Art+Antiques Rekordní Lebeda

Galerie Pictura 11. 3. 2012

Svou první letošní aukci připravila na neděli 11. března Galerie Pictura. Prodala se na ní přesně třetina z 265 nabízených položek v celkové částce 5,4 milionu korun (ceny jsou uváděny včetně provize). Většina obrazů změnila majitele bez výrazných nárůstů za vyvolávací ceny. Za více než sto tisíc bylo vydraženo deset položek, díla s vyvolávací cenou nad milion korun zůstala vesměs nevydražena.

Otakar Lebeda: Zátiší se zeleninou / kolem 1894

olej na plátně / 60 x 79,5 cm / cena: 720 000 Kč

Nejdražším dílem odpoledne se překvapivě stalo Zátiší se zeleninou Otakara Lebedy, na trhu výjimečné dílo vzniklé ještě za studií u Julia Mařáka někdy v polovině 90. let 19. století. Relativně rozměrná malba nezvyklého námětu se prodala za první podání. I tak se však s cenou 720 tisíc korun stala dosud nejdražším prodaným dílem tohoto českého krajináře, jenž na jaře 1901 v lesíku nad Malou Chuchlí předčasně ukončil svůj život ranou z pistole.

Zájemce na aukci našel i olej Dachstein od Emila Orlika, detail lesní krajiny datovaný do roku 1904. Práce se zajímavou historií je opatřena řadou dobových sbírkových štítků a restituovaná z veřejného majetku. Prodala se také za vyvolávací cenu 540 tisíc korun. Za stejnou částku změnila majitele i publikovaná a vystavovaná kompozice Pražské nokturno Františka Matouška, v posledních letech teprve trhem objevovaného malíře klasické moderny.

Emil Orlik: Dachstein / 1904

Emil Orlik: Dachstein / 1904
olej na plátně / 102 x 88 cm / cena: 540 000 Kč

S třetinovým nárůstem na 288 tisíc korun se prodala Krajina z jižní Francie Georga Karse. Na tom by samo o sobě nebylo nic pozoruhodného, kdyby se nejednalo o obraz dražený před několika měsíci na aukci sbírky Hascoe v Londýně. Tam za něj majitel zaplatil v přepočtu kolem 93 tisíc korun, tedy přibližně třetinovou částku. Obraz byl jedním mála děl, které bylo v Londýně vydraženo hluboko pod aukčním odhadem.

Ze zahraničních autorů našla u Pictury majitele Letní krajina s pocestným od holandského malíře 17. století Salomona Romboutse, dílo s potvrzením pravosti od holandské Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie (360 tisíc korun), nebo plátno Podzim v zahradě Thea von Brockhusena, člena spolku Berliner Secession (192 tisíc korun). Z českého poválečného umění odešla s nárůstem malba Postavy Jitky Válové nebo raný olej Michaela Rittsteina Ustláno (obojí po 156 tisících korun).

Georg Kars: Krajina z jižní Francie / 1911

olej na plátně / 54 x 65 cm / cena: 288 000 Kč

Na poslední chvíli byla z aukce majitelem stažena mimořádná figurální krajinná kompozice Josefa Váchala Noc, kterou jsme představovali v březnovém čísle a která zdobila též obálku katalogu (zde). Kupce nenašla ani olejová tempera Jana Zrzavého Pobřeží na Ile de Sein prezentovaná v roce 1934 na výstavě Umělecké besedy, která byla s vyvolávací cenou 3,48 milionu korun nejdražší položkou aukce (zde).