Ročenka 11 - Krajináři

Čeští krajináři v roce 2011

Moderní česká krajinomalba ze svého půvabu a sběratelské atraktivity loni nic neztratila, spíše naopak. Slavíček, Hudeček, Kaván či Blažíček stále patří k vyhledávaným autorům, za jejichž kvalitní díla jsou dražitelé ochotni utrácet nemalé částky.

Antonín Slavíček, Praha z Letné

Antonín Slavíček: Praha z Letné / 1908 / olej na plátně /51,7 x 60 cm

Začneme u Antonína Slavíčka, který je tradične nejdražším autorem v této kategorii. Od něj se loni na trhu objevily dvě práce. Dvakrát byl v Dorotheu nabízen drobný raný olej Krajina se stromy. S vyvolávací cenou 720 tisíc v březnové, ani s cenou 360 tisíc v listopadové aukci však nového majitele nenašel. Druhým z nabízených Slavíčků byl reprezentativní obraz Praha z Letné, který se na listopadové aukci Prague Auctions po několika příhozech prodal za 2,82 milionu korun. Obraz se na trh vrátil po šesti letech, v březnu 2005 byl v Dorotheu vydražen za 2,52 milionu korun. Pres cenový nárůst prodávající na prodeji poměrně výrazně tratil, při standardní aukční provizi by to bylo 470 tisíc korun. U tak významného autora, jakým je Slavíček, a navíc u obrazu, který je studií k jednomu z jeho nejslavnejších pláten, je to poměrne zneklidnující zpráva.

Mimorádný rok má za sebou Antonín Hudeček. Jeho předloňský aukční rekord, kdy se obraz Podzimní nálada na aukci 1. Art Consulting prodal za téměř 2,6 milionu korun, ze sbírek vytáhl radu dalších zajímavých maleb z první dekády 20. století. Tři obrazy se prodaly za více než milion korun, dalších pět děl překonalo stotisícovou hranici. Na jarní aukci společnosti Meissner-Neumann se obraz Partie z Okore dostal z 980 tisíc na téměr 1,5 milionu korun. V září byl na aukci Dorothea za 780 tisíc korun vydražen Motiv z Okoře, olej na kartonu z majetku architekta Jana Kotěry. Na listopadové aukci téže spolecnosti se pak obraz Letní odpoledne, dosud nevystavovaná a nepublikovaná práce z Hudečkova pobytu ve Starém Kolíne, prodal za vyvolávací cenu 1,14 milionu korun. Úspešný Hudečkův rok o den později korunoval prodej obrazu Rybnicní hráz pod Okoří za 1,8 milionu korun na aukci Galerie Kodl. Tento obraz již trhem jednou prošel, v kvetnu 2006 byl pod názvem Topoly u hráze v Dorotheu vydražen za 540 tisíc korun. Hudečkových krajin z 20. a 30. let se loni na aukcích objevilo ke čtyřem desítkám, nového majitele však našla jen přibližně každá druhá.

Antonín Hudeček: Partie z Okoře

Antonín Hudeček: Partie z Okoře / 1904-05 / olej na plátně / 80 x 90 cm

Tradične hojně byli zastoupeni i žáci Julia Mařáka v čele s Františkem Kavánem a Aloisem Kalvodou. Nejdráže se prodaly dva drobné protejškové obrazy Keř a Stromy na mezi, namalované kolem roku 1894, tedy díla z Kavánova nejcennejšího období. Na listopadové aukci Galerie Kodl se prodaly za 552 a 588 tisíc korun. Nový majitel tak za obě díla v součtu zaplatil o 290 tisíc více, než kdyby si obrazy koupil na výstave pořádané galerií v léte 2010 – zde byly nabízeny za 850 tisíc korun. Dohromady bylo loni draženo přes padesát Kavánových obrazu, nového majitele našla o něco více než polovina z nich. Nejvyšší lonské ceny za obraz Aloise Kalvody bylo dosaženo v květnové aukci Dorothea, kde byl obraz Mlha v horách z roku 1906 prodán za 312 tisíc korun, téměř trojnásobek vyvolávací ceny. Podstatně větší obraz ze stejného období, avšak s méně atraktivním námětem, byl o den pozdeji v aukci Meissner-Neumann prodán za vyvolávací cenu 276 tisíc korun. Za více než dvě stě tisíc, za 248 tisíc korun, se na listopadové aukci Galerie Arcimboldo prodal ješte obraz Vesnice v kopcích.

