Ročenka 11 - Hodiny

Přehled aukčních výsledků hodin

Nejunikátnější hodiny loni dražila aukční síň Arcimboldo, která na své jarní aukci nabídla hned několik mimořádných kusů. Nejdráže se prodaly pozdně renesanční zlacené hodiny s automatem ve formě psa, který koulí očima a při bití otevírá tlamu a štěká. Jejich cena vzrostla více než dvouapůlnásobně, až na necelý milion korun.

Za vysoké ceny, byť v obou případech šlo o minimální podání, se prodaly také francouzské kočárové hodiny z druhé poloviny 18. století (248 tisíc) a unikátní hodiny s nočním osvětlením, patrně dílo pražského hodináře Josefa Brožka z doby kolem roku 1800 (372 tisíc korun). Za vyvolávací cenu necelých 112 tisíc korun byly vydraženy ještě monumentální, více než dva a půl metru vysoké rokokové stojací hodiny. Na podzimní aukci Galerie Arcimboldo nabídla biedermeierové stolní hodiny ve formě jezdce na koni v cylindru, prodány byly za vyvolávací cenu 105 tisíc, a originální art deco stolní hodiny podle návrhu architekta Josefa Stejskala, žáka Josipa Plečnika. V mědi vyvedené hodiny na mramorovém podstavci se dostaly ze 118 na téměř 150 tisíc korun.

Početný soubor hodin na svých aukcích tradičně nabízela společnost Meissner-Neumann. Nejdráže se prodaly barokní hodiny ve formě nízkého hranolu z pozlaceného bronzu se stříbrným ciferníkem na horní desce. Na květnové aukci byly vydraženy s mírným nárůstem za 380 tisíc korun. Na téže aukci se za 138 tisíc prodal ještě barokní skříňový cestovní budík. Na své březnové a prosincové aukci společnost nabízela také početné kolekce kapesních a náramkových hodinek. Nejdráže, za 86 tisíc korun, se prodaly novodobé zlaté hodinky Omega Constellation.

Hodiny Automat / Augsburg, 1620 / zlacený bronz a černěná hrušeň

20 x 22,5 x 13,5 cm / cena: 992 000 Kč / Arcimboldo 28. 5. 2011

 Dorotheum loni mimo jiné nabízelo i stroj věžních hodiny z 19. století, minimální podání činilo 120 tisíc korun. Nejdražšími prodanými hodinami však nakonec byly bohatě zdobené klasicistní portálové hodiny vydražené na listopadové aukci za 84 tisíc korun. Na aukcích aukčního domu Zezula se nejdráže prodaly klasické pendlovky z poloviny 19. století, a to za 47 tisíc korun, více než trojnásobek vyvolávací ceny.