Raný Otakar Kubín v Londýně

Po letech opět kubo-expresionistický Kubín

Pozornost českých sběratelů se v pondělí 11. června zaměří na Londýn. Ve zdejší aukci evropského umění u Sotheby`s se kromě jedinečného souboru antikizujících ilustračních akvarelů Františka Kupky nachází i dvě špičková raná kubo-expresionistická plátna Otakara Kubína vzniklá těsně před první světovou válkou.

Otakar Kubín: Zápas / 1912 - 14

Otakar Kubín: Zápas / 1912 - 14 / olej na plátně / 79 x 93 cm

Kromě mimořádného souboru ilustračních akvarelů Františka Kupky ke knize francouzského básníka Leconte de Lisla Errinye čerpající z antické mytologie (zde) nabídne londýnská aukce také špičkové rané práce Otakara Kubína. Dražit se budou malby Zápas a Postava, obě z klíčových let 1912 - 14. Poté, co Kubín od roku 1907 pracoval a vystavoval v Mnichově se skupinami Der Sturm a Der Blaue Reiter, přestěhoval se roku 1912 natrvalo do Paříže. Zde původně bydlel v domě svého českého přítele básníka Otto Kleina, jehož adresa (St. Cloud, 54 bd de Versailles) je také na rubu obou děl uvedena.

Otakar Kubín: Postava / 1912 - 14

Otakar Kubín: Postava / 1912 - 14 / olej na plátně / 88 x 69 cm

Pro obě díla je příznačná přísná kubizující kompozice a expresivní barevnost držená ve dvou, třech základních tónech žluté, zelené a modré. Odhadní cena oleje Zápas se pohybuje mezi 30 až 50 tisíci liber, u oleje Postava pak mezi 40 až 60 tisíci liber. Odhady odpovídají přibližně cenovému rozpětí 1 až 2 miliónů korun, což je stále ještě dostatečně motivující částka pro případný import na tuzemský trh. Ten má v současné době nepochybný potenciál tato sběratelsky mimořádně cenná díla s francouzskou proveniencí patřičně docenit.

Otakar Kubín: Zátiší / 1913 - 14

Otakar Kubín: Zátiší / 1912 - 14 / olej na plátně / 62 x 80 cm

Srovnatelné Kubínovo dílo se totiž na českém trhu přitom objevilo pouze jednou. Šlo o Zátiší, které prošlo v listopadu 2006 aukcí Dorothea za vyvolávací cenu 2,88 miliónu korun. Tato částka dodnes představuje Kubínův nejen tuzemský, ale podle údajů databáze artprice i autorský světový rekord. Kubínovy velmi ceněné nedostatkové práce z období před první válkou jsou u nás známé pouze z veřejných sbírek. Katalog Sotheby`s v této souvilosti upozorňuje na příbuznou malbu z kolekce Galerie výtvarného umění v Ostravě, Zátiší s krabicí z let 1913-14, a Krajinu ze sbírek Národní galerie.

Otakar Kubín: Zátiší s krabicí / 1912 - 14 / Galerie výtvarného umění v Ostravě