Ročenka 10 - Současné umění

Nejzajímavější díla součného umění za rok 2010

Trh se současným uměním prošel v posledních letech relativně prudkým vývojem. Ještě donedávna naprosto opomíjený segment, na který musely aukční síně Peron a Art CZ (později WOXART, dnes Prague Auctions), jež začaly tento typ umění v roce 2003 nabízet jako první, trpělivě učit své zákazníky. Dnešní situace je diametrálně odlišná. Spolu s rostoucími cenami teď umění posledních dvou tří desetiletí nabízejí skoro všechny aukční síně. Ještě před nedávnem bylo jen těžko představitelné zaplatit za díla stará jen pár let statisíce, či dokonce miliony. Dnes je to realita. Je však patrné, že kupující hodně zvažují, do čeho vloží své peníze. V této kategorii bývá největší procento neprodaných položek.

Z umění od 80. let do současnosti dosahují nejvyšších cen díla autorů, kteří začínali tvořit ještě v 50. či na začátku 60. let. Datem vzniku do kategorie současné umění ostatně patří i většina obrazů Václava Boštíka, které se objevují v aukcích. I loni vydražený Oranžový kruh (obrázek 66 v seznamu milionových položek), který se na dubnové aukci společnosti 1. Art Consulting prodal za 1,59 milionu korun, nesl dataci 1988.

Nejdražším žijícím autorem je Zdeněk Sýkora, který loni v únoru oslavil 90. narozeniny. Na listopadové aukci společnosti Prague Auctions se jeho obraz Linie č. 206 (obr. 23) z roku 2002 prodal za 3,66 milionu korun, třináct příhozů nad minimální podání. Stal se tak nejdražším Sýkorovým liniovým obrazem. Absolutní cenový rekord od února 2008 drží rozměrný diptych Dva trojúhelníky z roku 1973, který byl na aukci 1. Art Consulting vydražen za 4,6 milionu korun.

ADRIENA ŠIMOTOVÁ: HLAVA I./1988

kombinovaná technika na papíře / 155 x 155 cm / cena: 840 000 Kč / Dorotheum 18. 9. 2010

 U sběratelů rok od roku stoupá také Adriena Šimotová. Již v roce 2009 zaznamenaly strmý růst cen její rané obrazy z 60. let. Loni poprvé se v aukcích objevilo i několik jejích reprezentativních děl z let osmdesátých. Dva velkoformátové papírové reliéfy Hlava I a II z roku 1988 se v září v Dorotheu prodaly za 840 a 480 tisíc korun. Na listopadové aukci Dorothea pak byl za 228 tisíc korun vydražen ještě papírový objekt Maska z roku 1986. Drobnější, rovněž papírové Jablko z roku 1990 naopak zůstalo s cenou 90 tisíc korun na aukci Prague Auctions nevydraženo.

Podobnou pozici jako Adriena Šimotová má i Karel Malich, jeho díla se však na aukcích objevují ještě vzácněji. Loni byly draženy dva jeho pastely z let 1996 a 2001. Mladší z nich se na listopadové aukci Prague Auctions prodal za 168 tisíc, druhý jen o pár týdnů později zůstal s cenou 96 tisíc korun v Dorotheu nevydražen. Na obou loňských aukcích Prague Auctions byly draženy poměrně velké kolekce obrazů Otakara Slavíka, a to jak díla z 60. let, tak i novější práce. Nejdráže se prodal Pohled z okna z roku 1998, vydražený jeden příhoz nad vyvolávací cenu za 138 tisíc korun.

Rostoucí zájem o dříve málo zajímavou figurativní tvorbu dokumentuje malíř Josef Vyleťal. Jeho jméno je pro sběratele objevem posledních tří let. Na podzim jeho Velký inkvizitor – Kejklíř (obr. 98), datovaný 1985, přesáhl u Galerie Art Praha hranici jednoho milionu korun. Před třemi lety se zde olej stejného námětu prodal ještě o půl milionu výše. Menší Minerály vyšly na 564 tisíc korun. Vysokých cena na aukcích téže galerie dosahovaly i pozdní plátna Miloslava Chlupáče. Větší Milenci na poušti vyšli na 468 tisíc korun, Milenci na pobřeží na 372 tisíc korun. Rekordních cen loni v Galerii Art Praha dosáhl dokonce i Adolf Born. Čtveřice jeho velkých olejů z roku 1984 se v dubnu prodala v cenovém rozmezí od 324 do 552 tisíc korun.

VLADIMÍR KOKOLIA: BEZ NÁZVU / 2009

olej na plátně / 134 x 138 cm / cena: 295 000 Kč / Sýpka 30. 5. 2010

Velkými sobory, čítajícími až několika desítek obrazů, byli loni na aukcích zastoupeni Jiří Načeradský, Jiří Sopko, Michael Rittstein a Jaroslav Róna. Každý z nich se může pyšnit ojedinělými prodeji vysoko nad sto tisíc korun, jejich celková prodejní úspěšnost však byla nízká. Aukce v Česku do jisté míry suplují slabou galerijní scénu, což není příliš šťastná situace. Často dochází k převisu nabídky nad poptávkou, což umělce poškozuje. Renomovaným autorům, jako jsou výše jmenovaní, to nemusí příliš vadit, pro začínající umělce je však v těchto podmínkách mnohem těžší vybudovat si pozici.

Několika obrazy byli loni v aukcích zastoupeni také Vladimír Kokolia a Jan Merta. Kokoliovy obrazy nabízely se střídavými úspěchy aukční síně 1. Art Consulting a Sýpka. Každá nicméně prodala po jednom obraze za 295 tisíc korun. Na aukci Sýpky se prodal také Mertův obraz Podlaha malíře, a to za 389 tisíc korun. Rozměrnější Temný slum zůstal na aukci Prague Auctions s cenou 558 tisíc korun nevydražen.