První dvacetimilionový Filla?

Hlava muže v cylindru u Dorothea

Po loňském Utěšiteli se na trh dostává další mimořádné plátno Emila Filly z jeho přelomového období. Vzhledem ke svému umělecko-historickému významu, dataci, rozměrům i vynikající provenienci má Hlava muže v cylindru velké ambice stát se prvním Fillovým dílem, které překročí hranici 20 milionů korun. Dražit se bude na sobotní aukci Dorothea.

O malby Emila Filly je mezi investory a sběrateli na trhu dlouhodobý zájem. Jméno tohoto klasika českého kubismu je dnes i pro laiky jakýmsi synonymem domácího trhu s uměním, jeho nejtypičtější komoditou. Za rok českými aukcemi projdou desítky položek tohoto autora, plátna, skici, kresby, plastiky různorodé kvality a původu. A stále je o ně zájem. Filla je zkrátka, navzdory všem falzátorským kauzám minulosti, synonymem finančních prostředků spolehlivě uložených do umění. Jen za posledních šest měsíců se prodala tři jeho plátna za částky nad 10 milionů korun. Za víc než milion korun bylo jen v posledních pěti letech vydraženo 46 Fillových obrazů. Vůbec nejdražší malířovo dílo, Zátiší s knihou z roku 1914, se pak prodalo v listopadu 2010 za 19,5 milionu korun. Jeho cena v průběhu dražby narostala o víc jak 7 milionů korun.

Emil Filla: Hlava muže v cylindru / 1914 / olej na kartonu / 68 x 42 cm

Z téhož roku jako Zátiší s knihou pochází i v Dorotheu nabízený olej Hlava muže v cylindru. Jde o dílo, které Filla vytvořil v roce 1914 v Praze po návratu z pobytu v Paříži. V Paříži malíř tehdy bydlel v hotelu Roma, kde měl svůj ateliér i Georges Braques. Pod bezprostředním vlivem francouzského kubismu pak Filla vytvořil několik zásadních děl. Ze stejného období pochází například Žena z Národní galerie v Praze, Hlava starého muže z Muzea umění Olomouc nebo Muž s cigaretou z Galerie výtvarného umění v Ostravě. Vedle těchto děl byl obraz vystaven také na zásadní Fillově retrospektivě v květnu 1932 v pražském Mánesu. Hlava muže v cylindru byla ovšem pod katalogovým číslem 24 představena už v roce svého vzniku na VI. výstavě Skupiny výtvarných umělců v Obecním domě.

Emil Filla, Hlava muže v cylindru, 1914, zadní strana

Emil Filla: Hlava muže v cylindru / 1914 / zadní strana obrazu

Jde patrně poslední významnou malbou z tohoto ceněného období, která je dosud v soukromých rukou a bude k dispozici na trhu. Autor malířovy monografie a dvorní malířův badatel, Vojtěch Lahoda, toto dílo považuje dokonce v rámci daného období za klíčové. Malba je i s provizí nabízena za startovní cenu 18,24 milionu korun. Je ovšem třeba zdůraznit, že nabízená Hlava muže v cylindru má proti Zátiší s knihou téměř dvojnásobný rozměr. Obraz navíc disponuje vynikající proveniencí a výstavní historií. Prvním majitelem plátna byl brněnský obchodník a sběratel František Venera, z jehož kolekce se již v minulých letech některá zajímavé položky dražily. Po válce pak dlouhá desetiletí malba patřila historiku umění Františku Dvořákovi.

Emil Filla: Zátiší s knihou / 1914 / olej na plátně / 30,7 x 25,4 cm

Kupců, kteří jsou v rámci našeho trhu schopní bojovat o dvacetimilionové dílo, je jen omezený počet. Finální cena pochopitelně závisí na počtu zájemců, kteří se v aukci utkají a jejich vůli jít s cenou nahoru. Ze sběratelského hlediska jde ovšem o velmi výjimečný obraz, který je k mání poprvé a možná také na dlouhá desetiletí naposled. Vzhledem k současné zdravé atmosféře na trhu lze proto očekávat cenový nárůst i do výše 25 procent.