Ročenka 12 - Zbraně

Militantní aktikly na našich aukcích

Ve srovnání se zahraničím je u nás aukční trh s historickými zbraněmi značně omezený. V Rakousku, Německu, Švýcarsku, Velké Británii aj. se každý rok koná řada speciálních aukcí věnovaných výhradně historickým zbraním (či militariím), u nás se historické zbraně draží společně s výtvarnými díly a s dalšími starožitnostmi, a to pouze na aukcích pražského Dorothea, aukčního domu Meissner-Neumann, brněnské společnosti Zezula a firmy Antikvity Praha, u ostatních aukčních domů jen zcela výjimečně.

Rok 2012 byl navíc v aukční nabídce historických zbraní dost slabý a příliš dobře nedopadl ani jejich prodej. Většina exemplářů prodána nebyla a i z těch vydražených značná část zůstala na vyvolávací ceně.

Neprodaly se zdobené kulovnice s kolečkovým zámkem z 18. století, jejichž vyvolávací ceny byly v rozpětí od 216 do 425 tisíc korun u Meissnera-Neumanna a firmy Antikvity. A neprodaly se ani zbraně A. V. Lebedy, nejproslulejšího českého puškaře z 19. století, o jehož výrobky byl v minulosti vždy značný zájem. Nabízena byla jeho perkusní dvojka s hraběcím vlastnickým monogramem (za 118 tisíc korun v listopadové aukci firmy Antikvity) a pár Lebedových perkusních pistolí v kazetě s příslušenstvím ze sbírky Lobkowiczů (za více než 290 tisíc korun v dubnu u stejné firmy). Osobně se domnívám, že jak v případě barokních kulovnic, tak i u zmíněných Lebedových zbraní byla vyvolávací cena stanovena přece jen příliš vysoko.

Přilba pro důstojníky kyrysníků / Rakousko, vzor 1836
černě lakovaný plech, zlacené kování, později doplněný chochol / výška 32 cm
cena: 118 000 Kč / Antikvity Praha 21. 4. 2012

Neprodala se však ani řada dalších zbraní ve středních cenových relacích, jejichž cena odpovídala jejich kvalitě. V aukcích uspěly levnější palné zbraně v cenách 10–15 tisíc korun (výjimečně i více) či šavle a kordy v cenách od 6 do 30 tisíc korun. A potvrzuje se trend z minulých let, kdy zájem o levnější exempláře, zejména o bodáky, které ještě nedávno byly k sehnání za 300–500 korun, vyhnal jejich ceny přibližně na pětinásobek.

Pokud bychom chtěli vyzdvihnout některé z vydražených exemplářů, byla by to především polská šavle, rytinou zdobený exemplář z konce 18. století, vydražená za 132 tisíce korun v Dorotheu. V tomto případě však zřejmě šlo o zájem polských, a nikoli českých sběratelů. Zajímavý byl i výsledek dýky kombinované s palnou zbraní ze 16. století, prodané za 72 tisíce korun v květnové aukci stejné firmy.

Dobrou prodejnost orientálních zbraní potvrdil kavkazský kinžal z 19. století, zdobený zlatem, prodaný za 59 tisíc, a perský štít z 19. století, rovněž s výzdobou zlatem a stříbrem, prodaný za více než 41 tisíc korun. Neprodaly se však dva japonské meče nabízené po necelých 50 tisících korunách. Cena téměř 65 tisíc korun za stejnokroj české šlechty z doby kolem roku 1820 je vzhledem k výjimečnosti tohoto exempláře přiměřená, přilba vzor 1836 pro rakouského důstojníka kyrysníků pak dosáhla ve firmě Antikvity ceny 118 tisíc korun.

A. V. Lebeda: Párové perkusní pistole / Praha, kolem 1860
v kazetě s příslušenstvím / délka 42 cm
nevydraženo / Antikvity Praha 21. 4. 2012

Výjimečný prodej v tomto segmentu zaznamenala i aukční síň Zezula, která v březnové aukci vydražila hladkou přilbici italského typu, tzv. barbutu, z roku 1470 za více než 212 tisíc korun. O rok dříve byla vystavena ve Valdštejnské jízdárně na výstavě Rožmberkové. Bez kupce na téže aukci naopak zůstala knechtská půlzbroj z poloviny 15. století nabízená za 413 tisíc korun. Za 198 tisíc korun stejná společnost prodala na své červnové aukci renesanční loveckou kuši.

Jestliže v loňském roce na aukčním trhu historických zbraní nebyl žádný výjimečný exemplář, neznamená to, že se taková unikátní zbraň neobjevila. Puška s vnitřním křesadlovým zámkem, což je technicky unikátní konstrukce považovaná dnes všeobecně za český vynález, od puškaře Stanislava Paczelta, jenž byl pravděpodobně autorem této konstrukce, a s erbem hraběte Sporcka, pro něhož možná byla zbraň tohoto typu sestrojena jako dar k jeho narozeninám, byla u nás vloni prodána za půl milionu korun. Ovšem mimo aukční trh.