za výrazně vyšší částky. Vůbec nejdražším dílem aukce se stalo rané plátno Jindřicha Štyrského Klášter. Publikovaná a vystavovaná malba z roku 1922, která je ještě ovlivněna lyrickým kubismem, si našla nového majitele za vyvolávací cenu 5,52 milionu korun.

S výraznými nárůsty se prodaly Cirkus Karla Černého, plátno z roku 1936 pocházející z Borovičkovy sbírky a restituované z Muzea umění Olomouc (2,28 milionu), zátiší Emila Filly s původním autorským názvem Zmrzlina původem ze sbírky nakladatele Otakara Štorcha Mariena (2,64 milionu) nebo Domky na stráni Josefa Čapka pocházející z majetku umělcovy rodiny (2,16 milionu korun).

Jindřich Štyrský: Klášter / 1922

Jindřich Štyrský: Klášter / 1922  / olej na plátně / 32 x 39 cm / cena: 5 520 000 Kč

Shodnou částku zaplatil zájemce za jeden z řady obrazů Václava Špály kombinujících námět květinového zátiší a řeky, kterých v poslední době trhem prošlo hned několik. Pivoňky na Otavě patří rozhodně k těm zdařilejším, na finální cenu 2,16 milionu korun se dostaly po třech příhozech. Druhý, menší Špálův obraz obdobného námětu zůstal s cenou 1,02 milionu korun nevydražen. Za víc než milion korun se prodaly ještě dvě krajiny Jana Zrzavého, a to za 1,07 a 2,16 milionu korun.

Novým autorským rekordem je cena 696 tisíc, za kterou byl vydražen obraz Pavlačový byt I od Josefa Jíry, jehož dražba začínala na polovině finální částky. S cenou 600 tisíc korun odešla pozdní rozměrná Abstraktní kompozice Josefa Istlera a hranici půl milionu korun se přiblížila i Zimní krajina s povozem od Josefa Ullmanna. Za malbu restituovanou z bývalé Středočeské galerie zaplatil kupec třetí nejvyšší autorovu cenu.

Emil Filla: Zmrzlina / 1929

Emil Filla: Zmrzlina / 1929 / olej na plátně / 28,5 x 37 cm / cena: 2 640 000 Kč

Své sběratele si našly i zajímavé drobnosti. V katalogu se objevily položky ze sbírky historika umění Luboše Hlaváčka, vesměs práce z počátku 50. let. Jeho Trávy od Oty Janečka vylétly z původních 108 na 264 tisíce korun, kombinovaná technika Jitky Kolínské Nábřeží, s věnováním autorky, našla zájemce za 44 tisíc korun. Enkaustika Václava Kimla už ze 70. let Pahorek domova odešla za 132 tisíce korun.

Cena za jiné Janečkovy rané Trávy už s odlišnou proveniencí pak vylétla více než pětkrát na 240 tisíc korun. Z 54 na 216 tisíc korun vzrostla cena bronzového Strážce Stefana Milkova. Trojnásobnému nárůstu se těšila také velmi raná kresba Františka Kupky Sedící dáma ze sbírky baronky Alix de Rothschild zakoupená původně v Christie’s. Kresebná skica z roku 1904, která zachycuje Eugenii Kupkovou, vyšla na 276 tisíc korun. Z nevydražených děl je třeba zmínit dvě drobná zátiší Emila Filly z konce 20. let (nabízená za 4,56 a 1,8 milionu) a pozdní olejovou skicu Žena v bílém šátku od Alfonse Muchy (nabízena za 1,8 milionu korun).