První máj v Pictuře

První květnovou neděli ve 14 hodin zahájí na Žofíně svou druhou letošní dražbu Galerie Pictura. V nabídce je na 330 položek českého i světového výtvarného umění, především 20. století. Mezi taháky aukce patří další mimořádné rané pařížské plátno Vlaho Bukovace.

Vlaho Bukovac: Kleopatra / 1887 / olej na plátně / 69 x 105,5 cm

Poté, co se na lednové dražbě Pictury prodala jeho Bílá otrokyně za rekordních 2,16 milionu korun, jde nyní do prodeje další dílo ze stejného období. Kleopatra, datovaná rokem 1887, je nabízena za vyvolávací cenu 1,92 milionu korun (uvedené ceny obsahují 20% dražební provizi). Podle katalogu považoval Bukovac toto plátno za jedno z nejlepších a nebylo ani nikdy nabízeno k prodeji, zůstávalo v majetku rodiny. Pozornost k sobě přitahuje také Krajina francouzského malíře a kritika Andrého Lhota, od nějž na lednové aukci Pictura vydražila Velkou ženskou figuru, a spirálová kompozice zakladatele skupiny Abstraktion Creation Augusta Herbina. Obojí po 1,14 milionech korun.

Emil Filla: Sedící žena / 1934 / olej na plátně / 60 x 50 cm

Z českého meziválečného umění zaujme výrazná Dívka s chlebem Jaroslava Krále (864 tisíc korun), Zátiší s ovocem a mandolínou Antonína Pelce (576 tisíc korun), a především titulní dílo aukce, Sedící žena Emila Filly z roku 1934. Pochází ze sbírky významného brněnského sběratele Františka Venery, vydavatele první Fillovy monografie. Vyvolávací cena oleje činí včetně provize 6 milionů korun. Cennou položkou je také výjimečná pařížská Kompozice Františka Foltýna z roku 1927, vystavená mimo jiné v Paříži, Osnabrücku, Dortmundu, Norimberku. Její vyvolávací cena je 4,26 miliónu korun.

Jan Smetana: Karlín II / 1942 / olej na sololitu / 50 x 69,5 cm

Nabídce umění druhé generace české moderny kraluje olej Karlín II Jana Smetany, slovy katalogu „jeden z mála naprosto typických obrazů z počátku Skupiny 42, které se na trhu neobjevují“. Nabízen je za 420 tisíc korun. Z poválečného světového umění jsou k mání Dvě ženy Oscara Domingueze s cenou 1,62 milionu korun a zejména výrazné plátno Macé le clos francouzského malíře Bernarda Buffeta s vyvolávací cenou 1,74 milionu korun. Buffetovy nejlepší práce se v Londýně a New Yorku prodávají od 100 tisíc dolarů výše, jeho Autoportrét před malířským stojanem z roku 1948 pak v roce 2005 u Sotheby's dosáhl rekordních 340 tisíc dolarů. Z domácího současného umění je třeba jmenovat dvojici olejů a asambláží Bedřicha Dlouhého z počátku 70. let Nebe č. 2 a Nebe č. 3., vystavené na TEFAF v Maastrichtu roku 1991, po 540 tisících korunách. A také rozměrnou, opakovaně publikovanou Zlatou rybku Michaela Rittsteina (420 tisíc korun).

Bernard Buffet: Macé le clos / 1975 / olej na plátně / 90 x 130 cm