Ročenka 10 - Josef Čapek

Obrazy a kresby Josefa Čapka dražené v roce 2010

Josef Čapek patří mezi nejvýraznější a nejprodávanější autory klasické moderny. Mezi několika stovkami děl, která v uplynulých deseti letech prošla trhem, však najdeme jen dvě desítky obrazů. Zdaleka nejvíce prodávaných položek tvoří grafiky nejrůznějšího původu a kvality, dále knihy a knižní obálky, méně už kresby. Obrazy se každoročně objeví jen jeden či dva, loni byly v aukcích nabízeny hned čtyři.

Rok 2010 byl tak trochu „Čapkovým rokem“, neboť v Jízdárně Pražského hradu a ve Východočeské galerii v Pardubicích proběhla po dlouhých třiceti letech rozsáhlá autorova retrospektiva. Krom možnosti po letech nahlédnout do různorodého a rozsáhlého malířova díla přinesla i řadu otázek a nových podnětů pro trh. Cenový nárůst, jenž bývá po obdobných výstavách obvyklý, se však nedostavil. Maximálně snad u drobné kresby a grafiky. Čapkovy absolutní rekordy z let 2006 a 2007, kdy byla plátna Děvče v růžových šatech a Koupel nohou Galerií Art Praha prodána za 14 a 11 milionů korun, totiž nadlouho přednastavily cenovou hladinu. Čtveřice loni dražených děl se probojovala aspoň mezi desítku autorových nejdražších prací.

Na své dubnové aukci nabídla Galerie Art Praha pozdní plátno Na jahodách z roku 1936, inspirované malířovými pobyty na slovenském venkově. Dražba mnohokrát publikovaného a vystavovaného díla ze sbírky Milana Frýdla začínala na částce 2,2 milionu korun. Konečnou cenu 3,6 milionu korun však vítěz aukce nakonec nezaplatil, a tak se obraz v nabídce galerie objevil znovu v září. Ze stejné vyvolávací ceny se tentokrát dostalo na částku 4,08 milionu korun. V celkovém žebříčku Čapkových děl tak dnes figuruje na šesté příčce a původní vlastník může být po nepříjemných peripetiích víc než spokojen.

JOSEF ČAPEK: NA JAHODÁCH / 1936 / olej na plátně / 41 x 47 cm / cena: 4 080 000 Kč / Galerie Art Praha 25. 9. 2010

Dva týdny po první dražbě obrazu Na jahodách nabídla společnost 1. Art Consulting na své večerní aukci špičkovou malbu Děti u domu z roku 1931. Obraz pochází z rodiny malířova bratra Karla a navazuje na nejlepší Čapkovy práce z pozdních 20. let, kdy byly jeho častým námětem právě skupinky hrajících si dětí u domu. Nízké první podání ve výši 944 tisíc korun přilákalo poměrně velký počet zájemců. Šestice dražitelů konečnou cenu vyhnala až na 2,71 milionu korun. Vzhledem k vysoké kvalitě malby i výborné provenienci však nejde o nikterak závratnou částku.

Přímo z pardubické výstavy se v aukčním domě Zezula počátkem června objevil olej Poutník, datovaný do roku 1934. Pochází z autorova zralého období, kdy se Čapek sám stylizuje do postavy kulhavého poutníka a píše stejnojmennou existenciálně-filozofickou sbírku úvah. Malba s původním názvem Spěchající muž pochází ze sbírky básníka Františka Halase. Publikována byla i v knize jeho esejů Obrazy. Konečná cena se dostala jeden příhoz nad minimální podání, na částku 2,18 milionu korun.

Další skvost pocházející přímo z malířovy rodiny byl k mání na listopadové večerní aukci 1. Art Consulting. Obraz Chlapec z ulice, namalovaný roku 1930, visíval v domě Karla Čapka ve známé místnosti Pátečníků. Jeho minimální barevná škála a jednoduché výrazové prostředky povyšují běžný žánrový výjev na monumentální malbu. O jednu z nejlepších Čapkových prací vůbec, hojně reprodukovanou a vystavovanou, však projevil zájem pouze jeden dražitel. Svou roli zde patrně sehrál poněkud ponurý námět. Obraz se prodal za vyvolávací cenu 3 miliony korun.

JOSEF ČAPEK: CHUDÁ ŽENA / 1918
litografie na papíře / 24,3 x 18,8 cm

cena: 29 500 Kč / Sýpka 28. 2. 2010

Udělat si radost dílem Josefa Čapka lze však i za pár tisíc korun. Například v prosinci nabídla aukční síň Vltavín rozsáhlý soubor osmi desítek knih, ke kterým Čapek dělal grafickou úpravu. Nejvyšší ceny dosáhla sbírka S. K. Neumanna Horký van a jiné básně z roku 1918, která stála 8400 korun. Nejdražší Čapkovy grafiky loni šplhaly až ke 30 tisícům korun. Litografie Chudá žena z roku 1918 se na únorové aukci společnosti Sýpka vyšplhala z 10 na 29,5 tisíce korun, barevná litografie Kuličky na jaře pak na dubnové aukci Galerie Art Praha z 6 na 28,8 tisíc korun.