Raný novověk v bronzu, oleji i inkoustu

Arthouse Hejtmánek 30. 11. 2017

Součástí nadcházející aukce Arthouse Hejtmánek bude stopadesát uměleckých děl a starožitnosti od středověku po současnost. V kategorii starého umění vyniká pestrý soubor pozdně gotických a manýristických děl.

Šestiramenný lustr, Jižní Německo, kolem 1600,
bronz, 125,5 x 100 cm,
vyvolávací cena: 1 500 000 Kč (+ 24% provize), Arthouse Hejtmánek 30. 11. 2017

Mezi díla s nejvyšší vyvolávací cenou patří unikátní bronzový lustr s Madonou s Ježíškem z doby kolem roku 1600, jehož dražba bude startovat na 1,5 milionech korun (ceny jsou uváděny bez 24% aukční provize). Více než metr vysoký šestiramenný lustr byl pravděpodobně odlit v jižním Německu a navazuje na tradici nizozemský pozdněgotických bronzů. Původně patřil do sbírky vídeňského bankéře Alberta Figdora (1843–1927), jednoho z nejvýznamnějších rakouských sběratelů starého umění a řemesla. Tři roky po jeho smrti byla většina sbírky rozprodána na aukcích ve Vídni a Berlíně.

Karel van Mader: Štědrost Scipiova, kolem 1600
Karel van Mander: Štědrost Scipiova, kolem 1600,
olej na dřevě, 61 x 118 cm,

vyvolávací cena: 400 000 Kč (+ 24% provize), Arthouse Hejtmánek 30. 11. 2017

Zcela jinou polohou soudobé umělecké produkce představuje obraz Karla van Mandera, který ilustruje populární exemplum z římských dějin – vojevůdce Scipio prokazuje zdrženlivost a milosrdenství, když propouští dívku zajatou po dobytí Kartága. Mander (1548–1608), který je dnes znám hlavně jako autor knihy Životopisy slavných nizozemských a hornoněmeckých malířů, tento námět zpracoval opakovaně. Kompozičně odlišná a menší malba Zdrženlivost Scipiova je například ve sbírce amsterodamského Rijksmusea. Obraz bude startovat na částce 400 tisíc korun. Stejnou dataci, kolem 1600, má drobná skříňka z ořechového dřeva italské provenience (65 tisíc) nebo bohatě zdobený astroláb z ebenového dřeva, slonoviny a mosazi, vyrobený v Norimberku (90 tisíc).

Hartmann Schedel: Liber Chronicarum, 1493
Hartmann Schedel: Liber Chronicarum, 1493, ilustrace Michael Wolgemut, tiskař Anton Koberger,
298 číslovaných a 20 nečíslovaných listů, 47 x 33 x 9,5 cm,
vyvolávací cena:
1 300 000 Kč (+ 24% provize), Arthouse Hejtmánek 30. 11. 2017

Z ještě starších děl je třeba zmínit aspoň monumentální prvotisk Liber Chronicarum, vydaný roku 1493 v Norimberku. Více než třísetstránková kniha, která je známá též pod názvem Norimberská kronika nebo Schedelova světová historie, obsahuje přes 1800 dřevořezů a vypráví dějiny světa v širokém historickém a geografickém záběru. Kroniku napsal norimberský humanista Hartmann Schedel a ilustroval ji Michael Wolgemut, a to v době kdy se u něj v dílně učil mladý Albrecht Dürer. Odhaduje se, že kniha vyšla v nákladu 1500 výtisků a na světovém trhu se objevuje poměrně pravidelně – začátkem měsíce byly například v Londýně dva výtisky vydraženy v přepočtu za 1 a 3,2 milionu korun. Vyvolávací cena nyní nabízeného výtisku je 1,3 milionu korun.