Ročenka 10 - Hodiny

Starožitné hodiny dražené v roce 2010

Historické hodiny, ať již stolní, nástěnné, kapesní nebo náramkové, představují jednu z nejoblíbenějších kategorií starožitností. To ale zdaleka neznamená, že vše se prodá. Na aukcích je nabízeno zejména poměrně velké množství různých typů stolních hodin v cenách od pár tisíc do desetitisíců korun. Historické renesanční či barokní stroje či různé unikáty se pak mohou pohybovat i v řádu sta tisíců. Rekord českých aukcí drží hodiny Josef Brožka z roku 1810 s postavou Chronose, které se na aukci Meissner-Neumann v roce 2007 prodaly dokonce za 1,2 milionu korun.

Nejdražšími hodinami loňského roku byly renesanční věžové hodiny francouzské či německé provenience, které se na březnové aukci společnosti Zezula prodaly za vyvolávací cenu 690 tisíc korun. Na aukci téže společnosti se v prosinci prodaly i unikátní stolní hodiny v podobě drobné růžové amfory, kde jako ciferník slouží kovový prstenec po jejím obvodu. Dražba začínala na 90 tisících, konečná cena se však vyšplhala až k 150 tisícům korun.

VĚŽOVÉ HODINY / Francie/Německo, 16. stol.
pozlacený bronzový plášť / výška: 23,5 cm

cena: 690 000 Kč / Zezula 27. 3. 2010

Společnosti Meissner-Neumann a Dorotheum se svými nejdražšími hodinami loni neuspěly. V Meissner-Neumann to byly rozměrné, pozdně empírové skříňové hodiny od firmy J. Hackenberg, které společnost na své květnové aukci nabízela za 667 tisíc korun. V Dorotheu šlo o barokní hodiny vyrobené roku 1760 pražským hodinářem Josephem Graffem, které byly na březnové aukci vyvolávány za 384 tisíc korun. Nejdráže se v Dorotheu prodaly obrazové hodiny – krajinomalba z 19. století, na které je ciferník funkční součástí hodin na věži kostela –, vydražené na zářijové aukci za 132 tisíc korun.

Bohatou nabídku kapesních hodinek má na svých aukcích pravidelně společnost Meissner-Neumann. Nejdražším loni prodaným kusem se staly zlaté dvouplášťové hodinky od francouzské firmy J. Robin z poloviny 19. století. Na zářijové aukci společnosti se prodaly za 195 tisíc korun, čtyři příhozy nad minimální podání. Za 75 tisíc korun byly již na březnové aukci vydraženy zlaté tříplášťové hodinky značky A. Länge & Söhne.