Ročenka 09 - František Kupka

Kupka na českém a světovém trhu v roce 2009

Kupkův obraz Zhroucení vertikál, vydražený v březnu na aukci společnosti 1. Art Consulting za téměř 26 milionů korun, je nejdražším dílem loňského roku i vůbec nejdražším obrazem českých aukcí. Privátně měl být tento rekord loni překonán hned dvakrát, ani k jednomu z avizovaných prodejů však nakonec nedošlo.

František Kupka: Koupající se / 1904
František Kupka: Zhroucení vertikál, 1935,
olej na plátně, 71 × 70 cm , cena: 25 960 000 Kč, 1. Art Consulting 25. 3. 2009

Obraz Zhroucení vertikál byl hlavním tahákem první večerní aukce společnosti 1. Art Consulting. Byť byla vyvolávací cena 20,5 milionu korun (bez aukční provize) rekordní, čekalo se, že se obraz bez problémů prodá. Otázkou bylo hlavně to, zda konečná cena překoná částku 26,5 milionu korun, za kterou byl v červnu 2008 na veletrhu Art Basel privátně prodán srovnatelný Kupkův obraz Ensemble Statique.

O vertikály se utkali dva zájemci přímo v sále, kteří třemi půlmilionovými příhozy cenu navýšili na konečných 22 milionů korun. Ačkoli obraz Élévation IV byl v roce 2007 přiklepnut dokonce za 22,1 milionu korun, cena včetně aukční provize byla nyní výrazně vyšší. Zatímco tehdy si aukční síň účtovala pouze sníženou pětiprocentní provizi, v tomto případě to již bylo standardních 18 procent. Nový majitel tak za obraz zaplatil 25,96 milionu korun.

František Kupka, 1911
František Kupka: Nepravidelné tvary – Stvoření, 1911,

kvaš na papíře, 29 x 28 cm, neprodáno, 1. Art Consulting 4. 10. 2009

Společnost 1. Art Consulting na svých ostatních aukcích nabídla ještě deset dalších Kupkových kvašů, kreseb a grafik. Prodala se jen část z nich, povětšinou za vyvolávací ceny. Na květnové aukci to byl kvaš Abstraktní malba z roku 1930 za 2,1 milionu korun a raný dvojobraz Žena/Krajina, karton malovaný z obou stran, za 1,7 milionu korun.

Na aukci začátkem října společnost nabízela akvarel Stvoření, dílo časově i kompozičně blízké slavné Amorfě, tentokrát však neúspěšně. Cena 2,8 milionu korun byla na práci formátu necelých 30 na 30 cm přece jen příliš vysoká. Nevydražen zůstal i drobný akvarel Série C, nabízený na listopadové aukci za 566 tisíc korun.

František Kupka: Abstraktní kompozice

František Kupka: Abstraktní malba, 1930,

kvaš na kartonu, 38,5 × 24 cm, cena: 2 124 000 Kč, 1. Art Consulting 17. 5. 2009

Mezi milionové položky se naopak dostal Kupkův portrét vlastní manželky, který v září dražila Galerie Art Praha. Cena tohoto realistického oleje z roku 1906 se vyšplhala z 2,28 na 3,12 milionu korun. Šlo přitom o obraz, který se na českém trhu již jednou objevil. V říjnu 2005 jej za necelé 2 miliony korun neúspěšně nabízela galerie Pictura. Galerie Art Praha vedle toho dražila ještě abstraktní kvaš Stroje (na dubnové aukci se prodal za vyvolávací cenu 413 tisíc korun) a kresebnou studii k obrazu Pískaři na Seině pocházející ze sbírky Jindřicha Waldese (na zářijové aukci se prodala za 65 tisíc korun).

Z nabídky ostatních aukční síní je třeba jmenovat rozměrnou kreslenou podobiznu umělcovy manželky, která se na březnové aukci Dorothea prodala za vyvolávací cenu 360 tisíc korun, a akvarelovou studii k slavnému obrazu ve sbírkách Národní galerie Klávesy piana – Jezero, kterou v únoru za 650 tisíc korun neúspěšně dražila aukční síň Sýpka. Na listopadovém veletrhu Brno Art Fair pak tento akvarel za výrazně vyšší cenu nabízela Galerie Jiří Švestka.

František Kupka: Klávesy piana – Jezero / 1909

František Kupka: Klávesy piana – Jezero, 1909,

akvarel na kartonu, 26 × 28 cm, neprodáno, Sýpka 8. 2. 2009

Hlavní atrakcí brněnského veletrhu se stal jiný Kupkův obraz, abstraktní olej Prisme z roku 1947. Obraz nabízela pražská galerie Miro, a to za notně nadsazenou cenu 39 milionů korun. Na veletrhu si jej údajně kdosi rezervoval, nakonec si však koupi rozmyslel. Přesto, nebo právě proto se z tohoto prodeje/neprodeje stala událost rozebíraná v hlavních zpravodajských relacích.

František Kupka: Prisme, 1947

František Kupka: Prisme, 1947,
olej na plátně, 70 × 70 cm, veletrh BAF – Galerie Miro

Hojně přetřásanou událostí se stal také údajný prodej Kupkova obrazu Architecture Philosophique z roku 1913. K prodeji mělo dojít na veletrhu FIAC v Paříži a anonymní český sběratel za něj prý zaplatil rekordních 129 milionů korun. Ani k tomuto prodeji však ve skutečnosti nedošlo.

Česká média pouze zkomolila zprávu ze zahraničního tisku, když z prohlášení „obraz si rezervoval český zájemce“ udělala „byl prodán“, či dokonce „byl vydražen“. Mylný byl též údaj o ceně. I v zahraničním tisku se sice objevila cena 5 milionů eur, což odpovídá uváděné ceně v korunách, jinde se však bylo možné setkat s cenou 3,5 milionu eur. Onen český zájemce, který si obraz na veletrhu rezervoval, přitom galerii Louis Carré nabízel pouze polovinu této částky.

František Kupka: Architecture Philosophique

rantišek Kupka: Architecture Philosophique, 1913–14,

olej na plátně, 143 x 112 cm, neprodáno, veletrh FIAC – Galerie Louis Carré