Raný Kupka za 1,5 milionu eur

Výsledky pařížské Christie's potvrzují Kupkovu pozici v rámci evropské moderny

Na čtvrteční večerní aukci Christie's v Paříži se prodalo téměř všech 36 položek. Mnohé z nich několikrát znásobily svoji vyvolávací cenu a mezi ně patřily také Formes allongés Františka Kupky.

Dražba tohoto raného oleje ze soukromé lucemburské sbírky (více zde) začala zhruba ve tři čtvrtě na sedm a trvala relativně krátkou dobu. Výrazně nízká vyvolávací cena 550 tisíc eur byla samozřejmě velkým lákadlem a hned několik dražitelů ji rychle vyhnalo na jeden milion. Pak již došlo na přebíjení zájemce v sále a telefonního limitu.

Večerní aukce Pařížská avantgarda, Christie's Paris, 20.10.2016.

Za kladívkovou částku 1,3 milionu eur dílo nakonec získal český sběratel, který včetně všech poplatků zaplatí zhruba 42 milionů korun. Droit de suite, tedy zpoplatnění opakovaného prodeje, nový majitel platit nemusí. Olej byl totiž zakoupen v roce 1956 z Kupkova ateliéru 7 měsíců před jeho smrtí a v původní privátní kolekci dílo zůstalo až doposud. Plátno navíc doprovází Kupkova korespondence s tehdejším vlastníkem.

František Kupka, Formes allongées, 1912-1914 (?), olej na plátně, 65 x 71 cm,
dosažená cena: 1 505 560 eur (včetně provize)

Přestože přesná datace toho obrazu v současné době není jasná, byl v každém případě vytvořen v náctých letech 20. století. I vzhledem k frekvenci Kupkových prací na světovém trhu a k vývoji jeho výsledků je evidentní, že cenová hladina se u tohoto autora začíná teprve formovat.

Pohled do instalace předaukční výstavy Paris Avant-garde, 20.10.2016, Christie's v Paříži

V listopadu projdou aukcí minimálně dva Kupkovy abstraktní oleje, každý z jiného období, a záleží jen na tom, jak je dokáží čeští a zahraničtí sběratelé docenit. V polovině měsíce bude ve Stockholmu dražen obraz Vzlet z let 1914–19 a koncem měsíce nabídne aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery obraz Protihodnoty z roku 1935.