Art+Antiques První ochutnávka

První říjnovou neděli se na Žofíně konala 39. aukce společnosti 1. Art Consulting.

Katalog nabízel více než 200 položek, ta nejlepší díla ale budou k vidění až ve večerním prodeji, který společnost chystá na konec listopadu. Ani ne z poloviny zaplněný žofínský sál tak sledoval aukci, která vynesla přes 13 milionů korun. Prodalo se necelých 60 procent nabízených obrazů a prací na papíře, přičemž hranici sta tisíce korun překonalo 32 děl.

Většina položek se prodala za vyvolávací ceny, což byl osud i nejdražšího prodaného obrazu: Zátiší s rybou od Emila Filly. Obraz středního formátu z roku 1948 byl vydražen za 1,4 milionu korun. Aukce ale zaznamenala i mnohé dobré výsledky a několikanásobné nárůsty. Dosažená částka 484 tisíc nepřekvapila za krajinu Vojtěcha Erdélyiho, jejíž vyvolávací cena byla 189 tisíc korun. 366 tisíc korun byl ochoten nabídnout nový majitel za drobnou olejovou skicu Vlaha Bukovace, u které byla vyvolávací cena sotva třetinová. Více než dvojnásobek nabídl také dražitel za obraz Joži Úprky Z pouti sv. Antonína, datovaný rokem 1915. Výsledná cena činila bezmála půl milionu korun. Jiná Úprkova práce, studie na papíře, pak byla prodána za 83 tisíc korun, dvojnásobek vyvolávací ceny.

Vlaho Bukovac: Žena s dětmi
olej na lepence / 16,5 x 32 cm / cena: 365 800 Kč

Velký zájem byl také o dvě díla krajináře Josefa Ullmanna. Obraz V louce byl z vyvolávací ceny 106 tisíc prodán za 224 tisíc korun, malba Krajina za úplňku pak za 283 tisíc korun, přitom vyvolávací cena nebyla ani poloviční. Za 307 tisíc korun byl prodán mimořádný kvaš Bohumíra Jaroňka Štramberská trúba. Moravský námět měla i krajina Otakara Kubína, vydražená za 236 tisíc korun. Druhá Kubínova práce, Kytice lučních květů, pak vyšla nového majitele na 295 tisíc korun. V aukci byl jedním obrazem zastoupen i Václav Radimský. Jeho rozměrné Lekníny byly prodány za 472 tisíc korun.

Umění 19. století zastupovala především přípravná kresba k obrazu Oldřich a Božena od Františka Ženíška. Práci pocházející z Waldesovy sbírky získal nový majitel za 112 tisíc korun, bezmála dvojnásobek vyvolávací ceny. U prací na papíře ještě zůstaňme: Děti na návsi od Josefa Lady byly prodány za vyvolávací cenu 460 tisíc korun, za start byly prodány i dvě kresby Emila Filly, Zátiší s hrozny a Žena v křesle. Prvně jmenovaná práce za 71 tisíc, druhá za 130 tisíc korun. Lounské kopce stejného autora pak byly vydraženy za 142 tisíc korun, téměř trojnásobek ceny vyvolávací.

Karel Špillar: Mladá Pařížanka / 1899
olej na plátně / 50 x 30 cm / cena: 212 400 Kč

Jak jsme již v úvodu zmínili, velká část položek byla prodána za vyvolávací ceny. V mnoha případech se přitom jednalo o ty nezajímavější práce, které katalog nabízel. Pařížanka Karla Špillara byla prodána za 212 tisíc korun. Vrby u potoka, práce Jindřicha Pruchy, která se už letos na trhu jednou (a pod jiným názvem) objevila, byla stejně jako v předchozím případě prodána za vyvolávací cenu, tentokrát 378 tisíc korun. Letní krajina Václava Rabase i Labe u Nymburka Miloslava Holého byly prodány za stejnou částku, za 142 tisíc korun. Za vyvolávací cenu 472 tisíc byl prodán i Jehlan v krajině od Kamila Lhotáka. A jen jediný dražitel projevil zájem o Imaginární kompozici Václava Tikala (vyvolávanou za 165 tisíc korun), Zrcadlení Richarda Freumunda (201 tisíc korun) či Uhlí Jana Merty, nabízené za 342 tisíc korun.

Z nevydražených položek zmiňme ty nejdůležitější. Především položku s nejvyšší vyvolávací cenou, akvarel Františka Kupky Stvoření, který byl vyvoláván za 2,8 milionu korun. Nového majitele nenalezl obraz Mikuláše Medka Hlava projektanta věží III, nabízený za částku lehce přesahující jeden milion korun. Neprodala se ani malba Andrého Deraina z roku 1930, která byla vyvolávána za rovný milion. Zájem nikdo neprojevil ani o ilustrační kresbu Josefa Šímy ze sbírky Otakara Štorcha-Mariena, kterou měli dražitelé možnost získat za 200 tisíc korun. Fotografie Františka Drtikola Phantasie, reprezentativní figurková kompozice z roku 1930, byla z aukce stažena.