Ročenka 12 - Skupina 42

Úspěchy Jana Kotíka

Z autorů Skupiny 42 dosahuje dlouhodobě nejvyšších cen Kamil Lhoták. Ani loňský rok v tomto směru nebyl výjimkou. Za více než milion korun se prodaly tři jeho obrazy. Nejzajímavějším z nich byl raný olej Přistání na louce, který malíř vystavil již v roce 1942 na výstavě v Umělecké besedě. Na zářijové aukci Dorothea se dostal z 600 tisíc na 1,2 milionu korun. Celkem loni nového majitele našlo 84 Lhotákových obrazů, kreseb a grafik, dohromady za víc než 8 milionů korun. Z prací na papíře se nejdráže prodal kvaš Mezinárodní Šestidenní soutěž z konce 50. let, který byl na květnové aukci Galerie Pictura vydražen za 660 tisíc korun. Zmínku si zaslouží ještě půvabný akvarel Ponorka, který se na aukci společnosti Orlys Art Auctions prodal za necelých 41 tisíc korun.

Nejkvalitnějšími díly byli nicméně loni zastoupeni Bohumír Matal a Jan Kotík. Matal hned dvakrát překonal svůj ani ne rok starý rekord, když se na aukci společnosti 1. Art Consulting jeho dva obrazy, Člověk ve městě z roku 1947 a Déšť z roku 1951, prodaly za 600 a 720 tisíc korun. Za více než sto tisíc se v průběhu roku prodaly ještě dva další Matalovy obrazy. Ponurá figurativní kompozice Déšť patří mezi nejlepší díla umění 50. let, jež se objevila v aukci, a téměř víc než trojnásobný nárůst oproti vyvolávací ceně je tak zcela na místě.

Jan Kotík: Kancelář / 1950

olej na lepence / 96 x 123 cm
cena: 384 000 Kč / Orlys Art Auctions 18. 11. 2012

Špičkovou ukázkou tvorby Jana Kotíka z konce 40. let byl obraz Kancelář, který se na listopadové aukci Orlys Art Auctions prodal za vyvolávací cenu 384 tisíce korun, což je druhá nejvyšší cena za Kotíkův obraz z tohoto období. Na aukci 1. Art Consulting se ještě z vyvolávací ceny 124 tisíce na konečných 252 tisíce korun dostal obraz Spící město z roku 1946. Vedle toho bylo na aukcích nabízeno několik desítek Kotíkových obrazů a prací na papíře z 60. až 80. let. Z jeho pozdější tvorby vzbudil největší zájem minimalistický objekt Bez názvu z roku 1971, který se na prosincové aukci Prague Auctions dostal ze 162 až na 262 tisíce korun. Celkem společnost v prosinci dražila na pět desítek Kotíkových pozdních děl, z nichž nového majitele našly přibližně dvě třetiny, dohromady za 2 miliony korun.

Vysokých cen loni dosahovala také díla Františka Hudečka. Jeho Koupající se dívky z roku 1932 se na březnové aukci Dorothea dostaly ze 144 na 540 tisíc korun. V rozmezí od 192 do 384 tisíc byly draženy ještě tři jeho obrazy ze 40. let. Za úctyhodných 212 tisíc korun se na aukci Galerie Art Praha prodal ještě pozdní obraz Červený kruh v černém čtverci z roku 1969. Z prací na papíře jmenujme aspoň akvarel Noční tramvaj z roku 1944, který na aukci 1. Art Consulting odešel za necelých 40 tisíc korun. Nejdražším loni prodaným dílem Františka Grosse byla kompozice Dürer z roku 1971, která se na aukci posledně jmenované aukční síně prodala za 228 tisíc korun. Z tvorby z 40. let to byl olej na kartonu Paříže, který byl na aukci Dorothea vydražen za 192 tisíce korun.

František Hudeček: Park v zimě / 1944
olej na plátně / 27 x 36 cm
cena: 384 000 Kč / Adolf Loos Apartment and Gallery 18. 4. 2012

V posledních letech rostou též ceny obrazů Karla Součka. Loni aukcemi prošlo šedesát jeho děl, z nichž nového majitele našly dvě třetiny. Nejdráže se prodal obraz Na ulici ze začátku 50. let, který byl na aukci společnosti Sýpka vydražen s výrazným nárůstem za 288 tisíc korun. Z obrazů ze 40. let se na trhu loni objevil jediný, olej na překližce V kavárně, který se na aukci 1. Art Consulting prodal za 192 tisíce korun.

Od Ladislava Zívra se loni v nabídce aukčních síní objevila jen jedna pozdní keramická socha, jeden sádrový reliéf a tucet kreseb. Nejzajímavější z nich byl portrét Zívrovy manželky Jitky, pastel z roku 1942, který se na prosincové aukci galerie Vltavín prodal za vyvolávací cenu 14,4 tisíce korun.