Nové cenové rekordy byly stanoveny v případě několika méně známých mařákovců. Je zřejmé, že sběratelé dokážou ocenit kvalitu a za špickový obraz jsou ochotni zaplatit až desetinásobek ceny, za kterou se díla daného autora jinak prodávají. Obraz Sekáč, dílo Romana Havelky datované rokem 1904, se tak v květnu v Dorotheu prodal za 408 tisíc korun. Na březnové aukci stejné společnosti byl za rekordních 264 tisíc korun vydražen obraz Březový háj od Arna Nováka. Společnost 1. Art Consulting slavila v říjnu úspěch s Nocturnem od Josefa Krále, které se prodalo za 480 tisíc, a Galerie Art Praha pak s obrazem Na Litavce pod Plešivcem od Stanislava Lolka, jenž na její listopadové aukci vylétl na 504 tisíc korun. Výjimečnou cenou je i částka 336 tisíc za rozměrný olej Z Kokořínska od Jaroslava Panušky. Hned dvěma obrazy vydraženými za více než sto tisíc korun byl loni zastoupen Karel Langer; poprvé se jeho dílo přes tuto částku dostalo v roce 2010.

Jindřich Průcha: Kameničky

Jindřich Průcha: Kameničky / olej na plátně / 97 x 110 cm

Také na obrazy Jindřicha Pruchy byl uplynulý rok bohatější než ty předchozí – v aukcích se objevily hned tři práce tohoto předčasně zemřelého krajináře. Na březnové večerní aukci 1. Art Consulting byl za 1 milion korun neúspěšně nabízen obraz Ze Strahovské zahrady z roku 1913. Ze stejného roku byl i malý formát Na kraji vesnice, který se v listopadové akci Dorothea prodal za 288 tisíc korun. Nejdražším Pruchovým obrazem v uplynulém roce se stal pohled na Kameničky, prodaný za vyvolávací cenu 2,16 milionu korun v aukci Galerie Kodl. Hned čtyřmi desítkami prací byl v aukcích loni zastoupen také Oldrich Blažíček. Na trhu se objevily jak jeho chrámové interiéry, tak také málokdy vídaná kvetinová zátiší. Prim ale samozrejme hrály Blažíckovy krajiny. Nejdražší z nich, Zimní slunce z roku 1934, se na aukci Galerie Kodl prodala za 504 tisíce korun. V celkovém žebríčku nejdražších Blažíckových obrazu to však stačilo jen na desátou příčku. Na téže aukci byl vydražen Chrámový interiér z roku 1913, a to za 336 tisíc korun. Jen o dvanáct tisíc méně stála Jarní kytice z konce 30. let, kterou dražila Galerie Art Praha. Z roku 1939 pocházela také reprezentativní Krajina s vesnicí, kterou opakovaně bez úspěchu nabízela Galerie Vltavín. Na květnové aukci za 2,6 milionu, v říjnu pak za 2,34 milionu korun.

Arno Novák: Březový háj

Arno Novák: Březový háj / 1908 / olej na plátně fixovaném na kartonu / 90 x 109 cm

Za statisícové ceny se v posledních letech prodávají i krajiny Josefa Procházky, kterého jeden aukční katalog charakterizoval jako „postimpresionistu navazujícího na ranou Haushoferovu školu“. Stylově jde o celkem výstižnou definici, nutno jen dodat, že Josef Procházka se narodil čtyricet tři let po Haushoferově smrti. Částky, které před třemi lety vypadaly jako nesmyslné výstřelky, jsou dnes již div ne normou. Za více než sto tisíc se loni prodaly čtyři Procházkovy obrazy, nejdráže Krajina od Rosovic ze 30. let, která byla na listopadové aukci Galerie Art Praha vydražena za 480 tisíc korun.