Rekordní Rothko, Klein a Lichtenstein

Výsledky květnových aukcí poválečného a současného umění v New Yorku

Týden po prodeji Munchova Výkřiku přišla z New Yorku zpráva o dalším aukčním rekordu. Obraz Orange, Red, Yellow od Marka Rothka byl v Christie’s vydražen za 86,9 milionu dolarů, což je nejvyšší cena za jakékoliv dílo druhé poloviny 20. století prodané v aukci. Dohromady sběratelé na aukcích poválečného a současného umění Sotheby’s a Christie’s utratili 655 milionů dolarů.

Mark Rothko: Orange, Red, Yellow / 1961

olej na plátně / 236,2 x 206,4 cm / cena: 86 882 500 USD

Sérii aukcí tentokrát znovu zahajovala společnost Christie’s. Její večerní aukce v úterý 8. května vynesla 388,5 milionu dolarů, což historicky nejlepší výsledek v dané kategorii. Z nabízených 59 položek jen 3 díla zůstala nevydražena. Výsledky by zřejmě mohly být ještě lepší, kdyby dvě položky nebyly na poslední chvíli z aukce vyřazeny (Basquiat a Marden). Nejvýraznějším z jedenácti autorských rekordů, jež ten večer padly, byl zmiňovaný olej Marka Rothka. Dosavadní, pět let starý rekord Rothkův rekord za obraz White Centre měl hodnotu 72,8 milionu dolarů. Titul nejdražšího díla poválečného umění dosud držel rozměrný Triptych Francise Bacona, za který Roman Abramovič v květnu 2008 zaplatil 86,3 milionu dolarů.

Yves Klein: FC1 / 1962

Yves Klein: FC1 (Fire Color 1) / 1962

kombinovaná technika na desce / 141 x 299,5 cm / cena: 36 482 500 USD

Druhým nejdražším dílem večera se stala monumentální práce Yvese Kleina FC1 (Fire Color 1) vytvořená v roce 1962 krátce před Kleinovou smrtí. Nový majitel za obraz zaplatil 36,5 milionu dolarů, což odpovídá spodní hranici předaukčního odhadu a je taktéž novým autorským rekordem. Z pozůstalosti amerického podnikatele Davida Pincuse pocházelo hned 13 významných děl abstraktního expresionismu. Nejdůležitějším kusem byl Pollockův olej Number 28, 1951, který s cenou 23 milionů dolarů rovněž znamenal nový autorův aukční rekord. Vydraženo bylo i všech šest nabízených děl Gerharda Richtera. Nejdražším z nich se stal Abstraktes Bild (798-3), jenž opět posunul hranici autorova osobního rekordu, a to na 21,8 milionu dolarů.

Zklamáním večera byla dražba fotografie Cindy Sherman s názvem Untitled no. 96 z roku 1981. Tato fotografie totiž vynesla „jen“ 2,9 milionu dolarů, přestože jiný tisk z této edice se s částkou téměř 4 miliony dolarů stal nedávno na pár měsíců nejdražší fotografií prodanou na aukčním trhu.

Roy Lichtenstein: Sleeping Girl

Roy Lichtenstein: Sleeping Girl / 1964

olej na plátně / 91,5 x 91,5 cm / cena: 44 882 500 USD

Následný večer u Sotheby’s už nepřinesl tolik vzrušení. Celkový výnos činil 266,6 milionu dolarů a prodalo se téměř 81 procent z nabízených 57 položek. Prodej přinesl pět nových aukčních rekordů. Za zmínku stojí zejména autorské rekordy za Roye Lichtensteina, Cy Twomblyho nebo Ai Weiweie. Mezi nejdražšími díly aukce bylo figurální plátno Francise Bacona Figure Writing Reflected in Mirror, jež bylo vydraženo za 44,9 milionu dolarů. Obraz se na trhu objevil teprve podruhé a současný majitel ho získal už před pětatřiceti lety. Stejnou sumu zaplatil dražitel za blondýnu Roye Lichtensteina Sleeping Girl z roku 1964. Mezi další úspěšně dražené autory patřili tradičně Warhol, Richter a Basquiat.

Cy Twombly: Untiteled (New York City)

Cy Twombly: Untiteled (New York City) / 1970

olejová barva, voskovky na plátně / 143,5 x 177,8 cm / cena: 17 442 500 USD

Skvělých výsledků dle expertů aukčních domů bylo dosaženo díky kvalitnímu a „neokoukanému“ materiálu. Mezi nejbohatšími sběrateli se poválečné a současné umění těší velké oblibě a za díla nejznámějších autorů jsou ochotni platit ceny plně srovnatelné s klasickou modernou. Zájem o méně prověřená jména však stále zaostává za tím, jak trh vypadal před čtyřmi pěti lety.