Ročenka 10 - Práce na papíře

Nejzajímavější kresby a grafiky roku 2010

Práce na papíře byly u nás dlouho segmentem, který neměl příliš širokou sběratelskou základnu. Teprve v posledních letech se situace mění. Růst celého trhu s sebou přirozeně táhne nahoru i tyto jeho dílčí, nepříliš exponované části.

Neobvykle vysokých cen dosahovaly v minulém roce některé tisky Bohuslava Reynka. Nejdražší suchá jehla Velké ukřižování stála u Vltavínu 108 tisíc korun. Vyvolávací cena byla třetinová. O něco měnší Letnice pak vyšly tamtéž na 78 tisíc korun. Přitom ještě o rok dříve končily Reynkovy práce na padesáti tisících korunách. Docenění se dočkal také cyklus Váchalových dřevorytů Šumava umírající a romantická, připomenutý v minulém roce výstavou v Plzni a v Ostravě. Dvojice tisků z konvolutu dosáhla u 1. Art Consulting ceny 236 tisíc, další dvojice pak 153 tisíc korun. Dva jednotlivé listy „k Šumavě“ se prodaly také v Dorotheu, a to za 54 a 48 tisíc korun.

Výše uvedení autoři jsou jen důkazem, že o výjimečně kvalitní a nedostatkové grafické kusy začíná být na trhu konečně zájem a jejich cena roste. Cenová hranice 100 tisíc korun za jeden tisk už není z říše snů, ale realitou. Nejvyšších cen v historii letos dosáhly také velkoformátové litografie Kamila Lhotáka. Cycles Alcyon a Ponorka a hora stály u Vltavínu po 67 tisících korunách. Ranější suchá jehla Na závodní dráze pak v Dorotheu dokonce 78 tisíc korun.

BOHUSLAV REYNEK: LETNICE
kolorovaný lept a suchá jehla / 24,8 x 16 cm

cena: 78 000 Kč / Vltavín 28. 11. 201

Z děl 19. a počátku 20. století patřily mezi nejzajímavější položky publikovaná kresba Josefa Mánesa Cizoložnice před Kristem z roku 1838, která se na aukci Meissner-Neumann prodala za necelých 29 tisíc korun, bravurní dívčí akt od Vojtěcha Hynaise, který na aukci Galerie Kodl stál 72 tisíc korun, nebo pastel Jana Preislera Studie k obrazu Tři ženy v lese, jehož cena se v Dorotheu vyšplhala na 600 tisíc korun. Od Alfonse Muchy byl loni dražen portrét jeho dcery z roku 1926. Na dubnové aukci společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery se prodal za 224 tisíc korun.

Galerie Arcimboldo v prosinci nabídla dvojici litografií Františka Koblihy z cyklu Ženy mých snů datovaného rokem 1913. Jejich ceny vystoupaly z 18 na 32 a 36 tisíc korun. Zajímavý akvarel Hrazdaři Františka Tichého z roku 1953 se zde prodal za 102 tisíce korun. Za stejnou cenu byla Galerií Pictura vydražena také Tichého perokresba Akt, malovaná v Paříži. Jiná Tichého kresba, uhel Paganini z roku 1947 se známou proveniencí, stála v Galerii Kodl 132 tisíc korun. Stejná galerie vydražila také rozměrnou lavírovanou tuš Josefa Šímy Dáma s růží a míči z roku 1927. Toto pařížské dílo, taktéž s dobrou proveniencí, vyšlo po osmi příhozech na 780 tisíc korun a stalo se druhou nejdražší Šímovou kresbou.

Z dalších kreseb významných reprezentantů klasické moderny zmiňme alespoň autoportrét Antonína Procházky z počátku 20. let, který se na listopadové aukci 1. Art Consulting prodal za 66 tisíc korun, a Zrzavého studii k portrétu paní Osuské vydraženou na aukci Galerie Art Praha za 396 tisíc korun. Z prací surrealistů se největším překvapením stala dražba kresby Zrcadlení od Toyen na jarní aukci Galerie Pictura. Její cena vzrostla osminásobně až na 240 tisíc korun. U Meissner-Neumann se objevil zajímavý surrealistický uhel Františka Muziky Ruce, s cenou 86 tisíc korun však zůstal nevydražen.

Tradičně velký zájem byl o díla Josefa Lady, nejvyšších cen jeho práce na papíře loni dosáhly v aukcích Galerie Art Praha. Dva rozměrné kvaše, Zabijačka z roku 1942 a o rok mladší Cestou ze vsi, stály každý 744 tisíc korun, téměř dvojnásobek vyvolávací ceny. Menší karton se známým motivem, Vodník na stavidle, se prodal za 720 tisíc korun. Jde o jedny z nejdražších Ladových prací vůbec. Na prosincové aukci téže galerie se za 168 tisíc korun prodal ještě malebný kvaš Cestou domů od Jiřího Trnky. Početný konvolut Trnkových kartonů v loňském roce prošel Galerií Pictura. O všechny se bojovalo a sedm z deseti prací našlo kupce za více než 130 tisíc korun. Nejdražší Trnkova drobná malba zde stála 216 tisíc korun.

FRANTIŠEK KUPKA: ORANŽOVÝ KRUH / 1950
barevná litografie / 45 x 45 cm / cena: 156 000 Kč / Prague Auctions 7. 11. 2010

Na své poslední loňské aukci společnost 1. Art Consulting nabídla mimo jiné kompletní soubor 26 dřevořezů Františka Kupky ze série Čtyři příběhy černé a bílé. Nový majitel jej získal za vyvolávací cenu 177 tisíc korun. O Kupkovu litografii Oranžový kruh z roku 1950 byl u Prague Auctions větší zájem. Vydražila se za 156 tisíc korun, sedminásobek vyvolávací ceny. Společnost 1. Art Consulting do své listopadové aukce zařadila i dřevoryt Autoportrét z profilu, dílo Marcela Duchampa z roku 1958. Pochází z autorovy pražské výstavy, uspořádané v Galerii Václava Špály krátce po umělcově smrti na jaře 1969. Za cenu 144 tisíc korun se ovšem neprodal.