Art+Antiques Rekordy z Košic

Slovenský trh s uměním má za sebou pololetí rekordů. Dva roky staré cenové maximum za dílo slovenského umění překonala hned tři díla. Titul nejdražšího díla do letoška držel obraz V poli na jeseň od Ľudovíta Fully, který byl v červnu 2008 aukční síní Soga vydražen v přepočtu za 117 tisíc eur. Aktuální rekord má hodnotu 287,5 tisíce eur a postaral se o něj obraz Večerná nálada od Ladislava Mednyánszkého, prodaný na aukci košické aukční síně Darte. Vezměme to však chronologicky.

Ladislav Mednyánszky: Večerná nálada / 1911/ olej na plátně / 165 x 231 cm / cena: 287 500 eur

Již v dubnu Fullův rekord překonal obraz Vyhnanie z raja od Antona Jasusche, který se na aukci bratislavské společnosti Art Invest prodal za vyvolávací cenu 130,9 tisíce eur. Obraz pochází z nejvíce oceňovaného, meziválečného období jeho tvorby. Stejně jako tomu bývá u podobně významných děl českého umění, na Slovensko se vrátil ze zahraničí. Před druhou světovou válkou byl původními majiteli vyvezen do Spojených států. Úspěchem byl rovněž prodej obrazů Děvče na bílém koni od Cypriána Majerníka (67,8 tisíce eur) a Srnianka s rozmarínom od Martina Benky (47,6 tisíce eur). Nejdražším dílem druhé letošní aukce společnosti Art Invest, konané v červnu, se stal další Benkův obraz Zo Spiša, který se prodal za vyvolávací cenu 30,9 tisíce eur.

Anton Jasusch: Vyhnanie z raja / olej na plátně / 81 x 100 cm / cena: 130 900 eur

Největší slovenská aukční síň, bratislavská Soga, stihla v prvním pololetí dvě aukce výtvarného umění a starožitností a jednu specializovanou aukci poválečného a současného umění. Jejím nejdražším dílem se stal obraz V kaviarni od německého malíře Lessera Uryho. Na červnové aukci se dostal z 11,5 na 89,7 tisíce eur. Benkův obraz Pozdravenie rána se na téže aukci vyšplhal z 32,2 na 50,6 tisíce eur. Významným úspěchem byla také dražba obrazu V izbe, díla Ivana Paštéka z roku 1975. Na květnové aukci byl vydražen za 43,7 tisíce eur, což je jedna z nejvyšších cen za dílo poválečného umění. Jeho dražba začínala na méně než polovičce této částky. Celkem sběratelé na aukcích společnosti Soga od ledna do konce června utratili 1 milion eur.

Ivan Paštéka: V izbe / 1975 / olej na plátně / 122 x 134 cm / cena: 43 700 eur

Česko-slovenský aukční dům WoxArt & Weiss uspořádal v květnu aukci zaměřenou na slovenské a české současné uměné. Nového majitele našlo 24 děl dohromady za 84,9 tisíce eur. Nejdražším dílem se stala bronzová socha Pád od Jozefa Jankoviče, která se prodala za 23,6 tisíce eur.

Hlavní událostí prvního pololetí se ale stala aukce košické společnosti Darte, která se konala koncem června a na které se prodal již zmiňovaný Mednyánszkého obraz Večerná nálada. Za částku o 23 tisíc nižší, za 264,5 tisíce eur, byl zároveň vydražen další Mednyánszkého obraz, Vnútro lesa s potokom. Hlavně díky těmto dvěma plátnům byl celkový obrat rekordních 832,6 tisíce eur. Ladislav Mednyánszky, který studoval ve Vídni a v Paříži, je nejvýraznější osobností slovenského umění druhé poloviny 19. století. Jeho díla tradičně patří na slovenských aukcích mezi nejdražší. Již v roce 2003 byla jedna z jeho krajin na aukci společnosti Soga vydražena v přepočtu za 82 tisíc eur.

Ladislav Mednyánszky: Vnútro lesa s potokom / 1900

olej na plátně / 150 x 200 cm / cena: 264 500 eur

Plátna dražená společností Darte byla výjimečná hlavně svými rozměry, 150 na 200 a 165 na 231 centimetrů. Žádné srovnatelné dílo se na Slovensku v aukci dosud neobjevilo. Aukční síň je získala v Maďarsku (Mednyánszky často pobýval v Budapešti). Jakkoliv jsou dosažené ceny rekordní, původní očekávání byla ještě vyšší. Obraz Vnútro lesa s potokem byl nabízen za 293,2 tisíce, Večerná nálada dokonce za 322 tisíc eur. Na Slovensku jsou totiž na rozdíl od Česka možné i holandské aukce.

Vedle Mednyánszkého krajin dosáhly vysokých cen ještě díla Júlia Jakobyho (39,1 tisíce eur), Jozefa Teodora Moussona (31 tisíc eur), Antona Jasusche (46 tisíc eur) a Martina Benky (57,5 tisíce eur). Úspěchem byly zejména ceny za obrazy Jakobyho a Moussona, které se začínaly dražit na 8 a 5,7 tisíce eur. Dosažené výsledky jsou pro oba cenovými rekordy. Z pohledu českého trhu s uměním však byla nejzajímavější dražba Benkova obrazu Pri drevároch, neboť toto dílo před lety prošlo aukcí brněnské společnosti Zezula. V květnu 2004 byl na její aukci vydražen za 517 tisíc korun. Nyní se prodal za téměř trojnásobek této částky.

Martin Benka: Pri dvevároch / 1943 / olej na plátně / 65 x 84 cm / 62 675 eur