Text Koucká Tereza | Foto Zezula | Datum 10.04.2016
Padesátá aukce brněnského aukčního domu Zezula nabídla téměř 350 předmětů od grafiky a malířských děl po starožitnosti. Nejdražší položkou se stal originální konzolový stůl milánského návrháře Carla Bugattiho. Velmi dobře si vedly dvě práce u nás obvykle nenabízených rakouských autorů 19. století, jež našly nové majitele s výraznými nárůsty.
Orientalizující konzolový stůl Carla Bugattiho (více zde) byl na aukci vydražen za 1,18 milionu korun, jeho vyvolávací cena činila 1,12 milionu korun (vše včetně provize). Druhý předmět z Bugattiho dílny, neotřelé široké zrcadlo, zůstalo neprodáno.
Velmi zajímavého výsledku mezi malbami dosáhl olej Motiv z Belvederu vídeňského malíře Rudolfa Ribarze, který se z vyvolávací ceny 23 600 korun dostal až na těžko uvěřitelnou sumu 401 200 korun. Podle databáze ART+ by mělo jít o vůbec první dílo tohoto umělce draženého na tuzemském trhu.
V oblasti prací na papíře zase výrazně dominoval akvarel dalšího rakouského malíře Rudolfa von Alt s pohledem na benátský kostel Santa Maria della Salute. Toto drobné dílo u nás velmi vzácně draženého autora se vyšplhalo z vyvolávaných 94 400 na konečných 436 600 korun. Obdobně výrazně se Altovi dařilo i v nedávné aukci vídeňského Dorothea (zde).
Z fotografů měl kromě Františka Drtikola úspěch i Václav Zykmund, jehož fotografie Inka z cyklu akce – Řádění a Bez názvu se prodaly za 177 a 153 tisíc korun a zařadily se tak mezi nejdražší autorovy fotografie.
Z autorského skla sběratelé ocenili tradiční jména, Františka Víznera a tandem Jaroslava Brychtová, Stanislav Libenský. Víznerova zelená Mísa z roku 1976 byla vydražena za 177 tisíc korun, Arcus malý Brychtové a Libenského z počátku 90. let za 354 tisíc korun.
Za zmínku stojí i zlaté kapesní hodinky Breguet et Fils z první třetiny 19. století, které se staly nejdražší položkou nabízených starožitností a získaly nového majitele za necelých 549 tisíc korun (vyvolávací cena 318 600).
25. dubna 2024Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024
23. dubna 2024Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024
21. dubna 202425. dubna 2024
6. dubna 2016
29. května 2016